Co chtějí politici a co si přejí občané města Liberce

Nečekaně velká diskuse občanů k záměru vybudovat ekocentrum na Lesním koupališti ukázala, jak se mnohdy liší představy politiků od toho, co od nich občané chtějí. Velká rozdílnost plánů politiků a přání občanů ostatně vedla v roce 2007 k založení Občanského sdružení Staré Město Liberec.

Byla to naprostá neslučitelnost toho, co tehdy vládnoucí koalice na radnici plánovala v Lidových sadech, s tím, jak si život ve své čtvrti představovali občané, kteří zde bydlí.

Bylo to hlavně tzv. Purkyňovo arboretum (spojení Botanické zahrady a ZOO zrušením 100 let fungující Purkyňovy ulice), prodej stejně dlouhou dobu existujícího parku u Karkulky (ul. Chebská, Vnislavova a El. Krásnohorské) spekulantovi za hubičku, plánovaná výstavba 6 věžáků na Masarykově třídě.

Byli jsme naivní a mysleli si, že když máme sdružení s více než 200 členy a udělali jsme ve čtvrti dotazník, ze kterého vyplynulo, jaké mají občané priority, tak že se s námi bude vedení města (ODS+ČSSD+USZ) bavit a potřeby svých voličů bude respektovat. Opak byl pravdou. Nebavili, a když ano, tak jenom proto, aby nám říkali, že nemáme pravdu, že oni mají pravdu, že oni jednají dle vůle voličů a pan Jiří Kittner opakovaně argumentoval tím, že měl ve volbách téměř 9 tisíc preferenčních hlasů (2006). Prostě po volbách se zvolení politici s lidmi nebaví až do vaření dalších volebních gulášků, rozdávání letáků a modrých marmelád s letícím ptákem na víčku.

Již za doby existence sdružení pokračovalo drancování Lidových sadů. Přes odpor sdružení (osobní žádosti zastupitelstvu) byla prodána část hráze Labutího jezírka u ZOO firmě Kalendář Liberecka (bývalému politikovi ODS Tomáši Hasilovi), byly provedeny účelové změny územního plánu na výstavbu obytných a multifunkčních domů (Fibichova ul.). A pravděpodobně jenom proto, že se objevila nutnost zrekonstruovat Městské lázně byl pozastaven projekt Purkyňova arboreta, který vzbuzoval největší odpor, a občané kvůli němu spílali politikům a dupali na veřejných besedách.

Politici si prostě vládli jak chtěli a na voliče kašlali. A jaký to mělo důsledek? Naprosté fiasko vládnoucí ODS ve volebním okrsku, kde naše sdružení působí. Ve volebním okrsku v ZŠ Lesní Občanská demokratická strana, která zde v roce 2006 získala 33,39 % (7443) hlasů, získala v roce 2010 pouhých 14,56 % (3480) hlasů. Vítězná Změna pro Liberec zde porazila ODS na hlavu s výsledkem 30,08 % (7187) hlasů. Pro srovnání výsledky za celý Liberec byly: ODS 2006 28,88 %, ODS 2010 17,73%, Změna pro Liberec 2010 21,17%. Prozíraví politici by se z takových výsledků poučili a učinili nějaké závěry, ale zdá se, že opak je pravdou.

Novodobí vládcové radnice, kteří ani tak nevzešli z volebních výsledků jako spíš z jarního puče s podporou ODS, opět trpí utkvělými představami, že oni vědí nejlépe, co je pro nás občany dobré. A tak plánují a navzdory námitkám občanů prosazují. Plánují přemostění Tiché stezky v ulici Stroupežnického nad cvičištěm lukostřelců, viadukt přes potok a smyčku lesem, protože je prý nutná kapacitní silnice z Harcova do Ruprechtic. Proto chtějí zahltit klidnou čtvrť od Javorové ulice do Alšovy ulice auty, zdevastovat les v Lidových sadech (+ vybudovat parkoviště) a zničí tak genius loci Lidových sadů.

Park v Lidových sadech zaberou pro nový vstup do ZOO, přestože byl vyhlášen významným krajinným prvkem. Lesní koupaliště přestaví na ekologické centrum, kde možná budou trpěni návštěvníci, kteří se budou chtít vykoupat v jezírku, které bude podstatně menší než původní koupaliště, přičemž tito návštěvníci, kteří nebudou organizovaní ve školicích se skupinách, nemají nijak zaručeno jak dlouho je budou správci ekocentra v nově plánovaném areálu trpět.

Máte pocit, že si nynější politici opět na radnici dělají co chtějí a že my voliči na ně nemůžeme? Můžeme, jenom musíme mít tu trpělivost do dalších voleb a tam jim to spočítat. A ti politici, kteří chtějí přežít ve zdraví další volby by se měli naučit naslouchat svým voličům i během těch čtyř let, kdy si myslí, že jim do toho občané nemají co kecat.

Alena Dvořáčková, Občanské sdružení Staré Město Liberec

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
ZŠ Lesní v Liberci bude ve školním roce 2016-2017 otevírat 2 třídy pro celkem 56 dětí. K zápisu jich ale přišlo 92, z toho „spádových“ bylo 82. Počet dětí, které
Tak nám silné ročníky dětí z mateřských škol začínají přicházet k zápisům do prvních tříd základních škol a s tím se rozbujel nešvar známý jako „spádová
Tak jsme se dozvěděli, že naši bývalí liberečtí politici Kittner, Krenk a Zeronik jsou nevinní, a jejich úmysly při správě města byly čisté jako
 Ve čtvrtek 26. září probíhaly v Liberci dvě politické akce, ze kterých se voliči mohli velmi poučit. Na ČT byla vysílána debata kandidátů vybraných