Zuzana Kocumová byla odvolána z představenstva Sportovního areálu Ještěd

Další spor se rozhořel mezi libereckou opozicí a vládnoucí koalicí, která se opírá o podporu ODS. Tentokrát se jedná o městskou akciovku Sportovní areál Ještěd (SAJ), kvůli které nedávno padlo obvinění z tunelování na bývalé vedení města v čele s Jiřím Kittnerem.

Zuzana Kocumová (Unie pro sport a zdraví – USZ) byla během své dovolené odvolána z představenstva SAJ a.s. Důvodem byla (opět) nekomunikace a údajné zamlčování faktů.

Kocumová zásadně nesouhlasí a poukazuje, že to byla právě ona, která na problémy s financováním upozorňovala. Na její místo byl dosazen dlouholetý kamarád jednoho z náměstků. Jak bylo řečeno, oficiálním důvodem, se kterým přišlo současné vedení města, byla nekomunikace ze strany Kocumové a zejména zamlčení faktu, že SAJ nebude moci splatit svou pohledávku vůči městu, cca 15 milionů korun. Náměstek pro ekonomiku Jiří Šolc(Liberec občanům –LO), ale zejména primátorka Martina Rosenbergová (ČSSD) v médiích poměrně ostře obvinili Kocumovou z toho, že tímto svým krokem poškodili již tak napnutý městský rozpočet. Zejména primátorka Rosenbergová označila jednání Kocumové za zlý úmysl a snahu město poškodit.

Proti tomu se brání Kocumová a spolu s Jaromírem Baxou (který byl ze SAJ odvolán již dříve) protestují. Tvrdí, že ve skutečnosti fiktivní příjem 15. milionů byl do rozpočtu jako příjem zanesen ještě primátorem Kittnerem na podzim před volbami v roce 2010, Jiří Kittner byl rovněž v té době předsedou představenstva SAJ. Že ale SAJ nebude schopen splatit svůj závazek ale Kocumová prý vedení města ohlásila již v dubnu a potvrzuje to i tehdejší ekonomický náměstek Jaromír Baxa (Změna pro Liberec – ZpL).

Ten navíc disponuje mailem, který dokládá, že stejnou informaci dostali i tehdejší i současní náměstci Jiří Šolc (LO), Lukáš Martin (ČSSD) a bývalá náměstkyně, dnes primátorka Martina Rosenbergová (ČSSD).„To, že tuto skutečnost p. Šolc nezaznamenal, nebo jí v té době nevěnoval pozornost, mě mírně řečeno udivuje, uvádí ve svém prohlášení Kocumová.

Na toto zatím vedení města nereagovalo, ale dá se očekávat spor, který zřejmě vyvrcholí na čtvrtečním zastupitelstvu. Na místo by měl, podle Jiřího Šolce a jeho kolegy náměstka Jiřího Rutkovského (USZ) zasednout nezávislý odborník a ekonom, který SAJ pomůže z ekonomických potíží. Nakonec byl radou města vybrán Radim Bednář. Podle náměstka Rutkovského se jedná o ekonoma nespojeného s žádnou politickou stranou. Jaká je ale skutečnost?

Je pravdou, že vybraný ekonom, kterým se stal Radim Bednář, není členem žádné strany, ale jak paní primátorka, tak náměstek Jiří Šolc a zejména náměstek Jiří Rutkovský zapoměli v médiích zmínit jednu věc. A to, že Bednář je dlouholetým kamarádem právě Rutkovského. Ten to na přímý dotaz potvrdil a odpověděl i na to, zda se na ekonoma – odborníka, který by měl pomoci SAJ konalo nějaké výběrové řízení či konkurz. „Ano, jsme s Radkem Bednářem přátelé. Při instalaci do funkce to roli nehrálo, je to přítel můj nikoli dalších osob, které Ing. Bednáře doporučili (USZ) a schválili (Rada města). O vypisování konkurzu na místa v představenstvu jsem zatím neslyšel. V současné době uplatňovaném systému zastupitelů za politické strany, to nepovažuji za vhodné.“

Primátorka Martina Rosenbergová prohlásila, že si není vědoma souvislostí a vazeb mezi oběma muži. „Tato informace je pro mne nová. Musím přiznat, že mne velice překvapila. Samozřejmě, že si tuto skutečnost ověřím“ , vyjádřila se Martina Rosenbergová.

Jaroslav Tauchman

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Kontroverzní kamennou plastiku německého rytířského kříže u rozhledny Štěpánka v Příchovicích, vztyčenou v roce 1944 nacisty a obnovenou v roce 2012 za účasti neonacistů,
S dalším extrémním prodražením plánované rekonstrukce libereckého bazénu přichází koalice STAN/Starostů pro Liberecký kraj, ANO, ODS a Pirátů. Podle odpovědného náměstka Petra Židka z
Pedagogům z Ostašova dochází trpělivost se způsobem, jakým město s jejich školou nakládá. Rozhodli se proto napsat otevřený dopis určený vedení města. Ani jeden
Liberecký kraj je velkým stavebním firmám nakloněn. Dodavatelům silničních staveb vyplatí kraj za loňský rok navíc 68,26 milionu korun ve srovnání s tím, co
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.