Liberecký kraj obviňuje bývalého šéfa liberecké záchranky

Možné následky politicky motivovaných dosazování představitelů stran na čelná místa v libereckém zdravotnictví nyní řeší krajský úřad. Představitelé Libereckého kraje na základě auditu tvrdí, že Zdeněk Kubr, liberecký prominentní politik z ODS, který řídil zdejší záchranku, prohospodařil miliony korun. Závažné chyby ve smlouvách krajské záchranné služby a jejích partnerů odhalila plánovaná inspekce ze strany krajského úřadu. Kontrolovány byly stovky smluv, desítky z nich vypadají jako pro kraj nevýhodné.

Podle vedení Libereckého kraje nynější audit, jehož definitivní výsledky mají být známy do konce roku, potvrdil správnost odvolání bývalého šéfa liberecké záchranky a (v minulosti ještě více) vlivného člena zdejší ODS, Zdeňka Kubra. Ten byl odvolán v srpnu a ihned s tím spustil filipiku proti současnému krajskému vedení s tím, že za jeho odvoláním stojí politické důvody. Dokonce se jej – zvláště hloupě a trapně – zastal i předseda senátu ČR, Přemysl Sobotka, který neváhal Kubrovo odvolání přirovnat k realitě stalinských procesů 50.let 20. století (informovali jsme Vás zde
).

Podle zjištění auditorské firmy, kterou si vedení kraje najalo, liberecká záchranka pod Kubrovým vedením údajně neprováděla řádně výběrová zařízení a čtvrtina objednávek nebyla v souladu se směrnicemi. Auditoř zkoumali zkoumala hospodaření za roky 2007 až 2009. Audit prověřil celkem 472 smluv. Problémy odhalil u 36-ti z nich a mají vykazovat hrubé chyby bývalého vedení.

Audit také upozornil na spolupráci ZZS LK se společností Česká sanita, kterou provozuje a vlastní Vladimír Vondráček, jenž na záchranné službě koordinuje dopravu.
Sám Kubr, který stál včele liberecké záchranky od roku 2003, měl spolu s manželkou až do roku 2005, tedy ještě dva roky po nástupu do funkce, v České sanitě také podíl (Firma Česká sanita se původně jmenovala Plus Makrum, věnovala se třeba obchodu s dálničními známkami a jejím jednatelem byl Zdeněk Kubr. V roce 2005 společnost koupil a přejmenoval Vondráček.). Firma se podle výpisu specializuje hlavně na dopravní zdravotní služby včetně převozu pacientů s infekčními nemocemi a převoz zdravotnického materiálu.

Kraj prověřoval i jiné smlouvy uzavřené mezi záchrankou a významnými dodavateli. Přezkoumával dodávky služeb a materiálu, ke kterým neexistovaly písemné smlouvy, ale byly prováděny jen na základě objednávek. Vedení kraje rovněž kritizovalo absenci vnitřního auditu. Chce také od některých smluv odstoupit, s některými partnery je uzavře jinak. Tato opatření by prý mohla ušetřit miliony. Zdeněk Kubr vše označil za pomluvy a politickou hru.

Zdeněk Kubr na sebe upozornil v devadesátých letech, kdy se stal účastníkem dopravní nehody nedaleko Liberce, při níž zemřel člověk. Byl odsouzen, ale spekulace, že řídil opilý vyvrátily krevní testy, které lékaři Kubrovi z liberecké ODS alkohol v krvi neprokázaly.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Liberecká radnice rozeslala do všech schránek speciální přílohu zpravodaje na téma plánované rekonstrukce bazénu. Je fajn, že se radnice snaží vysvětlit lidem, proč bude
Téměř všemi hlasy prošel na včerejším zasedání Zastupitelstva Libereckého kraje bod ohledně výstavby rekordně drahého domova důchodců v Hrádku nad Nisou. Kraj ji bude
Začátkem minulého týdne zemřel Jakub Šeps, vedoucí oddělení cestovního ruchu Krajského úřadu Libereckého kraje.
Hojně využívaná pošta v obchodním domě Globus se zavírá. Nepomohly ani snahy libereckých politiků opětovně přesvědčit Vratislavice nad Nisou, aby jejich zastupitelé ustoupili zájmům