Genius loci města Liberce přilákal na Sv. Václava stovku lidí

Odhadli byste, že přibližně sedm desítek Liberečanů bude mít chuť využít volného odpoledne o svátku Sv. Václava a vydat se po stopách liberecké historie? Přesně to se stalo. Takto velká skupina se ve středu linula ulicemi, zastavovala se na místech spjatých se zajímavostmi našeho města, a to pod vedením Ivana Rouse a Jaroslava Zemana. Zájem o živý způsob seznámení se s historií svědčí o tom, že Liberečané chtějí znát souvislosti mezi historickými událostmi a prostředím, ve kterém žijí.

Vycházka nebyla jedinou součástí svátečního programu, který připravily liberecké iniciativy „JE ČAS NEMLČET“ a „Skutečná demokracie – Teď!“. Na historickou prohlídku plynule navázala beseda v prostorách Knihkupectví Fryč na téma Liberecká občanská společnost dříve a dnes. Pod jednou střechou se setkali hosté, kteří mají díky své profesi k Liberci mnohé co říci.

Mezi pozvanými hosty byl liberecký historik Jan Mohr, historik umění Jaroslav Zeman, novinář a historik Jaroslav Tauchman, dokumentarista Severočeského muzea Liberec Ivan Rous, liberecký psychoterapeut Vladislav Chvála a filozof Václav Umlauf. Debatu hostů sledovalo a svými dotazy doplňovalo na 30 návštěvníků z řad veřejnosti.

Přítomní se zamýšleli nad významem libereckých událostí více či méně dávných, více či méně známých, více či méně zkreslených. Nazrál pro mladou generaci správný čas, aby vnímala genius loci města Liberec bez tradičních stereotypů? Za jakých podmínek bude možné město vzrostlé na průmyslovém úspěchu továrníků přeměnit v svěží centrum kulturního a občanského života? Existuje v Liberci občanská společnost? I to byly otázky, které se díky besedě otevřely.

„Dnešní akce je mimořádná, neboť asi poprvé u jednoho stolu sedí historici, filozof, psycholog a občané města a diskutují nad společným tématem. Současně je zřejmé, že tímto diskuze rozhodně nekončí, vyplynuly souvislosti, které je potřeba nadále rozvíjet. Lidé, kteří nemohli přijít, najdou videozáznam z besedy na webových stránkách JE ČAS NEMLČET,“zakončila besedu Květa Vinklátová ze stejnojmenné iniciativy.

Tereza Šímová, Nezávislá občanská iniciativa Je čas nemlčet

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Přesně před rokem – 3. února 2022 – uzavřel premiér Petr Fiala s Polskem dohodu o další těžbě v hnědouhelném dole Turów. Navzdory politickému
Náš Liberec nedávno upozornil na dvojí metr přístupu Libereckého kraje ve věci domovů pro seniory. Zatímco v Liberci domovy s péčí o staré lidi
Na dnešek připadá i další „šedesátkové“ výročí. 31.ledna roku 1963 při neopatrném rozmrazování potrubí vznikl v budově horského hotelu na Ještědu požár, kterému celá
Novým českým prezidentem je Petr Pavel. V Liberci ho volilo 63,5 procenta voličů, což je ještě o pět procent více než v republikovém průměru.