Plýtvá město prostředky Evropské unie?

O Integrovaném plánu rozvoji města (IPRM), respektive o jednotlivých dílčích plánech, v jejichž rámci má Liberec možnost čerpat stovky milionů z fondů Evropské unie na zvelebení města, jsme psali již několikrát a dozajista psát ještě budeme. Toto téma je pro budoucnost našeho města navýsost důležité. V posledních dnech se ale objevili další pochyby o tom, zda město dobře nakládá se svěřenými prostředky z těchto fondů. Tentokrát se pochyby týkaly samotného administrativního zajištění IPRM, konkrétně IPRM – Lidové sady.

Čerpání evropských dotací má zajistit i administrativní zajištění Integrovaného plánu rozvoje města (v tomto případě týkajícího se Lidových sadů). Samotná administrativa přitom přijde na 7 milionů korun. Na tento fakt náš server upozorňoval již v dubnu, kdy rozpočet administrativního zajištění šel do zastupitelstva.

Mezi zastupiteli z řad opozice vyvolaly rozpaky zejména jednotlivé položky jako: sto padesát tisíc korun na vytvoření loga, 208 tisíc na výrobu propagačních předmětů, víc než půl milionu korun na konference a 471 korun na informační a komunikační tiskoviny. Zastupitelé z řad opozice, se dokonce pro zdejší média vyjádřili (jmenovitě Květa Morávková za SZ), že jim situace připomíná „další hodně velkorysou pomoc firmám kamarádů…případně část peněz skončí i někde dále, protože každá položka se v tom zdá být nadsazená…(upraveno red.)“.

Ani nám to nedalo a po vzoru MF Dnes jsme se zeptali dvou libereckých grafiků – vystudovaných a dlouholetých profesionálů, kteří ale, shodně jako v největším českém deníku, nechtěli být jmenováni z obavy z existenčních nepříjemností. Jeden se jasně vyjádřil, že 151 tisíc korun logo na projekt IPRM „kšeft za všechny prachy“. Druhý uvedl, že se mu cena zdá být zhruba třikrát až pětkrát nadsazená, navíc v případě IPRM. Podobně srovnatelnou, ale spíše daleko nižší cenu by očekával u loga některé významné veřejné instituce, kde se počítá s využitím loga na dobu nejméně 25 let.

Nicméně zástupci radnice, konkrétně úředník odpovědný za evropské dotace, Tomáš Hampl, který na radnici přišel z firmy Investorsko – Inženýrská (vzniklé jako „dceřinka“ Syneru) a figuruje jako trojka ODS v nastávajících komunálních volbách v těchto cenách, dle vlastního vyjádření pro liberecká média, problém nevidí.

Jaroslav Tauchman

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Hojně využívaná pošta v obchodním domě Globus se zavírá. Nepomohly ani snahy libereckých politiků opětovně přesvědčit Vratislavice nad Nisou, aby jejich zastupitelé ustoupili zájmům
Poslední lednový den se v Naivním divadle mohou diváci těšit na speciální večer, který je věnován kulatému výročí založení Studia Ypsilon v Liberci. V
Náš Liberec již dlouhou dobu upozorňuje na skutečnost, jakým způsobem vedení Libereckého kraje využívá veřejných prostředků pro svou prezentaci. Minulý týden to potvrdila Rada
Pořad Nedej se! zaujala situace kolem sjezdovek na Ještědu. Společnost Tatry mountains resort slovenského miliardáře a oligarchy Igora Rattaje původně slíbila, že po vykácení
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.