nášLiberec

Search

Veřejná beseda se zastupiteli klubu Věci veřejné

Od „malého libereckého jara 2011“ uspořádala iniciativa JE ČAS NEMLČET již 5. veřejnou besedu pro občany a jejich zastupitele. Ta proběhla v pondělí 17.10. od 18. hodin v restauraci Plzeňka. Příležitost sdílet své názory dostal liberecký klub Věcí veřejných.

Poprvé počet politiků převýšil o jednoho počet občanů. Důvodem mohla být skutečnost, že se jedná o jeden z nejmenších zastupitelských klubů a veřejností není vnímán jako tak zásadní pro správu města.

Nebýt „pěti statečných“ občanů, kteří na besedu přišli, diskutovali by hosté z řad Věci veřejných – zastupitelé Petr Černý, Bohuslav Kabátek a Milan Šulc, místopředseda Miroslav Mach, člen výboru pro územní plánování Ivan Macháček , tajemník Krajského výboru VV Jan Vrána – jen se sedmi organizátory besedy za JE ČAS NEMLČET.

„Videozáznam, který je na každé naší besedě vytvořen, dává setkání nadčasový charakter. Lidé si mohou slova svých zastupitelů kdykoliv připomenout – nyní, za půl roku, i později před volbami“, komentovala vyvěšení záznamu na www.casnemlet.cz Jana Schlegelová ze stejnojmenné iniciativy.

Debata svou nosnou linii našla v komentování jednotlivých bodů volebního programu libereckého klubu Věcí veřejných, se kterým vstupovali do loňských komunálních voleb.

Nejširší prostor byl věnován, ve městě pod Ještědem trvalce veřejných diskuzí – útvaru hlavního architekta, avšak i v tomto případě bez hlavní pointy – zda bude či nebude ustanoven. Post klíčového architekta, který by měl hlavní slovo při dotváření stavebního charakteru města, byl obsažen v nejednom volebním programu kandidujících stran, včetně Věcí veřejných. V této souvislosti se na besedě objevil zcela nový termín „rada architektů“ složená částečně z odborných úředníků města, která by funkci hlavního architekta zastala, avšak s jedním malým háčkem – tento nový institut by měl jen hlas „poradní“.

Dále Petr Černý a Bohuslav Kabátek zdůvodňovali, jak je v souladu jejich předvolební záměr řešit významná rozhodnutí města s veřejností a jejich kladné hlasování pro přesunutí začátku jednání zastupitelstva města na 9.00 hodinu dopoledne. Svou podporu tomuto návrhu okomentovali skutečností, že časnější zahájení jednání by zastupitele ochránilo před jeho zakončováním v pozdních nočních hodinách. Příčinu tohoto protahování spatřují v „obstrukčním“ jednání Změny pro Liberec, která chce, dle slov hostů besedy, zaujmout občany sledující online přenos jednání zastupitelstva. Jaké výhody by případně schválení návrhu mělo pro pracující občany, kteří chtějí ze zákona veřejná jednání navštěvovat, se nepodařilo „véčkaři“ pojmenovat.

Zadluženost města doporučují Věci veřejné řešit zejména úsporou na straně nákladů města, než navyšováním příjmů do městské kasy. Podotkli, že samotný magistrát bude muset hledat příští rok úspory v rámci vlastní činnosti v řádech 20 mil. Kč. Opět se bylo zmíněno pravděpodobně velké „břímě“ společné kasy – divadlo F. X. Šaldy – v souvislosti s četností svých uměleckých scén a tím i vysokými náklady na provoz.

Kritika se snesla na bývalý systém výběru zpracovatelů některých stavebních zakázek zadávaných městem, kdy jediným kritériem byla nabídková cena.

Dle slov Petra Černého zde docházelo k absurdním situacím: „Kdy projekční kancelář, uvedená v projektovém záměru, byla současně i jejím stavebním dozorem, už tím tedy logicky klesla cena za realizaci oproti jiným stavebním firmám, které se výběrového řízení účastnily. Dále běžně chyběly v projektové dokumentaci některé nezbytné stavební práce, na které bylo až v průběhu realizace stavby upozorněno samotnou projekční firmou. Projektant toto „nečekané“ navýšení nákladů tlumočil zástupci stavebního dozoru, který v Radě města vyjednal navýšení nákladů zakázky.“ Kdyby se tento folklor při zadávání a plnění veřejných zakázek měl držet i v rámci současné koalice, Petr Černý připustil, že by klub Věcí veřejných zvažoval odchod z koalice.

Videozáznam z besedy naleznete na webu: www.casnemlcet.cz

Další beseda, kterou iniciativa JE ČAS NEMLČET připravuje, proběhne 15. listopadu od 18.00 hodin v restauraci Plzeňka – Duli. Lidé se mohou těšit na besedu s libereckou Občanskou demokratickou stranu. Pozvánka bude distribuována.

Tereza Šímová, Nezávislá občanská iniciativa Je čas nemlčet

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Hnutí ANO v Libereckém kraji oficiálně podalo kandidátky do krajských voleb a voleb do části senátu, které se uskuteční ve dnech 20. a 21.
Po několik let probíhala na Grabštejně rozsáhlá rekonstrukce objektu a stavební úpravy, které vyžadovaly i zásah do terénu. Význam lokality, statut národní kulturní památky
Společnost STEM/MARK, a. s., provede pro město sociologický průzkum za účelem ověření a rozšíření dat v rámci Místní agendy 21. V průzkumu město osloví
Na kandidátce hnutí Starostové pro Liberecký kraj pro podzimní krajské volby dostávají kromě zkušených a úspěšných politiků a starostů velký prostor také nové tváře.