Anonymní leták objednal politik blízký místní ODS a DRS

Nad anonymním letákem „Náš Korytář“, který zaplavil schránky libereckých domácností, je jasněji – dle sdělení zástupců s. p. Česká pošta si jeho roznos objednal pan Jiří Zeronik (ODS).

Nechme ale letáček letáčkem (vyjádření k němu samotnému naleznete zde) a pojďme se podívat na zajímavé souvislosti, příznačné pro ilustraci poměrů na liberecké politické scéně.

Pan Jiří Zeronik je, zdá se, mužem více stran. Na jedné straně je bývalým zastupitelem za ODS, současným členem privatizační komise města za ODS a členem ODS, jeho žena je na kandidátce ODS na 36. místě. Jenže na druhé straně pracoval, dle našich informací, na projektu DRS volby 2010 – jednička DRS je paní Jarmila Levko – Pešlová, manažerka školy, která patří firmě, v níž je pan Zeronik členem představenstva a vystupuje jako její jednatel. O firmách napojených na anonymními akciemi krytou společnost Iberus se dočtete v našem zpravodaji na stránce 9, ve článku „Iberus – tajemný obchodní partner a příjemce dotací“, dvojka na kandidátce DRS je bratr Jiřího Zeronika Pavel Zeronik. Pan Zeronik se snažil na kandidátku DRS získávat i další kandidáty, ačkoliv je sám členem ODS.

Tyto informace jen potvrzují to, co se o DRS ví už dávno – že se jedná o tzv. béčko ODS, které vychytává pravicové voliče, kteří z různých důvodů nechtějí volit ODS, ale ve výsledku to vyjde nastejno, protože povolební spolupráce je více než jistá (lidé z DRS tvořili i v minulosti koalici s ODS). Nehledě na to, že si strany jako DRS mohou brát do volebního programu boj s korupcí, obnovu parků, zeleně, zlevnění MHD, tedy věci proti nimž často stály pevně po boku s místní ODS.

Udržení radnice pod kontrolou ODS s pomocí DRS, případně dalších stran, je zřejmě natolik klíčové pro pokračování různých pro město nevýhodných obchodů a soukromých kšeftů, že se zvolí i takový způsob předvolebního „boje“ jako jsou anonymní, pomlouvačné letáky. A stejně tak je asi podstatné, aby se nikdo nezačal hlouběji zabývat jednotlivými kauzami z minulosti.

Např. firmám jako jsou Iberus, Iberus EURO SE, Doctrina, Euridika Bohemiae, ve spojitosti se kterými se objevuje vedle jména Jiřího Zeronika i jméno bývalého náměstka primátora Kittnera Pavla Krenka (ODS), se totiž velmi dobře daří jedna věc – získávat za nadstandardních podmínek městský majetek. Takto byla zprivatizována doslova za hubičku ještě nedávno městská škola Na Perštýně či je pronajat s možností následné koupě dříve veřejný městský park taktéž Na Perštýně a to se slevou a možností nadstandardních splátek.

Pánové Zeronik a Krenk spolu spolupracovali v městské a.s. Sportovní areál Ještěd v době, kdy se přes ní vyváděl městský majetek v rámci různých, pro město ne příliš výhodných směn. K tomuto tématu namátkou reportáž České televize.

Firma Iberus a nedávno založená o.p.s. Geotermální energie pro občany (spojená s dalším kandidátem DRS panem Pellone) chtějí získat cca 120 mil. Kč na výstavbu soukromého hotelového komplexu v prostorách bývalého kláštera a kostela sv. Máří Magdalény v Liberci. I v souvislosti s těmito firmami se objevují jména Jiří Zeronik a Pavel Krenk.

Voličům DRS by neměla uniknout ani skutečnost, že DRS má sídlo na stejné adrese jako firma Investing.cz Josefa Nadrchala (bývalý zastupitel za DRS na liberecké radnici), který je členem komise pro investice a výběr investorů na liberecké radnici a který byl nedávno obviněn protikorupční policií z trestného činu pletichy při veřejné soutěži v souvislosti s MS v lyžování 2009. O okolnostech, jak bylo nakládáno s prostředky daňových poplatníků i o napojení firmy Investing CZ na libereckou stavební společnost Syner si můžete přečíst například zde.

A kruh se uzavírá. Ukazuje se nyní jasně, co je mnohým známo již dlouhou dobu. Totiž že klientelistická síť v Liberci neznamená jen zkratkovitou rovnici „Kittner – Syner“, ale že se jedná o daleko promyšlenější a rozvrstvenější organismus, který má za úkol stabilizovat poměry ve městě, o kterých už vznikají i písně.

Proč o tom píšeme? Protože jsme jednak chtěli ukázat, že nejde jen o pana Zeronika, ale spíše o jeho místo v místních klientelistických sítích a o ty, co stojí v pozadí. Proto tento styl politiky, včetně jejích všech průvodních jevů, se v poslední době vžil termín „kmotrovská“ anebo „vláda kmotrů“. A také proto, že jsme chtěli upozornit na to, že DRS s největší pravděpodobností není pro pravicové voliče zklamané z místní ODS tou pravou alternativou.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
S dalším extrémním prodražením plánované rekonstrukce libereckého bazénu přichází koalice STAN/Starostů pro Liberecký kraj, ANO, ODS a Pirátů. Podle odpovědného náměstka Petra Židka z
Pedagogům z Ostašova dochází trpělivost se způsobem, jakým město s jejich školou nakládá. Rozhodli se proto napsat otevřený dopis určený vedení města. Ani jeden
Liberecký kraj je velkým stavebním firmám nakloněn. Dodavatelům silničních staveb vyplatí kraj za loňský rok navíc 68,26 milionu korun ve srovnání s tím, co
Vedení Liberce usiluje o vybudování kompostárny v Chotyni. Jak ale ukázal seminář pro zastupitele, který k tomuto tématu minulý týden svolal primátor Jaroslav Zámečník