Stávka dopraváků v Liberci – spontánní pochod i pokrytectví politiků

Dnes proběhla v Liberci demonstrace na podporu celorepublikové stávky dopravních odborů i dalších odborových svazů.

V Liberci se, na rozdíl od jiných regionů, nenašlo mezi dopraváky dost síly, aby zastavili dopravu ve městě. Těch několik málo desítek odvážných tedy alespoň připravilo „stávkovou“ tramvaj, kde mohli kolemjdoucí s odboráři diskutovat. Nakonec se ale přeci jen liberečtí stávkující zvedli a vydali se za skandování hesel před libereckou radnici.

Plánovaná podpora stávky začala v 9 hodin na Fügnerově ulici, kde byla přistavena informační „stávková“ tramvaj. Na místě se sešlo zhruba 30 odborářů. Odboráři pomocí skandování a megafonu vyzývali k spoluúčasti kolemjdoucí Liberečany. Po chvíli se k nim skutečně připojilo i několik dalších občanů, kteří s nimi sympatizovali, objevili se i zástupci českého školství. Zájem médií byl překvapivě vysoký, ač nebyla účast stávkujících největší.

Po chvilce bylo dohodnuto, že v 10 hodin vyrazí demonstrativní průvod před radnici, na náměstí Dr. E. Beneše. Po odbití desáté pak zhruba 40-ti členná skupina vyrazila přes terminál na Fügnerově ulici, ulicí Pražskou na hlavní liberecké náměstí. Během pochodu byla skandována hesla vyjadřující nesouhlas s politikou vlády a výzva občanům, aby se k protestu připojili, což několik z nich opět učinilo. Na schodech radnice byly přečteny projevy, ve kterých byly vyčteny důvody, proč se dopraváci v Liberci rozhodli zapojit do stávky. Poté, za skandování, pískotu a provolávání hanby na adresu vlády, vydal se odborářský dav Moskevskou zpět na Fügnerovu ulici ke „stávkové“ tramvaji.

Zdeněk Lezskoven, zástupce libereckých dopravních odborů vysvětlil, proč v Liberci nesáhli dopraváci k razantnějším prostředkům. Na jedné straně prý nechtěli zatím komplikovat spoluobčanům život ochromením dopravy, ale na druhou stranu přiznal, že pro silnější kroky byla v Dopravním podniku měst Liberce a Jablonce n. Nisou opravdu jen výrazná menšina. Dokonce šest ze zaměstnanců podniku prý odjelo do sousedního Ústeckého kraje, kde jsou protesty radikálnější, dělat za úplatu stávkokaze.

Po skončení demonstrace navštívili tramvaj i politici liberecké sociální demokracie.Ta v Libereckém kraji i v samotném Liberci dlouhé roky vládla s ODS. I nyní na liberecké radnici de facto vládne pomocí této nejsilnější vládní strany, která prosazuje asociální reformy, proti nimž odboráři vystupují, ve velké tiché koalici. To ale lídrům liberecké sociální demokracie nebránilo, aby nepronášeli řeči plné účasti se stávkujícími.

Od primátorky s trochu tajemnou minulostí by tomu bylo možné ještě věřit, protože se, dle svých slov, živila jako pracující ve školství (ač její životopis nikdo pořádně asi ani nezná), ale když tak mluví její stranický náměstek, který si vydělával na chléb náš vezdejší jako spekulant s realitami, to přeci jen dodávalo spontánní stávce libereckých dopraváků trošku podivnou příchuť.

Jaroslav Tauchman

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Liberecký kraj má od města vypůjčený školní areál v Zeyerově ulici. Syner tam pro něj bude za 160 milionů stavět školu a hejtman kraje
V souvislosti s odsouzením bývalého zastupitele za ANO Pavla Šulce, který byl v dopravním podniku uplácen stínovým majitelem společnosti BusLine Jiřím Vařilem, se minulý
V zatáčce u libereckého lomu, na ulici Kunratická, byl instalován pomník připomínající nacistickou bestialitu v našem městě v letech 1938-1945. V místě byl pracovní
Fakulta umění a architektury Technické univerzity Liberec, město Liberec i Liberecký kraj si zítra připomenou sto let od narození významného českého architekta, jehož život