Liberecká ODS a Pozemkový fond III – další rozhazování milionů z veřejných prostředků

Ještě neutichly skandály okolo Pozemkového fondu, na kterém si liberecký občanský demokrat a neúspěšný kandidát na hejtmana Radim Zika zaměstnal své přátele, straníky i koaliční partnery a už jsou tu nové, nikterak povzbudivé, zprávy.

Pozemkový fond má 2012 ze zákona skončit, to ale Radimu Zikovi a jeho kolegům nevadí. Utrácí peníze daňových poplatníků ve velkém jak se dá …

Stačil například vypsat tendry na právní služby za 140 milionů či stavební práce za neuvěřitelných půl miliardy korun, a to i na dobu, kdy už fond nemá roky existovat. Za podobné „manažerské speciality“ v řízení Fondu se do něj již opřela i vláda. Ostatně Zikova anabáze na Pozemkovém fondu je zřejmě i důvodem, proč s ním liberecká ODS nepočítá do krajských voleb v příštím roce.

Vláda České republiky i její ministerstvo zemědělství se celkem zostra pustily do vedení Pozemkového fondu pod Radimem Zikou. Ačkoliv samotnou vládu stíhá jeden korupční skandál za druhým, způsob, kterým Zika vede Pozemkový fond, je zřejmě až moc okatý i na české poměry.

Jak jako první upozornil zpravodajský web aktuálně.cz, ministerstvo zemědělství ukázalo prstem hned na dva tendry, jejichž vypsání hodnotí „jednoznačně negativně“ – na zakázku za 140 milionů, ve které si Fond kupuje právní služby na čtyři roky, a soutěž na stavební práce v hodnotě půl miliardy, které mají skončit dva roky po ukončení činnosti Fondu.

Za „zarážející“ považují kontroloři a zpracovatelé zprávy pro ministerstvo například skutečnost, že si na rok před ukončení činnosti Fondu jeho management naplánoval do rozpočtu 8,4 milionů korun na školení a semináře nebo 24,8 milionů korun na analýzy a semináře.

Zika ostatně schválil, a to v době, kdy pravicová vláda omlouvá nutností šetřit rozsáhlé sociální škrty, dvouhodinové školení o obezitě pro 22 zaměstnanců fondu, které za 30 tisíc korun provedl Zikův kamarád, dietolog Vít Chaloupka.

Nicméně tím výčet chyb a rozhazování veřejných prostředků podle zprávy ministerstva zemědělství nekončí. „V oblasti dlouhodobého majetku je rozpočtována obnova vozového parku u zanikající organizace v rozsahu 8,5 milionů korun,“ stojí dále ve zprávě. Za „problematickou“ ministerstvo považuje zakázku na rozšíření Centrálního ekonomického systému řízení, tedy zakázku na IT technologie za 51 milionů korun.„Tato zakázka nebyla konzultována na ministerstvu zemědělství a v podmínkách IT nereaguje na potřebu sjednocení IT obou institucí,“ varují autoři zprávy.

Nedávno vyšlo i najevo, že Radim Zika si najal dva další poradce, bývalého primátora Jiřího Kittnera a vysokého státního úředníka a člena oblastní rady liberecké ODS Petra Židka. Exprimátora Kittnera stíhají detektivové kvůli machinacím s městským majetkem za 17,5 milionu. Židek (někdejší liberecký taxikář) zase před dvěma lety pracoval na policejním prezidiu, kde měl na starosti například rozsáhlý projekt na modernizaci policejních služeben, které dělal pro ministra za ODS Ivana Langra. Skončil neslavně: kvůli podezření, že si řekl o úplatek, ho na hodinu vyhodili. Zůstalo však jen u podezření – klíčový svědek totiž nakonec vše popřel.

Podle informací Hospodářských novin mají mít oba smlouvy na statisícové odměny. Radim Zika ovšem zakázal, aby byly deníku vydány informace, kolik daňové poplatníky angažmá obou libereckých občanských demokratů stojí, ač se jej redaktoři Hospodářských novin domáhali skrze zákon o svobodném přístupu k informacím a oba poradci, jak Kittner, tak Židek jsou placeni z veřejných peněz.

Z Liberce přišel na Pozemkový fond i Michal Frydrych, který šéfuje sekci poradenství. Ten musel odejít z Pozemkového fondu v Liberci, když dopustil prodej pozemku ve Vesci za 128 tisíc Kč spekulantovi z liberecké ČSSD Lukáši Plechatému ajeho společníku. Ti na něm pár měsíců na to vydělali na úkor města téměř 9 milionů a 5 domů v centru. Frydrycha prošteřovala policie kvůli nákupům rozsáhlých pozemků jeho rodinnými příslušníky. Radim Zika si je poté na vedení Pozemkového fondu do Prahy povolal jako odborníka. Frydrych podal nedávno rezignaci, když vyšlo najevo, kolik sobě a svému otci prodal pozemků.

Zika se stal šéfem Pozemkového fondu poté, co v roce 2008 propadl jako kandidát na hejtmana za ODS v krajských volbách. Nic nevadilo, že na toto vysoce postavené místo nemá ani vzdělání ani praxi. Naopak – hen si s sebou přivedl na Pozemkový fond například Petru Havlínovou (členku oblastní rady ODS), ta se stala jeho náměstkyní a má vedle Ziky na Pozemkovém fondu zásadní slovo. Šéfem sekce a kanceláře ředitele je Nikola Bradíková, která dříve pracovala se Zikou na libereckém hejtmanství.

A po komunálních volbách v roce 2010 se stal Zikovým náměstkem i Bohuslav Kabátek z libereckých Věcí veřejných. Ty jsou nyní v koalici s ČSSD, Libercem občanům a částí Unie pro sport a zdraví. ODS v Liberci plní roli tichého koaličního partnera. Nicméně liberecká ODS se samotným Zikou do nadcházejících krajských voleb 2012 již nepočítá, důvody se zdají být, po jeho působení v Pozemkovém fondu, na snadě.

s využitím zdrojů Jaroslav Tauchman

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jan Sviták ze Starostů pro Liberecký kraj je v regionu po hejtmanu Martinu Půtovi politickou šarží číslo dvě. Je statutárním náměstkem hejtmana, ale i
Kiosek u Dětského koutku za 8 milionů? Tento plán liberecké zoo zvedl některé ze zastupitelů ze židle. Liberec totiž přispívá Libereckému kraji na investice
Plánovaná rekonstrukce Lidových sadů v Liberci bude výrazně dražší. Ještě tento rok se počítalo s částkou zhruba 184 milionů korun, dnes je cena rekonstrukce
Liberečtí si zastupitelé si včera večer, během narychlo svolaného mimořádného zasedání zastupitelstva, schválili podání žádosti na dotaci 139 milionů korun od Národní sportovní agentury