Náměstek Šolc se opakuje a opakovaně se i mýlí

Vážený pane Šolci,
z Vaší rozsáhlé avšak nic neříkající odpovědi je vidět, že jste politik. Na konkrétní otázky jsem se odpovědí nedočkal. Naopak jsem se od Vás již podruhé dozvěděl, že pletu hrušky a jablka.

Vzpomeňte si však na svůj fatální omyl s jablky a hruškami v otázce souvislosti výše jízdného s městským rozpočtem potažmo zadlužením.

Vzhledem k navýšení jízdného od nového roku jste zřejmě již prozřel i Vy. Na tom jasně vidíte, kdo je tu tím, kdo nerozezná hrušky a jablka. Krom toho bych Vám doporučil nějaký kurz k posílení schopnosti pochopit čtený text. Jen drobnost. Nevím, kde jste v mém dopise našel zmínku o stravování dětí.

Takže již druhý rychlokurz pro Vás:

  1. Kriminalita – jako prevence kriminality slouží hlídkování městské policie. I tím se lidé cítí na ulicích bezpečněji. To, že je městská policie placena z rozpočtu města snad nepopřete.
  2. Stav silnic – chcete snad říct, že z rozpočtu města není přes TSML zajišťována údržba a opravy silnic? Pravda zřejmě není. Nebo výsledek alespoň vidět není. Naopak je nově z městské kasy zajišťován plat pana Šíra.
  3. Odměny v městských společnostech, projekty, dotace, nevýhodné privatizace atd. – Zde trpíte stejnou neznalostí jako u jízdného v MHD. Uvědomte si, že všechny tyto nešvary zbytečně odčerpávají prostředky z rozpočtu. Vznikají zbytečné výdaje a v rozpočtu vzniká díra. A pokud ji chcete zalepit bez půjčování, musíte zvyšovat příjmy – daně a poplatky. Pokud jste o tom ještě neslyšel, tak na výsledek hospodaření mají vliv jak zvýšené příjmy tak zároveň zbytečné výdaje. V tomto je mezi například odměnami v městských společnostech a daní z nemovitosti jasná souvislost.
  4. Pokud si vyplácíte štědré odměny často za nic, je jasné že je musíte vytahat z občanů. A na služby zase nic nezbude. Z pozice náměstka se nemáte starat jen o zvyšování příjmů (mimo jiné i privatizacemi za adekvátní ceny), jak uvádíte, ale také o zkrocení výdajů.

Ve své „odpovědi“ uvádíte: „Tímto zvýšením, které přinese do pokladny přibližně 60 milionů korun, budeme uspokojovat právě poměrnou spotřebu úprav komunikací, provoz škol a školek, služeb Městské policie Liberec i řešení dopravy ve městě.“ Jak toho chcete dosáhnout, když z tohoto nového příjmu musíte krýt nové výdaje typu plat exnáměstků, spolufinancování předražených projektů, zvýšená dluhová služba či výpadky příjmů z nevýhodných privatizací. Kolik zbývá na ty služby?

Dále obhajujete srovnání s jinými městy. To je možné, pokud byste kromě absolutní výše daně srovnal také úroveň služeb, které za tuto daň dostávají občané porovnávaných měst.

Jste rád, že zastupitelstvo našlo odvahu. Je zajímavé, že ji našlo přesně 21 zastupitelů, což je minimální většina. Ono jim ani nic jiného nezbylo, pokud chtějí dál vyhazovat na zbytečnosti. Nestrašte občany hrozbou osekávání městských služeb. Pokud byste ořezal neopodstatněné výdaje či privatizoval za tržní ceny, nemusely by být služby kráceny ani při stávající dani.

Nikdo po vás nechce populismus. Stačí nebát se šáhnout do výdajů a zamezit ztrátám v příjmech. Až se nebude plýtvat a přesto bude nedostatek financí, je možné zvyšovat daně. K čemu nám je dotované vstupenka do divadla, když si tu dotaci zaplatíme ve zvýšené dani. Jen se z těch peněz cestou část ztratí na ty odměny, předražené projekty apod. Toto je populismus: „Podívejte se, tady máte díky nám levnější vstupenku. Na to, že jste si ji zaplatili v dani a spolu s ní i platy exnáměstků, nehleďte.“

Možná kdybyste vládl schopností vidět některé souvislosti, které označujete za míchání jablek s hruškami, byl by na tom městský rozpočet pod Vaším vedením daleko lépe.

Petr Dvořáček

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Vážený pane Korytáři,bez sebemenší špetky studu jste mě, pracovnici magistrátu, napadl se svými kolegyněmi ze Změny pro Liberec na posledním zasedání zastupitelstva kvůli bytu,
Přinášíme otevřený dopis občana Liberce Františka Pokorného vedoucímu odboru životního prostředí na liberecké radnici Ing. Jaroslavu Rašínovi. Pan Pokorný v něm upozorňuje odbor životního
Vážený pane náměstku, před několika dny jsme Vám, zastupitelům a členům finančního výboru zaslali právní rozbor smluvních vztahů ohledně úrokového zajištění dluhopisu. Náklady na
Vážená paní primátorko, dovolte, abych Vás informoval o záměru vyhlásit v Liberci referendum ve věci privatizace vybraného strategického majetku našeho města. Poté, co Změna