Kam půjdeme v letních vedrech? Školit se na Lesní koupaliště…

Kladu si otázku, co by v parném létě občané Liberce uvítali víc než pěkné a fungující koupaliště. Představme si, že v roce 2014 vypuknou vedra a my se budeme chtít jít vykoupat. Vyrazíme na Lesní koupaliště v Lidových sadech, ale kdo si vezme plavky, tak zapláče.

Místo osvěžení a plavání se budou návštěvníci školit a informovat v ekologicky naučném centru s novou víceúčelovou budovou.

Pokud se budou chtít i osvěžit, budou vodní plochy sdílet s vodními živočichy a rostlinami, které zřejmě budou součástí přírodního jezírka, kaskády a tůněk, které budou sloužit spíše pro ekologickou výchovu, nežli pro vedrem zmožené běžné kolemjdoucí.

Minulý týden byla zveřejněna informace, že dvě liberecké společnosti, Divizna a Městské lesy, chystají v areálu Lesního koupaliště projekt za 30 milionů Kč, na který chtějí získat evropské dotace a v roce 2013 areál zrevitalizovat. Sice slibují herní prvky pro děti a dospělé, dokonce i kiosek, ale hlavním záměrem je umístění pracoviště Divizny, kanceláří pro lektory a lesníky a školící místnosti.

Na „koupališti“ budou umístěny naučné tabule, prý i voda bude, ale místo k plavání a koupání bude sloužit k ekologické výchově a ukázkám rostlin Jizerských hor. Ze základů bývalého koupaliště má za daleko vyšší náklady, nežli by stála oprava do podoby bývalého přírodního koupaliště, vzniknout jezírko s ekologicky výchovným významem, značně vzdálené tomu, po čem touží osvěžení chtivé davy lidí, které Lesní koupaliště v dobách jeho největší slávy navštěvovaly.

O obnově Lesního koupaliště se mluví již mnoho let. Značně megalomanský projekt, jehož realizace měla přijít podle bývalého vedení radnice (ODS+ČSSD) na 90 – 120 mil. Kč byl nejprve v seznamu IPRM Lidové sady a přestože v dotazníku Občanského sdružení Staré Město Liberec dostala rekonstrukce Lesního koupaliště od občanů Lidových sadů nejvíce hlasů, byl projekt městem vyřazen. Ústy bývalého primátora Kittnera bylo na besedě s občany Lidových sadů slíbeno, že bude přesunut v nějaké skromnější a levnější formě (přírodní koupání a místo pro pikniky) do IPRM 3 – Atraktivní a kvalitní život.

Také z tohoto programu však projekt Lesního koupaliště z nepochopitelného důvodu vypadl (už za nové vlády ČSSD, LO, USZ, VV s tichou podporou ODS), ale bylo opět slíbeno, že koupaliště bude zrenovováno, že se město bude o peníze na jeho obnovu ucházet u operačního programu životního prostředí. Pokud to tedy vedrem zmožený návštěvník nebude umět pochopit, tak problém je v tom, že program životního prostředí nepodporuje koupání, ale životní prostředí, a proto se Liberečan místo osvěžování ve vodě bude muset na koupališti vzdělávat.

Bývalá náměstkyně zastupitelka Zuzana Kocumová se za obnovu Lesního koupaliště dlouhodobě angažuje a předložila radnici návrh na zprovoznění areálu jako přírodního koupaliště za cenu max. 15 milionů Kč, kdy samotná celková rekonstrukce bazénu speciálním betonem vychází podle propočtu odborníků na 2,7 milionů Kč. Tento projekt by naprosto „pasoval“ na využití dotací, které současné vedení města chce raději poslat mimo jiné např. na Muzeum historie tramvajové dopravy.

Radnice nám ale místo koupaliště, kterých je v Liberci tragický nedostatek, postaví za dvojnásobnou cenu nové centrum ekologického vzdělávání (a nová sídla dvou městských společností), kterých už je v Liberci přeci jenom mnohem víc než koupališť.

Alena Dvořáčková, Občanské sdružení Staré Město Liberec.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
K článku zveřejněnému dne 13. 6. 2024 na webu s názvem „náš Liberec“ (k nalezení na adrese https://www.nasliberec.cz), provozovaném spolkem Revue Sever, z.s., s názvem
Nejdříve je třeba zdůraznit, že Základní síť sociálních služeb v Libereckém kraji je třeba upravit a zrekonstruovat. Za celou dobu existence krajů nebyla základní
Vedení statutárního města Jablonec nad Nisou si je vědomé toho, že cena za pozemky u přehrady v lokalitě Tajvan je vysoká. V této výši ji majitel pozemků
Náš Liberec přináší znění dopisu historika umění a architektury Pavla Karouse, kterým se obrací na zastupitele města Liberec ve věci výstavy Socha a město