Další obří obchodní dům v Liberci aneb podpora drobnému a střednímu podnikání á la ODS

Za několik dní se v průmyslové zóně Sever, nacházející se na okraji městské čtvrti Růžodol, otevře největší obchodní dům se sportovními potřebami v republice – francouzský gigant Decathlon. Na téměř pěti tisících čtverečních metrech bude nabízet zboží za ceny, kterým možná nebudou další liberečtí obchodníci v branži, dle vlastních vyjádření a obav v médiích, moci konkurovat a možná je to přivede i ke krachu. O to zajímavější je, jakou roli při příchodu nadnárodního řetězce měla liberecká ODS, která ve svém programu tradičně vyhlašuje podporu drobnému a střednímu podnikání.

Plocha v průmyslové zóně Sever, na které vyrostl obchodní dům Decathlon, měla původně sloužit jako ochranný pás zeleně, který bude oddělovat průmyslovou, či spíše již obchodní, zónu v libereckém Růžodole od občanské zástavby.

Tuto zónu realizovala Investorsko inženýrská, a.s., která vznikla jako v dceřiná firma stavební společnosti Syner. Město jí na realizaci této zóny prodalo pozemky v hodnotě 150 Kč na metr čtvereční. Investorsko inženýrská, a.s. tyto pozemky zainventovala (dle vlastního vyjádření v průměru 313 Kč na metr) a prodávala je přicházejícím investorům za průměrnou cenu 1350 Kč/m2. Více se o tom, jak město nechalo vydělat původně dceřiné společnosti Syneru stovky milionů, můžete dočíst zde a zde.

Aby mohl být zvýšen zisk, usilovala Investorsko inženýrská o změnu územního plánu, která by zajistila, že ochranný zelený pás, který měl oddělit místní obyvatele od průmyslového-obchodního komplexu, se změní v pozemek, který rovněž půjde zainvestovat a následně prodat.

V březnu 2008 je skutečně zastupitelstvem města Liberce prohlasována změna územního plánu č. 40, která toto umožnila. PRO byla ODS, ČSSD, část USZ-DRS, část SNK-DEU. PROTI Strana Zelených, Zuzana Kocumová z USZ, KSČM, část SOS (dnes z části Liberec občanům). Hlasování se zdrželi zastupitelé SOS (dnes z části Liberec občanům) a část SNK-DEU. Na detailní hlasování (pod pořadovým číslem 21 – Vydání 40. změny územního plánu města Liberec) se můžete podívat zde.

Na jednání zastupitelstva byl přítomen tehdejší zástupce Investorsko inženýrské, Tomáš Hampl, dnes, po odstoupení Jiřího Kittnera, místní organizací občanských demokratů zvolený kandidát na primátora Liberce. V letošních volbách byl na kandidátce ODS jako č.3.

Toto rozhodnutí má ovšem ještě další, zřejmě dobře promyšlenou, dohru.
Jako náhrada za toto rozhodnutí má vzniknout park, daleko od zástavby, uprostřed průmyslové zóny. V tomto místě je ale nebezpečná skládka a město tedy vypisuje veřejnou zakázku za 70 milionů korun na sanaci území.
Výběrové řízení vyhrálo sdružení firem, kde figuruje i Syner, z jehož prostředí vzešla i Investorsko inženýrská.
Antimonopolní úřad, ale výběrové řízení zrušil, protože byl přesvědčen, že bylo zmanipulováno ve prospěch zmíněného sdružení. Magistrát, tedy občané, zaplatil pokutu. Bylo vypsáno nové zřízení, ovšem jeho vítěz byl stejný. Více o příkladu parku na životu nebezpečné skládce se můžete dočíst ve článku „Veřejný park na skládce? I to je v Liberci možné…“, na str. 4 zde.

A nakonec další, avizovaný rozměr celého případu. Obří obchod si jistě najde své příznivce a dozajista nabídne i nějaká pracovní místa. Odvrácenou stranou mohou být, díky konkurenčnímu boji, zruinované menší podniky, které zápasí na trhu se stejným zbožím, stejně tak jako ztráty pracovních míst.

ODS, která celou změnu územního plánu, jenž umožnila vyrůst novému obchodnímu centru, které přiblížilo průmyslovo – obchodní zónu až ke zdem domů „obyčejných lidí“, má přitom ve svém volebním programu toto: „ Podporovat chceme také drobné živnostníky v centru města a v dalších lokalitách, mimo jiné zvýšením atraktivity těchto lokalit a také zvýšením průchodnosti daných míst.. Nakolik to souzní s jejími kroky na zastupitelstvu, a to ať ze strany žadatelů o změnu, tedy ze strany z Investorsko inženýrské (bývalý zaměstnavatel primátorského kandidáta ODS, Tomáše Hampla) či ze strany rozhodnutí zastupitelů, nechť posoudí každý sám…

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
V areálu bývalých Libereckých výstavních trhů (LVT) již deset let funguje Technické muzeum Liberec. Nyní zde má ale vzniknout výstavba bytových domů a lidé
Stavební společnost Brex byla dlouhé roky významným hráčem v regionu. Dostávala poměrně velké procento zakázek a její vlastníci měli blízko k politikům, zejména k
Letošní Mezinárodní festival animovaných filmů Anifilm proběhne v Liberci od 7. do 12. května. Jako každý rok se v jeho soutěžním programu představí to
Fungování kontroverzního parkovacího domu u krajského úřadu, kde jedno stání vyšlo na více jak milion korun, ukazuje, že dotace 84 milionů, kterou na něj