Liberecký politik a podnikatel podal trestní oznámení na redaktory webu nasliberec.cz

Trestní oznámení pro pomluvu podal na autory protikorupčního webu www.nasliberec.cz liberecký podnikatel, jednatel anonymní firmy Iberus, spekulant s nemovitostmi, bývalý zastupitel za ODS a člen privatizační komise města, Jiří Zeronik. Důvodem údajné pomluvy je článek v tištěné podobě našeho webu, respektive jeho část, ve kterém jsou zmíněny podnikatelské aktivity Jiřího Zeronika co by realitního spekulanta v době, kdy byl členem privatizační komise města.

V článku pod názvem „Iberus – tajemný obchodní partner a příjemce dotací“, který vyšel na straně devět v protikorupčním zpravodaji pro občany města Náš Liberec (ke stažení zde), který se zabývá firmou Iberus krytou anonymními akciemi, se kterou město čile obchodovalo, dotovalo ji a která například žádá miliony z fondů EU, je barevně oddělená část s názvem „Představujeme úspěšné podnikatele“. A právě ta se zabývá jednatelem anonymní firmy Iberus, Jiřím Zeronikem. Je v ní doslova napsáno:

„Jednatel firmy Iberus Jiří Zeronik je bývalý
zastupitel za ODS a doposud člen privatizační
komise města. Na základě doporučení
této komise dalo město do dražby historický
dům v ulici Na Ladech. Dražby se účastnil
jediný dražitel – Jiří Zeronik. Dům koupil
v roce 2007 za 700 000 Kč. Již zjara 2008
tento dům, bez jakékoliv investice, prodal
za 1,5 milionu Kč. V privatizační komisi
tak sedí odborník, jehož zkušenosti
v nakládání s městským majetkem jsou
pro město opravdu k nezaplacení…“

Kvůli tomuto textu nabyl Jiří Zeronik domnění, že došlo k spáchání trestného činu pomluvy proti jeho osobě. Nicméně autor zmíněného článku (stejně tak jako autor těchto řádků), Jaroslav Tauchman, je přesvědčen, že tomu tak není. Trestní oznámení sepsané Jiřím Zeronikem (či jeho právní zástupce) vychází z ryze subjektivního přesvědčení, když uvádí, že mohlo dojít k poškození jeho jména, protože tvrzení obsažená v článku jsou pravdivá. To, že se dotčenému jednateli anonymní firmy nelíbí, když někdo pravdivě informuje o jeho politických či podnikatelských aktivitách nebo o způsobu, kterým funguje jako poradní orgán města, je jeho osobní věcí. Nikde jsme neuvedli, že by pan Zeronik či někdo jiný spáchal nějaký trestný čin nebo porušil zákon. Pouze jsme se snažili ukázat, jak město nakládalo se svěřeným majetkem.

Jiří Zeronik je bývalý liberecký zastupitel za ODS, člen privatizační komise města a jednatel firmy Iberus, která získala za výhodných podmínek lukrativní a významné nemovitosti na území Liberce. Firma Iberus, krytá anonymními akciemi, je personálně propojená s firmou Euridika Bohemiae, se kterou město vede soudní spor ohledně nemovitosti, kterou získala na veřejně prospěšnou činnost, kterou neprovozovala. Firma Iberus žádá v současné době cca 120 milionů korun na podnikatelský projekt v areálu kapucínského konventu v Jungmannově ulici (kostel sv.Máří Magdalény). Podle některých indicií za touto tajemnou firmou může stát osoba bývalého náměstka primátora za ODS, Pavla Krenka. Kdo je skutečným majitelem firmy Iberus (a společností na ně napojených), její jednatel, Jiří Zeronik odmítá sdělit, a to jak veřejnosti, tak libereckým zastupitelům.

Jiří Zeronik je rovněž zadavatelem anonymního letáku Náš Korytář, který dostali liberečtí občané do svých poštovních schránek před komunálními volbami. O celé této kauze, stejně jako o dalších aktivitách Jiřího Zeronika, se můžete více dočíst zde.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Poslední lednový den se v Naivním divadle mohou diváci těšit na speciální večer, který je věnován kulatému výročí založení Studia Ypsilon v Liberci. V
Náš Liberec již dlouhou dobu upozorňuje na skutečnost, jakým způsobem vedení Libereckého kraje využívá veřejných prostředků pro svou prezentaci. Minulý týden to potvrdila Rada
Pořad Nedej se! zaujala situace kolem sjezdovek na Ještědu. Společnost Tatry mountains resort slovenského miliardáře a oligarchy Igora Rattaje původně slíbila, že po vykácení
Po prohraném referendu v Horní Řasnici na Frýdlantsku se rozhodla firma WEB Větrná energie uspořádat veřejnou besedu s lidmi v sousední Dolní Řasnici, kde plánuje vybudovat pět
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.