Pište nám do toho: uhlazená atmosféra i tvrdá obvinění

Debata špiček ČSSD v libereckém Domě kultury nazvaná „Mluvte nám do toho!“ leckoho jistě překvapila. Za prvé se vlastně ani tak nejednalo o debatu, ale většinu večera o přednášku, a to nejen v samotné programové části, ale i když byl zvolen systém dotazování se skrze psané lístky. Na straně druhé zde padlo tvrdé obvinění ze strany hejtmana Libereckého kraje za ČSSD na adresu bývalého primátora Jana Korytáře. Hejtman exprimátora osočil z toho, že rozkrádá veřejné dotace, když si je převádí na vlastní soukromý účet.

V nabitém předsálí libereckého kulturního domu, kam dorazilo zhruba 150 občanů a téměř komplet liberecká sociální demokracie, přivítali všechny celorepublikoví lídři ČSSD – Bohuslav Sobotka, Lubomír Zaorálek, Michal Hašek, Jan Mládek. Přítomni byli ekonomičtí experti ČSSD jako profesor Martin Potůček nebo zástupce libereckých odborářů Petr Mendl. Vedle nich i ředitel nemocnice za Unii pro sport a zdraví Jiří Veselka.

Na počátku ne zas tak úplně debatního večera bylo představení programu sociální demokracie v oblastech důchodové, zdravotní a sociální reformy, ale například i v otázce boje proti korupci. Zde padly sice již léta opakované, ovšem nikým dodnes nerealizované pravdy, že je nejprve potřeba začít se zásadními kroky jako je zrušení možnosti existence firem s neprůhlednou majetkovou strukturou nebo konečně přijmout zákon o majetkových přiznáních, kterému se již léta zuby nehty brání ODS, dnes spolu s TOP 09 a VV.

Zklamáním pro nemalou část přítomných byla zvolená podoba následné debaty. Ta se totiž odehrávala tak, že si přítomní mohli vyzvednout lístky, na ně svůj dotaz napsat a posléze na ně politici odpovídali. Na přímé dotazy vybylo na konci zhruba 15 minut a dostalo se tak na tři občany. Nešlo se ubránit dojmu, že tato forma byla zvolena záměrně, aby se tak nedostalo na více konfrontační směr celého večera. Nicméně politici jako Bohuslav Sobotka či Lubomír Zaorálek mluvili dobře a často si získávali i lidi v sále.

Nicméně bylo možné pozorovat, že celorepublikovému vedení jsou nepříjemné otázky na situaci kolem liberecké sociální demokracie. Bohuslav Sobotka je velmi obecně přešel s tím, že „máme demokracii a liberecká ČSSD má možnost přesvědčit své voliče, že pracuje dobře“. Na většinu otázek s „libereckými tématy“, kterých bylo několik lístků, jak sám podotkl, tak vůbec nereagoval.

Hejtman Stanislav Eichler se ovšem se svou typickou agrární přímočarostí opřel do svých někdejších spojenců, když musel reagovat na dotaz, proč v Liberci jeho strana dopustila návrat starých pořádků a odstavila Změnu pro Liberec. Hejtman označil Jana Korytáře za toho, kvůli kterému Liberec málem přišel o půlmiliardovou dotaci. To ale nebylo všechno. Přímo před veřejností jej obvinil, že si převáděl dotační peníze na svůj soukromý účet. To vyvolalo v sále vlnu nesouhlasu. Později si dokonce sám vzal slovo občan z publika a tvrdě se do hejtmana opřel. Stanislav Eichler ovšem využil výhody, že plnil i roli moderátora a pomocí mikrofonu muže z jeviště nepustil ke slovu a věnoval se dalším, dle jeho slov „legitimním dotazům“.

Nadále Stanislav Eichler všechny přesvědčoval, že komunální politika je „hlavně o lidech“ (to na dotaz, proč je ČSSD jedna ruka s ODS), že Liberec je krásné a vzkvétající město, že je třeba ctít presumpci neviny v případě Jiřího Kittnera (ODS), který získal post ekonomického ředitele v nemocnici i přes svá obvinění z tunelování městského majetku, že je potřeba tvořit koalice, ale že v Liberci ČSSD s ODS žádnou opoziční smlouvu či tichou koalici rozhodně nemá. To bylo k libereckým tématům asi tak všechno.

Debata tak, až na pár světlých momentů, jako bylo například vystoupení Lubomíra Zaorálka, postrádala energii a často se nesla i v příliš obecné rovině. A nešlo jen o vyhýbání se libereckým tématům ze strany vedení sociálních demokratů. Beseda byla vlastně hlavně prvním libereckým předvolebním mítinkem ČSSD před krajskými volbami. Možná by bylo spravedlivé zmínit otevřenost, se kterou Bohuslav Sobotka mluvil o kauze Stanislav Grosse, za kterou v závěru sklidil potlesk.

Na závěr zatleskali místní příznivci ČSSD včetně ředitele Krajské nemocnice Jiřího Veselky slovům Bohuslavy Sobotky o potřebě porazit pravicovou vládu v čele s ODS, potřásalo se rukama, plácalo po zádech. Vedení odjelo a s ním i program a ideové základy nejstarší české levicové strany. Liberecká ČSSD se může v klidu vrátit k „reálné komunální politice“, která je „hlavně o lidech“…

Jaroslav Tauchman

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
V Liberci vznikne historicky nejdražší podchod v dějinách města, ale zřejmě i České republiky a dost možná i Evropy. Nový, několik metrů dlouhý, podchod,
Liberecký kraj má od města vypůjčený školní areál v Zeyerově ulici. Syner tam pro něj bude za 160 milionů stavět školu a hejtman kraje
V souvislosti s odsouzením bývalého zastupitele za ANO Pavla Šulce, který byl v dopravním podniku uplácen stínovým majitelem společnosti BusLine Jiřím Vařilem, se minulý
V zatáčce u libereckého lomu, na ulici Kunratická, byl instalován pomník připomínající nacistickou bestialitu v našem městě v letech 1938-1945. V místě byl pracovní