Tématem čtvrtého setkání občanů bylo zdravotnictví a krize kolem něj

V úterý 26. července se již po čtvrté sešlo zhruba 30 až 40 občanů na Šaldově náměstí, „u vodotrysků“, aby spolu diskutovali a pokusili se najít řešení na nejpalčivější otázky celé naší společnosti i našich životů.

Tématem posledního setkání byl stav českého zdravotnictví. Na libereckém náměstí vystoupili zástupci zdravotníků, aktivistů, představitelé sdružení, kteří se angažují na poli zdravotnictví a samozřejmě samotní občané, kteří na mítink dorazili.

Akce začala krátce po 16-té hodině, kdy si úvodní slovo vzal Jiří Svoboda z iniciativy Skutečnou demokracie Teď! – Liberec. Svoboda v obsáhlejším příspěvku zmínil historii zdravotnictví jako veřejné služby, boje neprivilegovaných vrstev za to, aby zdravotnictví veřejnou službou vůbec mohlo být, vývoj za posledních 20 let a současnou politiku české vlády, která se snaží o co největší komercionalizaci a privatizaci zdravotnického sektoru.

Po Jiřím Svobodovi vystoupil docent Technické univerzity Liberec, filosof Václav Umlauf. Ten přišel s aktuální informací, totiž s vládním návrhem reformy zdravotnictví, která podle Umlaufa znamená de facto privatizaci Veřejné zdravotní pojišťovny (VZP). Docent Umlauf také zmínil rizika pro většinu lidí, která by mohla vzejít z tohoto plánu rychlého převodu VZP pod (možná už předem vybraná) soukromá křídla.

Dalším vystupujícím byla Halina Doležalová, zdravotní sestra a zároveň jedna z hlavních postav občanského hnutí „Hospic pro Liberecký kraj“. Halina Doležalová zmínila otřesný fakt, že Liberecký kraj ještě (jako jeden z posledních) nemá svůj hospic, tedy místo, kde by lidé, kteří nemají vlastní zázemí, mohli důstojně dožít své životy. Zvlášť odpudivá je skutečnost, že se tohoto tématu pokaždé chytají místní politici, ovšem jen v čase předvolebním. Po vhození volebních lístků do uren jako by pro ně takto závažný problém přestal existovat.

Následně se vystřídali i další řečníci. Zmíněn byl případ nákupu přístrojů do kardiologického centra v Liberci, které byly, kvůli zprostředkovatelské firmě, dražší o třetinu (cca 17 milionů) – na tomto byla demonstrována problematika vstupování trhu do oblasti veřejného zájmu. Doktor Mario Forero z inicativy Je čas nemlčet! mimojiné zmínil například i obrovské odstupné, které se dostalo bývalému managementu liberecké nemocnice. Okolo problematiky výměny vedení liberecké nemocnice se strhla celkem zajímavá diskuse.

Dalším podnětem k doslova ostré, ovšem slušné a korektní debatě, bylo vystoupení mladého studenta s konzervativními, pravicovými názory, který zastával stanovisko, že vinou špatné situace ve zdravotnictví není byznys okolo něj, ale naopak, že je zdravotnický trh ještě málo deregulován. Podle tohoto řečníka je vše de facto zbožím (doslova lékařská péče, oprava automobilu nebo nákup housek) a je svobodným rozhodnutím každého z nás, koho a co si zvolí. To odmítl jak jeho vyučující z TUL, docent Umlauf i většina přítomných jako naivní a zkreslující názor.

Nakonec setkání, před 18-tou hodinou dorazila ještě předsedkyně Krajské rady osob se zdravotním postižením, Eva Vosáhlová, aby pozdravila přítomné. I ona vyslovila obavy nad budoucností péče o zdravotně postižené spoluobčany, jestliže se naplní vizea plány současné pravicové vlády.

V úplný závěr byl dohodnut čas dalšího setkání – 9.8. na stejném místě, ale i přípravná schůzka k tomuto setkání, na které se budou dolaďovat další detaily nadcházejícího mítinku i obecná strategie. Bylo dohodnuto, že tato schůzka proběhne vždy týden před mítinkem, nyní tedy 2. 8. od 18-ti hodin v restauraci Černý kůň na Nerudově náměstí. Podle organizátorů je každý z Liberečanů zván nejen na samotné mítinky, ale i na tato pracovní setkání.

Jaroslav Tauchman

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Včera, 20. května, zemřel akademický architekt Otakar Binar, který byl výraznou postavou architektonického a uměleckého vývoje Liberce od druhé poloviny 20. století. Otakaru Binarovi
Vedoucí odboru správy veřejného majetku na libereckém magistrátu Lukáš Hýbner rezignoval v souvislosti s aktuální korupční kauzou na svou funkci. Policií je obviněn a
Divadlo vpravdě absurdní připomíná vývoj kolem zakázky na rekonstrukci libereckého bazénu, kterou podle policie řídil šéf Syneru Petr Syrovátko. Primátor Jaroslav Zámečník a jeho
Liberečané se konečně dočkají veřejných záchodků. Zásadní stavební akce, kterou město slibuje svým občanům již dlouhé roky, by měla začít v následujících měsících. Radnice