OBČANÉ LIBERCE ZAPLATILI NOVOU HALU, VYUŽÍVAT JI ALE NEMOHOU

Hokej mají Češi rádi. Mají ho rádi i Liberečáci a pár tisíc věrných fanoušků pravidelně podporuje i zdejší HC Bílí tygři Liberec. Radost ze sportu i fandění jsou velkým zpestřením života a oázou uprostřed často namáhavých dní plných práce a povinností. Dnes se ale pokusíme nahlédnout do zákulisí libereckého hokeje. Poznáme tak, že zdejší hokejový klub patří opravdu všem Liberečákům, protože si ho po čertech draze zaplatili a stále platí.

Liberecký hokejový klub Bílí tygři patří majitelům Syneru, jeho prezidentem je spolumajitel této firmy, Petr Syrovátko. Ten je osobním přítelem Jiřího Kittnera, odstupujícícho primátora za ODS, který sám dříve v Syneru na významné funkci pracoval. Generálním manažerem a jednatelem Bílých tygrů je Ctibor Jech, zastupitel města za ODS, viceprezidentem a jednatelem je Petr Myška, ještě na jaře „nová tvář“ liberecké ODS. Liberecký hokejový klub dlouhá léta podporuje nejúspěšnější postava ekonomického experimentu 90.let – kupónové privatizace, miliardář Petr Kellner.

Zastupitelstvo města Liberce uzavřelo na konci roku 2009 krajně nevýhodnou koncesní smlouvu na provoz městského stadionu se společností S group SPORT FACILITY MANAGEMENT. Tedy krajně nevýhodnou pro Liberec a velmi výhodnou pro firmu S group SPORT FACILITY MANAGEMENT (Syner).

Daňoví poplatníci z Liberce zaplatili moderní sportovní arénu, využívat ji ale můžou pouze pár hodin denně a to jen několik jednotlivých sportovišť. Do nové hokejové haly můžou pouze Bílí tygři.

Jak probíhalo výběrové řízení na koncesionáře?

1. Zadavatelem výběrového řízení bylo Statutární město Liberec.

2. Jediným účastníkem výběrového řízení byla Společnost S Group FACILITY
MANAGEMENT s.r.o.

3. Výběrové řízení vyhrála Společnost S Group FACILITY MANAGEMENT s.r.o.

Smlouva se uzavírá na celých 20 let a vyplatí tak firmě ze stáje S group (Syner) čtvrt miliardy korun, s tím, že ji město může vypovědět nejdříve po uplynutí 10 let od jejího podpisu. Město tak má 10 let prakticky svázané ruce v nakládání se svým majetkem, který mimochodem stále splácí a naopak S group SPORT FACILITY MANAGEMENT bude mít vytvořeno stabilní prostředí ke svému podnikání, zejména bude mít k dispozici celou moderní Arénu, za kterou nezaplatí ani korunu, pouze náklady na provoz a drobné údržby. Veškeré investice jdou přitom ale na vrub města. Zisky ze soukromých akcí ovšem putují do kapsy S group SPORT FACILITY MANAGEMENT.

Město se se zavazuje platit firmě S group SPORT FACILITY MANAGEMENT tzv. platbu za dostupnost, a to celých 11,7 milionů Kč ročně. Za tuto částku získá k dispozici 4000 hodin ročně, které může využít pro své školy, oddíly či veřejnost. To znamená v praxi pouhých 11 hodin denně. Nikoliv ale na využití celého areálu, ale pouze jednotlivých sportovišť. Za každou takto využitou hodinu město zaplatí v přepočtu cca 3.000 Kč, i když půjde jen o halu na judo či ping-pong.

Součástí Tipsport arény je luxusní restaurace pro VIP hosty, wellness centrum, fitness centrum, kam se normální fanoušek nedostane. Toto zázemí je k dispozici Bílým tygrům a jejich majitelům. Ani za toto zázemí a vybavení neplatí hokejový klub městu ani korunu.

Celý městský stadion, včetně Tipsportarény, přišel zhruba na miliardu korun, město jej splácí již řadu let a zhruba dalších 15 let splácet bude. Ke splacení zbývá ještě cca 600 milionů korun. Co už odstupující vedení radnice v čele s ODS ale neuvádí je fakt, že se díky úrokům, které plynou z částky, kterou si město na splacení stavby arény muselo půjčit, prodraží tato investice pravděpodobně o dalších 500 až 600 milionů korun. Konečný účet může být tedy cca 1,5 miliardy korun.

Pohledávka za halu se rovněž stala součástí obrovského dluhu města ve výši dvou miliard korun, který za sebou nechalo odstupující vedení města za ODS. Dnes činí zhruba třetinu této částky. Město vypsalo dluhopisy ve výši dvou miliard korun, zastavilo městský majetek v hodnotě 14 miliard korun – například Liebiegovu vilu, krematorium, budovu Nového magistrátu, fotbalový stadion u Nisy, budovu Naivního i Šaldova divadla. Městský stadion a Tipsportarénu, kde sídlí Bílí tygři majitele Syneru Petra Syrovátka, však nikoliv. Není ani bez zajímavosti, že dluhopisy skoupila Česká spořitelna, která patří pod nadnárodní bankovní gigant Erste Bank, který tak získal nemalé slovo v chodu ekonomiky města.

Situace je tedy taková, že když už mají majitelé Syneru hokejový klub, tak zřejmě chtěli i novou halu.To by bylo v pořádku, kdyby si ovšem sehnali soukromého investora. Jenže v Liberci je to snazší. Halu, zázemí i podmínky pro podnikání i jistý zisk zajistí samo město. A tak byly zabity rovnou dvě mouchy jednou ranou: majitelé Bílých tygrů mají z městských peněz novou halu, jejíž ledovou plochu může využívat pouze jejich hokejový klub, ještě velkou stavební zakázku a město navíc platí 11,7 milionů ročně za to, že může určitá sportoviště využívat. Proč má město potom dvoumiliardový dluh, je při takovémto přístupu, nasnadě…

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
V areálu bývalých Libereckých výstavních trhů (LVT) již deset let funguje Technické muzeum Liberec. Nyní zde má ale vzniknout výstavba bytových domů a lidé
Stavební společnost Brex byla dlouhé roky významným hráčem v regionu. Dostávala poměrně velké procento zakázek a její vlastníci měli blízko k politikům, zejména k
Letošní Mezinárodní festival animovaných filmů Anifilm proběhne v Liberci od 7. do 12. května. Jako každý rok se v jeho soutěžním programu představí to
Fungování kontroverzního parkovacího domu u krajského úřadu, kde jedno stání vyšlo na více jak milion korun, ukazuje, že dotace 84 milionů, kterou na něj