Zástupci Syneru a Investing CZ stojí před soudem

Dluhy a tunely na veřejné finance proslavené mistrovství světa v lyžování, které bylo liberecké veřejnosti vnuceno na počátku roku 2009, má své první soudní pokračování. Před okresním soudem v Liberci stojí zástupci firmy Syner a jejího tradičního stavebního dozorce na veřejných zakázkách Investing CZ. Spolu s nimi je obviněn i ředitel kolejí a menz liberecké univerzity. A důvod? Podvodné proplacení faktury na nikdy nedodaný nábytek za zhruba čtyři miliony korun.

Většina lidí si řekne, že se v síti justice chytili jen malé ryby a ti, kteří vše dopředu naplánovali a nesou hlavní díl viny, zase uniknou. Asi budou mít pravdu. Protože u soudu nestojí ani majitelé zmíněných firem ani nikdo z jejich vedení, ale jen jejich zaměstnanci. Státní zástupce je přesvědčen, že Jindřiška Máchová jako zaměstnankyně dodavatele ze stavební firmy Syner, Petr Patrman, zaměstnanec technického dozoru investora, kterým byla společnost Investing CZ, a Zdeněk Kračmar, ředitel kolejí a menz Technické univerzity v Liberci se dopustili trestného činu.

Záměrně a za pomoci předem naplánované součinnosti měli nezákonně obohatit firmu Syner o více zhruba 4 miliony za nábytek určený v rámci příprav na Mistrovství světa v klasickém lyžování 2009 pro liberecké koleje, který ovšem nebyl nikdy dodán. Účetní Syneru Jindřiška Máchová měla vystavit čtyři faktury, které obsahovaly nedodaný nábytek, téměř dva tisíce položek. Petr Patrman z Investing CZ jako technický dozor, který měl hájit zájmy univerzity a dbát na věcnou správnost, je pak schválil. Ředitel kolejí a menz Kračmar je přijal a na základě toho je pak univerzita proplatila. Obžalovaným za to hrozí trest odnětí svobody ve výši od dvou do osmi let.

Všichni tři svou vinu popírají. Podle nich, zejména jak tvrdí zástupce firmy Investing CZ, která prováděla stavební dozor, byly peníze za nedodaný nábytek následně určeny na dodatečné stavební práce. A postup byl prý zvolen díky časové tísni a nutnost přizpůsobit se podmínkám, které vyvstaly během realizace stavby.

Není to ovšem jediný případ, kdy Investing CZ coby dozorce veřejných prostředků měl Syneru nelegálně přihrávat v rámci příprav lyžařského mistrovství dotace.

Už v březnu byl státním zástupcem obžalován v případě stejné veřejné zakázky, tedy rekonstrukce VŠ kolejí v Harcově, kterou prováděl Syner, někdejší rektor liberecké univerzity Vojtěch Konopa a majitel zmíněné firmy Investing CZ Josef Nadrchal.

Se Synerem má Investing CZ čilé obchodní vztahy. Majitel Investing CZ Nadrchal sám označil v rozhovoru pro aktuálně.cz majitele Syneru jako své dlouholeté přátele. Firma Syner proslula svým napojením na zdejší ODS a nejrůznějšími aférami ohledně získávání veřejných zakázek. Investing CZ ovšem byl často při tom – dozoroval firmě Syner například stavbu liberecké Tipsport arény nebo sportovní areál v České Lípě (obě stavby se nemálo prodražily). Poté, co byl Investing CZ jmenován mandatářem zmíněných staveb a Syner získal zakázku na přestavbu kolejí v Harcově, byla firma Investing začleněna na plánované výstavbě Třídy 1.máje, kterou bude provádět právě Syner.

Nadrchal se ovšem sám i politicky angažoval. Byl zastupitelem za Demokratickou regionální stranu a sama tato strana má své sídlo na adrese jeho Investing CZ. Tato strana byly v Liberci tradičním spojencem ODS. Jak zmíněno, práci Investing CZ i předražené zakázky od firmy Syner kritizovali kontroloři Nejvyššího kontrolního úřadu. Nadrchal později označoval kontrolory jako „teplouše“

Mistrovství světa v klasickém lyžování se v Liberci konalo od 18. února do 1. března 2009. Z veřejných zdrojů šlo na jeho uspořádání přes dvě miliardy korun – ze státního rozpočtu skoro 1,5 miliardy korun, z rozpočtu Liberce asi 400 milionů a Liberecký kraj přidal přibližně 165 milionů.

Náklady na organizaci mistrovství světa činily přes 623 milionů. Organizační tým vedený Kateřinou Neumannovou po sobě zanechal dluhy za bezmála 112 milionů korun bez penále.

Mezi největší propagátory zadluženého mistrovství patřila liberecká ODS, přičemž někteří její politici na něm buď přímo vydělali, jako například bývalý poslanec a náměstek libereckého primátora Tomáš Hasil nebo byli v minulosti zaměstnanci Syneru či firem okolo něj (Jiří Kittner, Tomáš Hampl, Ctibor Jech). V současné době působí například bývalý mluvčí organizačního výboru mistrovství, po kterém zůstal dluh cca 112 milionů, jako PR poradce Jiřího Kittnera a redaktor zpravodajského portálu S group holding (Syner) Týden v Libereckém kraji Zdeněk Soudný.

Firma Investing CZ má sehrát roli stavebního dozoru i na obou v současnosti nejvíce diskutovaných stavbách v Liberci – na rekonstrukci bazénu a městských lázní. Že bude pozorovatelem Investing CZ bylo dohodnuto už za primátorování Jiřího Kittnera, kdy zakázku na lázně získala firma Chládek a Tintěra a na bazén společnost Syner. Po volbách primátor Korytář odmítl obě zakázky podepsat a trval na vypsání nových výběrových řízení, které by rozšířily počet uchazečů a snížily tak cenu zakázky. Jedním z argumentů bylo, že Investing CZ byl už v té době obžalován, že měl obohacovat jako pozorovatel veřejné zakázky firmu právě Syner, který měl zhotovit bazén a s přihlédnutím na všechny vazby a okolnosti.

Primátor Korytář byl posléze odvolán, byla utvořena velká opozičněsmluvní koalice ČSSD, Liberec občanům, VV, USZ s ODS, nová primátorka smlouvy podepsala a stavby se rozjely. Na správné nakládání s veřejnými prostředky dohlíží opět Investing CZ, jejíž představitelé jsou z úmyslného obohacování zhotovitele obžalováni již ve dvou případech, kdy se měli dopustit trestné činnosti ve prospěch firmy, kterou mají nyní opět dozorovat.

s využitím zdrojů Jaroslav Tauchman

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Nové stání soudu, který se zaobírá libereckou velkou korupční kauzou, během které se rozkrádaly evropské dotace a v níž figuruje i hejtman Martin Půta,
Schodiště u historické liberecké radnice se dočká opravy. Město dlouho nemohlo najít firmu, která by se rekonstrukce historických schodů zhostila. Nakonec ji ale našla
Krajské volby za dveřmi a letité sliby vládnoucích politiků. Po rychlovlaku na Prahu je tu další ohraná pohádka pro důvěřivé voliče, tentokrát ještě staršího
Krajské volby se pomalu blíží a politici vytahují své trumfy do kampaně. V Liberci i na kraji vládnoucí Starostové slibují, že zajistí rychlý vlakový