Další skandál Radima Ziky na Pozemkovém fondu

Ještě se nezavřely vody nad všemi aférami, které v posledních měsících propukly kolem funkcionáře liberecké ODS a šéfa Pozemkového fondu Radima Ziky a je tu další, která ukazuje na neuvěřitelné machinace s pozemky, ke kterým na tomto úřadě dochází. Pozemkový fond, prostřednictvím Radima Ziky, směnil narychlo vzniklé firmě nepříliš cenné pozemky za lukrativní parcely na Bedřichově. K věci mlčela i dozorčí rada fondu, kde ovšem sedí koaliční partneři z vlády. A možný čistý zisk pro spekulanty? Až 90 milionů korun.

Jako první přišly s informací Hospodářské noviny. Zika svým podpisem vyměnil devět státních hektarů v horské vesnici za ornou půdu na Liberecku a na Třebíčsku. Přitom některé bedřichovské pozemky jsou už dnes vedené jako stavební, a pokud se takhle změní všechny, nový vlastník na nich může vydělat až 90 milionů.

Ornou půdu za stavební pozemky v Bedřichově

Parcely v oblíbeném Bedřichově získala firma Bio Shop s.r.o. loni na podzim. Firma přitom vznikla teprve v létě a pole, která nabídla k výměně, si nejdřív musela za 340 tisíc koupit. Vzápětí je nabídla fondu k výměně, úředníci převod schválili, firma doplatila 950 tisíc – a získala devět hektarů, na nichž chce údajně pást krávy.

Jenže na první pohled je jasné, že pozemky nejsou jako pastviny příliš vhodné: některé jsou menší než tisíc metrů a rozkládají se u silnice uprostřed vesnice. Spíš se tedy hodí na stavbu rodinných domů nebo penzionů. Ostatně s některými se pro zastavění v návrhu nového územního plánu už také počítá.

K více než podivné transakci (jako k mnoha jiným) mlčela i dozorčí rada fondu, kde sedí další politici. Mimo jiné lídr TOP 09 pro Liberecký kraj a poslanec za tuto stranu Václav Horáček. Ten byl do dozorčí rady ovšem jmenován až v prosinci 2011, několik týdnů po proběhnutí kauzy s bedřichovskými pozemky. Horáček pro média prohlásil, že do dozorčí rady přišel, aby se na fondu „neděla špína“. Ovšem se stejným prohlášením šel na fond i samotný Zika a dokonce tím kontroval na skutečnosti, že nemá na tuto vysokou funkci ani zkušenosti ani vzdělání.

Jak se na fondu Pozemkovém „nedělá špína“ předvedl Zika za mlčenlivého souhlasu dozorčí rady v „plné polní“ na přelomu loňského podzimu a zimy. Tehdy vyšly najevo neuvěřitelné skutečnosti. Například samotná vláda musela zatrhnout Zikův návrh rozpočtu na tento rok včetně 140 milionů na právníky a půlmiliardy na stavební práce (přestože fond má letos zaniknout). Další věcí, kterou si management naplánoval do rozpočtu 8,4 milionů korun na školení a semináře nebo 24,8 milionů korun na analýzy a semináře.

Zika ostatně schválil, a to v době, kdy pravicová vláda omlouvá nutností šetřit rozsáhlé sociální škrty, dvouhodinové školení o obezitě pro 22 zaměstnanců fondu, které za 30 tisíc korun provedl Zikův kamarád, dietolog Vít Chaloupka.

Do Prahy i s kamarády

Stejně tak skandální byla i Zikova personální politika, když z Pozemkového fondu udělal pracoviště pro liberecké členy ODS, své kamarády a lidi, kteří se v minulosti museli potýkat s podezřením z nezákonných spekulací.

Vyšlo najevo, že Radim Zika si najal dva další poradce, bývalého primátora Jiřího Kittnera a vysokého státního úředníka a člena oblastní rady liberecké ODS Petra Židka. Exprimátora Kittnera stíhají detektivové kvůli machinacím s městským majetkem za 17,5 milionu. Židek (někdejší liberecký taxikář) zase před dvěma lety pracoval na policejním prezidiu, kde měl na starosti například rozsáhlý projekt na modernizaci policejních služeben, které dělal pro ministra za ODS Ivana Langra. Skončil neslavně: kvůli podezření, že si řekl o úplatek, ho na hodinu vyhodili. Zůstalo však jen u podezření – klíčový svědek totiž nakonec vše popřel.

Radim Zika našel na Pozemkovém fondu místo i pro Petru Havlínovou (členku oblastní rady ODS), ta se stala jeho náměstkyní a má vedle Ziky na Pozemkovém fondu zásadní slovo. Šéfem sekce a kanceláře ředitele je Nikola Bradíková, která dříve pracovala se Zikou na libereckém hejtmanství.

Po komunálních volbách v roce 2010 se stal Zikovým náměstkem i Bohuslav Kabátek z libereckých Věcí veřejných. Ty jsou nyní v koalici s ČSSD, Libercem občanům a částí Unie pro sport a zdraví. ODS v Liberci plní roli tichého koaličního partnera.

A aby toho nebylo málo, tak na ministerstvu zemědělství, kam Pozemkový fond spadá, našel uplatnění i neúspěšná lídr ODS Libereckého kraje z posledních voleb do Poslanecké sněmovny ČR, Zdeněk Mach. Ministr zemědělství Fuksa (ODS) si jej zaměstnal jako svého poradce, ač se zemědělstvím měl společného jen to, že byl členem zemědělského výboru v době, kdy byl poslancem. A aby to nestačilo, Zdeněk Mach stačil zařídit lukrativní místo i pro svou dceru – Hannu. Hanna Mach (bývalá oblastní manažerka ODS v Semilech) pracuje pod náměstkem Jurajem Chmielem, v úseku pro společnou zemědělskou a rybářskou politiky EU.

Z Liberce přišel na Pozemkový fond i Michal Frydrych, který šéfoval sekci poradenství. Ten musel odejít z Pozemkového fondu v Liberci, když dopustil prodej pozemku ve Vesci za 128 tisíc Kč spekulantovi z liberecké ČSSD Lukáši Plechatému a jeho společníku. Ti na něm pár měsíců na to vydělali na úkor města téměř 9 milionů a 5 domů v centru. Frydrycha prošetřovala policie kvůli nákupům rozsáhlých pozemků jeho rodinnými příslušníky. Radim Zika si povolal Michala Frydricha na Pozemkový fond jako odborníka. Frydrich minulý pátek podal rezignaci, když vyšlo najevo, kolik sobě a svému otci prodal pozemků.

s využitím zdrojů Jaroslav Tauchman

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Liberecký přední představitel ODS a chráněnec prezidentského kandidáta Přemysla Sobotky Radim Zika musel odejít z čela Pozemkového fondu a nakonec i z kandidátky do
Radim Zika, který musel odejít z čela Pozemkového fondu, když ho dostihli skandály s podezřelými prodeji pozemků a podivnou personální politikou, má zase co
Radim Zika, někdejší kandidát na hejtmana Libereckého kraje za ODS, musel rezignovat na svou funkci. Ač se v oficiálním prohlášení píše, že je to
Policie se v posledních dnech začala zabývat dvěma případy, které souvisí s libereckou politickou scénou. Jedním z nich je směna nemovitostí, kterou na Pozemkovém