Město Liberec pokračuje v podivných privatizacích

Tisková zpráva Změny pro Liberec: Ve čtvrtek 27. října 2011 se bude na zastupitelstvu projednávat privatizace jedné z budov ZŠ Švermova Vysoké škole Karla Engliše (VŠKE). ZŠ ji v současné době nevyužívá a má ji v pronájmu Vysoká škola Karla Engliše.

Prodej však provází podivné okolnosti. Městem navržená cena 9 milionů Kč vycházela ze znaleckého posudku objednaným zájemcem o koupi, VŠKE, nikoliv městem, těsně po odvolání bývalého primátora Jana Korytáře.

Prodej nebyl nijak inzerován, po tlaku Změny byla cena zvýšena na 11 milionů, ale přesto díky mizivé informovanosti o prodeji se nakonec výběrového řízení neúčastnil mimo VŠKE nikdo jiný.

Alena Dvořáčková říká: „V komisi jsme poukázali na to, že město dává budovu do prodeje za velmi nízkou částku a že i nájemné stanovené ještě bývalým vedením radnice ODS a ČSSD neodpovídá cenám, které město obvykle stanovuje podle svého interního předpisu jinde.“

Zástupci Změny pro Liberec doporučili, aby se budova školy privatizovala minimálně za 15 milionů Kč, a pokud se ji za tuto cenu nepodaří prodat, mělo by si město budovu ponechat a stanovit standarní nájemné. Dále Změna pro Liberec doporučila inzerovat záměr prodeje v regionálních médiích a v celostátním periodiku pro školství.

Město dál pokračovalo v privatizaci s tím, že údajně zveřejnilo výběrové řízení na úřední desce, k inzerci vůbec nepřistoupilo, protože je prý drahá. Na úřední desce však v příslušné kolonce na webu města nebylo oznámení o privatizaci k nalezení. Je možné, že vyvěšeno bylo, ale pravděpodobně způsobem v Liberci obvyklým – tak, aby byl záměr prodeje neviditelný. Za daných okolností by bylo opravdovým překvapením, kdyby se přihlásil jakýkoliv další zájemce, protože prodej budovy a souvisejících pozemků byl tak utajený, že se o něm kdokoli další neměl šanci dozvědět. V případě této privatizace tedy vedení města opět zafungovalo jako schopná realitka, ovšem angažovaná zájemcem o koupi – Vysokou školou Karla Engliše.

Zaráží i to, že záměr prodeje nemovitosti byl vyvěšen už v době, kdy byl dělán druhý posudek, a že město uzavíralo výběrové řízení a nemělo jej ještě k dispozici. Výběrové řízení bylo uzavřeno s tím, že se přihlásil jediný zájemce Vysoká škola Karla Engliše za minimální nabídku 11 milionů Kč. Nový znalecký posudek mezitím – na základě současného výrazně podhodnoceného nájmu – vyšlel opět „překvapivě“ na 9 milionů Kč a jakoby náhodou potvrdil předchozí.

Alena Dvořáčková prodej shrnuje: „Město udělalo vše pro to, aby VŠKE nakoupila co nejlaciněji. Jako zástupce Změny pro Liberec nás těší, že jsme svým zásahem dokázali zvednout cenu pro město alespoň o dva miliony, ale ani takto nemůžeme s cenou a především způsobem privatizace souhlasit.“

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
V souvislosti s vyšetřováním další korupční kauzy v Libereckém kraji, která se opět dotýká i hejtmana z hnutí Starostové pro Liberecký kraj Martina Půty,
O vítězi tendru na opravu libereckého bazénu je rozhodnuto. Nejnižší nabídku podala firma Metrostav DIZ. K tlaku na nižší cenu přispěla i důsledná práce opozice,
Zpřístupněné jeskyně České republiky letos zahájí jarní sezónu dříve. Pět jeskyní Moravského krasu (Balcarka, Kateřinská, Punkevní, Sloupsko-šošůvské a Výpustek), Jeskyně Na Turoldu u Mikulova
Příběh rodiny na útěku ze Severní Koreje, Vasila, který zachraňuje lidi z fronty nebo Elly bránící svůj domov před těžařskou firmou. Festival Jeden svět nabídne