Lidové sady, jejich renovace a veřejné zakázky

Liberečtí zastupitelé minulý týden schválili podobu Integrovaného plánu rozvoje města, konkrétně jeho část týkající se Lidových sadů. Některé jeho části narazily na rozhodnou kritiku i odpor lidí, kteří v dotčené lokalitě žijí, ale i těch, který mají tuto historickou čtvrť Liberce „jen“ rádi. Ač bylo vedením města přislíbeno, že budou jednotlivé body plánu ještě řádně konzultovány, popřípadě pozměněny, dosavadní přístup k těm z občanů, kterým není osud Lidových sadů lhostejný tomu moc nenasvědčuje.

Celý plán zahrnuje celkem dvanáct projektů, které se si kladou za cíl zatraktivnění lokality Lidových sadů a okolí pro libereckou veřejnost i návštěvníky města. Významnou změnou mají projít nejen v poslední době ostudně zanedbávané parky a části městských lesů, ale například i zoologická či botanická zahrada. Znovuotevření se má dočkat i kdysi tolik oblíbené a dnes zpustlé Lesní koupaliště. Místo zcela zchátralého přírodního amfiteátru má vyrůst turistický kemp, uvažuje se i o vybudování lanové dráhy v místě. Celý projekt má stát stovky milionů, jen z evropských dotací se na něj má vyčerpat zhruba 700 milionů.

To, že celá lokalita Lidových sadů i přilehlého okolí zasluhuje více pozornosti a investic je bez debat. Za posledních dvacet let potkalo tuto nádhernou a právem oblíbenou část města jen chátrání, podivné privatizace a nezájem ze strany vedení města. Proto záměr investovat do Lidových sadů, zpříjemnit a zkvalitnit život místních občanů i pobyt jejich návštěvníků, je jistě chvályhodný a potřebný.

Jenomže, jak tomu v Liberci bývá, i tentokrát má tento plán svá ale…Některé části celého projektu se zdají být natolik absurdní, že se přímo naskýtá otázka, zda není prvotním a hlavním cílem, vyčerpat miliony, stovky milionů z veřejných prostředků, ať evropských, státních nebo těch městských.

Uzavření Purkyňovy ulice, svedení dopravy do ulice Javorové a Antonína Sovy jsou asi tím „nejlepším“ příkladem. Purkyňova ulice není jen místem, kde žijí místní lidé a kterým by se tak výrazně omezila doprava domů, ale plní i funkci důležité spojnice mezi jednotlivými částmi čtvrti. Záměr svést celou dopravu přes Javorovou ulici, která není ani dost široká pro dvě auta a navíc zde chybí chodníky pro pěší, budí dojem, že se jedná o buď narychlo a lajdácky připravený plán a nebo o křečovitou snahu vymyslet nějaké „řešení“, skrze které je možná dosáhnout na stamilionové dotace..

Ale i ostatní nápady z dílny tvůrců projektu nechávají ty, kteří se o budoucnost Liberce i Lidových sadů samotných žasnout. Je opravdu zapotřebí stavět nový vstup do zoologické, potažmo po propojení obou i botanické zahrady v místě parku sousedícího s PKO? Je dostatečně ochráněna kvalita života místních obyvatel po zavedení a rozšíření pavilonů se zvěří? Proč nikdo nezváží jinou variantu lesoparku mezi oběma zahradami než tu, která je má změnit na placené arboretum s vyhlídkovou věží?

Otázek je mnoho, odpovědí málo…O víkendu vyšel v liberecké MF Dnes zajímavý otevřený dopis, který zastupitelům napsal exprimátor Liberce za ODS Jiří Drda, který je v současnosti krajským zastupitelem za sdružení Starostové pro Liberecký kraj. Otázky i argumenty bývalého primátora se zdají věcně silné a fundované. Je sice paradoxní, že je píše člověk, který stál v čele města po osm let a to za stranu, která renovaci Lidových sadů v navržené a schválené podobě možná nejsilněji prosazuje. Někdo škodolibý by mohl říct, že Jiří Drda, rodák z Lidových sadů teď sklízí plody své politiky a jejího stylu, kterého je ODS v Liberci (ale i jinde) nejsilnějším reprezentantem. Ale to na síle jeho argumentů neubírá.

Je tomu právě měsíc, co v Liberci skončilo mistrovství světa v klasickém lyžování, které vedle sportovní slávy přineslo i obrovskou ostudu. To když zveřejnil výsledky svého šetření Nejvyšší kontrolní úřad. Ten označil způsob jakým město, ale i zdejší univerzita čerpala peníze, za pochybný a dokonce účelově špatný. Zároveň podal dvě trestní oznámení. A již nyní je schválený projekt na revitalizaci Lidových sadů, u kterého není jisté, zda by nemohl dopadnout, co do čerpání dotací, podobně.

Ale co by se nakonec vlastně stalo? Jen by se prosadily nechtěné projekty, odnesly by to v místě žijící lidé, možná se znehodnotila historická čtvrť, město by maximálně čekaly pokuty, ostuda a zadlužení, ale to hlavní by se mohlo povést. Firmy s dobrými styky na místní politiky by získaly výhodné, předražené nebo prodražené zakázky a jelo by se dál…

Jaroslav Tauchman

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Hojně využívaná pošta v obchodním domě Globus se zavírá. Nepomohly ani snahy libereckých politiků opětovně přesvědčit Vratislavice nad Nisou, aby jejich zastupitelé ustoupili zájmům
Poslední lednový den se v Naivním divadle mohou diváci těšit na speciální večer, který je věnován kulatému výročí založení Studia Ypsilon v Liberci. V
Náš Liberec již dlouhou dobu upozorňuje na skutečnost, jakým způsobem vedení Libereckého kraje využívá veřejných prostředků pro svou prezentaci. Minulý týden to potvrdila Rada
Pořad Nedej se! zaujala situace kolem sjezdovek na Ještědu. Společnost Tatry mountains resort slovenského miliardáře a oligarchy Igora Rattaje původně slíbila, že po vykácení
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.