Your Modules

Your site has some commonly used modules already preconfigured. These include:

  • Image Module which holds the image beneath the menu. This is a Custom HTML module that you can edit to change the image.
  • Blog Roll. which lets you link to other blogs. We’ve put in two examples, but you’ll want to change them. When you are logged in, click on blog roll on the top menu to update this.
  • Most Read Posts which lists articles based on the number of times they have been read.
  • Older Articles which lists out articles by month.
  • Syndicate which allows your readers to read your posts in a news reader.
  • Popular Tags, which will appear if you use tagging on your articles. Just enter a tag in the Tags field when editing.

Each of these modules has many options which you can experiment with in the Module Manager in your site Administrator. Moving your mouse over a module and clicking on the edit icon will take you to an edit screen for that module. Always be sure to save and close any module you edit.

Joomla! also includes many other modules you can incorporate in your site. As you develop your site you may want to add more module that you can find at the Joomla Extensions Directory.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jsou tu další Tři otázky pro Jana Šebelku. Tentokrát jsme se ho zeptaly na rozjetou výstavbu sídliště v nejcennější liberecké zóně, kterou realizuje firma
V minulých měsících se na mnoha místech propírá koaliční krize na liberecké radnici a např. Ondřej Červinka psal o tom, jak je Liberec touto
This is a sample blog posting. If you log in to the site (the Author Login link is on the very bottom of this
Your home page is set to display the four most recent articles from the blog category in a column. Then there are links to
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.