Karlovarská radnice žaluje firmu Syner

Známější než liberecká aréna (i s výlety zastupitelů do zámoří, navyšováním ceny stavby, koncesní smlouvou atd.) je přeci jen ta karlovarská. Z tzv. „karlovarské losovačky“, se stal doslova hit a synonymum pro korupční jednání při zadávání veřejných zakázek. Dnes má ale město Karlovy Vary další problém. Podle některých zastupitelům se vlastně neví, komu aréna patří. Karlovarský radní Jiří Kotek proto podal žalobu na společnosti Syner, Baustav a Metrostav, které postavily multifunkční arénu za zhruba 1,2 miliardy korun.

Žaloba, kterou náměstek primátora Kotek podal, má rozhodnout, kdo je skutečným vlastníkem haly. Pokud by soud rozhodl, že aréna nepatří městu, ale stavebním firmám, tak by měly Karlovavým Varům vrátit investovanou částku, tedy zhruba miliardu korun. První o případu informovala Česká televize.

Proti Kotkovu rozhodnutí se ale postavili někteří zastupitelé, v čele s primátorem města Petrem Kulhánkem. Tvrdí, že Kotkova žaloba nebyla řádně projednána v radě. Na obranu firem Syner, Metrostav, Baustav se postavila karlovarská ODS, která zase podala trestní oznámení na neznámého pachatele ve věci zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Jak z trestního oznámení vyplývá, žaloba v případě neúspěchu města v soudním řízení připraví Karlovy Vary o osm milionů korun za náklady právního zastoupení. Mírnější, ale přeci jen vůči Kotkovu postupu kritický postoj, zaujala karlovarská TOP 09.

Jak uvedla ČT, Kotek si ale za svým rozhodnutím stojí, je prý jeho povinností poukázat, že bylo dění kolem výstavby arény nezákonné. Podle něj to potvrdil antimonopolní úřad, když městu udělil půlmilionovou pokutu za nestandardní výběr stavebních firem. Podle právníku města se hala kvůli tomu nestala nikdy majetkem města. Pokud se poruší zadávání veřejné zakázky, tak smlouva takto uzavřená je prý neplatná.

Stavba karlovarské arény se proslavila zejména kvůli výběrovému řízení, pro který se vžil termín „karlovarská losovačka“, která proslula poté, co se na veřejnost dostal televizní záznam sporného losování účastníků tendru na stavbu sportovní haly za více než miliardu korun. Na záznamu je patrné, že „losování“ pozdějšího vítěze tendru sdružení firem (poslední byla právě liberecká firma Syner) z osudí trvalo nápadně dlouho. Losující tvrdil, že lístky jsou slepené a nemůže je proto v osudí oddělit. Všemu přihlížela notářka, kterou mužovo počínání rozesmálo.

Kvůli „losovačce“ udělil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže Karlovým Varům pokutu půl milionu korun.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Kontroverzní kamennou plastiku německého rytířského kříže u rozhledny Štěpánka v Příchovicích, vztyčenou v roce 1944 nacisty a obnovenou v roce 2012 za účasti neonacistů,
S dalším extrémním prodražením plánované rekonstrukce libereckého bazénu přichází koalice STAN/Starostů pro Liberecký kraj, ANO, ODS a Pirátů. Podle odpovědného náměstka Petra Židka z
Pedagogům z Ostašova dochází trpělivost se způsobem, jakým město s jejich školou nakládá. Rozhodli se proto napsat otevřený dopis určený vedení města. Ani jeden
Liberecký kraj je velkým stavebním firmám nakloněn. Dodavatelům silničních staveb vyplatí kraj za loňský rok navíc 68,26 milionu korun ve srovnání s tím, co
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.