Vedení města přistoupilo ke změně pravidel při privatizaci pozemků

Současné vedení města se odhodlalo ke kroku, který má pomoci městské kase.

Jedná se o úpravu pravidel při privatizaci městského majetku, kde hraje roli zejména zvýšení cen pozemků (respektive aktualizace cen) a projednávání záměrů prodeje. Jde o reakci na dosavadní praxi, kvůli které město přicházelo o nemalé částky ve prospěch nákupčích.

Jednou ze zásadních změn je navrhované předkládání již „záměrů“ prodeje k hlasování na zastupitelstvu. Tím by se mělo podařit snížit administrativní náklady na prodeje nemovitostí. Zároveň dojde i k aktualizaci cenové mapy, ta současná má platnost již od roku 2004. Ještě o dva roky déle pak platí zásady prodeje nemovitostí a pozemků. Každý, kdo sleduje vývoj cen nemovitostí, musí uznat, že se ceny pozemků od roku 2002 výrazně zvýšily.

Podle náměstka pro ekonomiku Jiřího Šolce (Liberec občanům) chce radnici i prodej některých vybraných objektů zveřejňovat v médiích, minimálně v radničním Libereckém zpravodaji. Navíc město znovu připravuje prodej letiště, chce za něj nejméně sto milionů korun. Rozpočet v příštím roce bude značně napjatý a město potřebuje každou korunu na spolufinancování projektů, které získaly dotace z evropských fondů. Náměstek Šolc přitom ještě v opozici s prodejem letiště zásadně nesouhlasil.

S aktualizací cen pozemků a inzercí jejich prodeje přišlo vedení města po diskusi s opozicí (zejména Jaromír Baxa a Josef Šedlbauer ze Změny pro Liberec).

Nicméně ještě nedávno se nyní proklamovaným přístupem neřídilo. Například když byla prodávána budova školy ve Švermově ulici na libereckém Františkově. Zde byla kritizována jak nízká cena objektu, tak způsob prodeje, kdy město odmítlo takto významný objekt inzerovat a vyloženě šlo na ruku zájemci. Tím byla Vysoká škola Karla Engliše, která je skrze správní orgány napojená na ODS (ODS je se současným vedením města v tiché, opozičně smluvní koalici) a majitelé (známí z aféry z plzeňských práv) této školy jsou v současnosti stíháni i obžalováni z korupčního jednání, „tunelování“ i napojení na organizovaný zločin. O tom, jak město hospodaří s majektem psala ve svém článku Alena Dvořáčková.

Jak bylo naznačeno ke chvályhodnému kroku vedla současné vedení města skutečnost, za jakých podmínek město v minulosti přicházelo o svůj majetek. Za vlády ODS docházelo k neuvěřitelným prodejům společného městského majetku. Náměstek Šolc ve zdejší regionální televizi nedávno správně kritizoval ku příkladu prodej městských bytů a domů za primátora Jiřího Drdy (dříve ODS, dnes Starostové pro Liberecký kraj/Liberec občanům – v pozici Drdova náměstka figuroval i další Šolcův spolustraník Michal Hron), při čemž stejné „metody“ pokračovaly i za primátora Kittnera.

Opozice (Změna pro Liberec) plánované kroky označila za krok dobrým směrem, ač s dodatkem, že už toho není moc co privatizovat. Jiří Kittner z ODS se vyjádřil, že jde pouzeo populistické návrhy, protože i v minulosti mělo hlavní a konečné slovo zastupitelstvo.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
V souvislosti s odsouzením bývalého zastupitele za ANO Pavla Šulce, který byl v dopravním podniku uplácen stínovým majitelem společnosti BusLine Jiřím Vařilem, se minulý
V zatáčce u libereckého lomu, na ulici Kunratická, byl instalován pomník připomínající nacistickou bestialitu v našem městě v letech 1938-1945. V místě byl pracovní
Fakulta umění a architektury Technické univerzity Liberec, město Liberec i Liberecký kraj si zítra připomenou sto let od narození významného českého architekta, jehož život
Společnosti Metrostav a Metrostav Infrastructure přiznaly, že uplatili hejtmana Libereckého kraje Martina Půtu částkou 530 000 Kč v kauze kolem kostela sv. Máří Magdalény.