Hlasování zastupitelů Liberce v kontroverzních kauzách

Přinášíme Vám přehled několika nejdůležitějších kauz, které zásadně ovlivnily jak dnešní rozpočet města, samotnou kvalitu života ve městě nebo „jen“ přihrály do některým politikům či podnikatelům do kapsy buď výhodně nakoupený pozemek nebo smlouvu, která zaručí velmi výhodné podnikání na dalších 20 let.

Pojďme se tedy podívat, jak který zastupitel hlasoval.

Dnes jsme vybrali přehled hlasování, které se dotýkají nejpalčivějších problémů města, a to nejen jak je vnímá naše redakce, ale dlouhodobě i liberecká veřejnost. Patří mezi ně drastická přeměna libereckého centra, ztráta a úbytek veřejné zeleně, podivné a korupcí zavánějící obchody a smlouvy, které město realizovalo nebo samotné zadlužení města, včetně schválení rozpočtu se stomilionovým mankem. Věříme, že i tento náš přehled poslouží libereckým občanům v lepší orientaci ve zdejším politickém dění. Zejména v době, kdy každý bojuje s korupcí a změnu vedení politiky i města často hlásají ti, kteří se o současný stav nejvíce zasloužili.

Šimáčkova prodej

Nevýhodný prodej bloku panelových domů v libereckých Pavlovicích. Rychlé a tiché výběrové řízení, jediný zájemce, který lhal zastupitelstvu, že v objektu chce investovat a provozovat tzv.startovací byty. Nicméně začal byty hned prodávat a po roce tak, bez jakékoliv investice, vydělal přes 10 milionů korun.

Aréna koncese

Město odsouhlasilo pronájem Tipsport arény firmě ze skupiny S group (Syner). Ta má provozovat sportovní stánek, který sama nikoliv levně postavila příštích dvacet let, během kterých má od města vyinkasovat čtvrt miliardy. Smlouvu může město přitom vypovědět, pokud by firma neplnila podmínky, až za neuvěřitelných 10 let. 

Park na Perštýně

Tajemná firma Iberus, u které její jednatel, bývalý zastupitel za ODS Jiří Zeronik, odmítá sdělit komu patří získala původně neprivatizovatelnou plochu veřejné zeleně – park na libereckém Perštýně. Park bude veřejnosti přístupný jen některé hodiny a dny v roce, a to velmi omezeně.

Park na skládce

V Liberci máme hodně rarit, které stojí za to. Jedna z nich má být i park přímo uprostřed průmyslové zóny na bývalé skládce. Rozhodnutí zastupitelstva umožnilo rozšířit průmyslovou zónu Sever na místo ploch zeleně blíže k obytné zástavbě. Náhradou se část pozemků v průmyslové zóně Sever na bývalé skládce ( pro průmyslovou zónu, resp. firmu Investorsko-inženýrská nevyužitelných) změnilo na plochy zeleně, kde by měl údajně vyrůst park.

Perštýn – změna územního plánu

Obrovskou jámu, která hyzdí dolní liberecké centrum, zná asi každý. Její vznik umožnila změna územního plánu, kterou odhlasovalo liberecké zastupitelstvo.

Dluh 100 milionů

Liberecká vládnoucí koalice prosadila rozpočet na letošní rok s mankem 100 milionů korun.Pomohli jí k tomu ovšem i někteří opoziční zastupitelé. Díru v rozpočtu měl zalepit prodej libereckého letiště, které je shodou okolností poblíž průmyslové zóny patřící Investorsko inženýrské. Letiště měl, údajně kvůli letecké vášni koupit podnikatel, který vydělal na realizaci jámě na Perštýně.

Pozemek pro Kalendář Liberecka

Město dlouhé roky finančně podporuje firmu Kalendář Liberecka, jejímž spolumajitelem je bývalý náměstek primátora a poslanec za ODS, Tomáš Hasil. Přinášíme příklad prodeje pozemku z ZOO, který firma kalendář Liberecka získala s 50-ti procentní slevou…

Další zajímavá hlasování zastupitelů najdete na našem webu 5. října

Zároveň se tímto omlouváme za technickou chybu, kvůli které se do tištěného vydání zpravodaje Náš Liberec dostala tabulka hlasování zastupitelů, kde byly některé údaje mylné a nepřesné. V tabulce tištěného zpravodaje mělo být správně uvedeno, tak jako v tomto článku, že v případě prodeje domu v Šimáčkově ulici byl zastupitel Ondřej Červinka (ODS) PRO prodej, nikoliv, že se ZDRŽEL.

V případě změny územního plánu na Perštýně byl zastupitel Jan Mach (KSČM) byl NEPŘÍTOMEN, nikoliv PRO. Zastupitel Jaroslav Morávek (KSČM) byl PRO změnu územního plánu, nikoliv, že se ZDRŽEL.

V otázce prodeje pozemku firmě Kalendář Liberecka s 50-ti procentní slevou, byl zastupitel Pavel Harvánek (SNK ED) NEPŘÍTOMEN a ne PRO, Jiří Šolc (SOS/Liberec občanům) byl PROTI a nikoliv PRO, Petr Šourek (SOS/Liberec občanům) byl NEPŘÍTOMEN a nebyl tedy PROTI.

Tabulka hlasování uvedená v tomto článku je již správně, za technickou chybu, vzniklou při realizaci tištěné verze, se ještě jednou všem omlouváme.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Koncem minulého týdne vydalo vedení Libereckého kraje (Starostové pro Liberecký kraj+ ČSSD+ odpadlíci od Změny) tiskovou zprávu, která pravděpodobně vstoupí do historie. Jako reakce
Několik velkých sociálních zařízení v Libereckém kraji má nové ředitele. Ovšem způsob, jakým je Rada Libereckého (Starostové pro Liberecký kraj, ČSSD, odpadlí členové Změny pro
Stávající koalice Změny pro Liberec a ANO celkem hlasitě avizovala, že změní systém zastoupení v městských společnostech. Od počátku jejího fungování uběhly téměř čtyři měsíce
Liberečtí politici (zejména bývalé vedení radnice pod primátorkou Martinou Rosenbergovou) se rádi chlubí, jak změnili fungování zdejšího magistrátu. Je spuštěn (nepříliš funkční) protikorupční portál,