K čemu jsou peníze z EU?

Sleduji z mnoha důvodů různé občanské iniciativy a tento plakát je skutečně bílou vránou. Evropské fondy, dar v hodnotě stovek miliard, nám přinesly hodně dobrého i zlého. Na začátku demokracie s malými zlodějnami a s velkými nadějemi jsme se k těmto fondům málem chovali stejně šetrně a odpovědně jako Irové. Pokud jedete do této krásné země, najdete vliv EU-fondů i v těch nejzapadlejších oblastech Irska. Dary na pomoc se nejen nerozkradly, ale dokonce byly investovány přesně v duchu zakládajících myšlenek Evropské unie. Jenže tento hezký začátek neměl hezký konec.

Po vládě oposmluvního Zemana s Klausem jsme se dostali do řeckého způsobu používání EU-fondů. Ekonomicko-politické mafie pochopily, že v evropské kase, na kterou za tytéž eura plivají, leží nevyčerpatelný poklad. Stačí jen sehnat kamaráda z golfu, ministerského či krajského politika, aby podepsal v rámci ROP nesmyslnou stavbu. A ten brkne jinému kámošovi na obci, který dodá těch zbylých pár procent tím, že o nich nechá hlasovat své jiné kámoše. Z obecního přece krev neteče. Pak stačí jen najít ochotného stavitele a jeho firmu na evropské fondy, kteří vše za příslušný bakšiš připraví a postaví. Ema má maso, ó my se máme. Všichni se vesele napakujeme, i zbude leccos z černých peněz i na naši demokratickou, sociální, lidovou, občanskou a jinou partaj, v jejímž žoldu sloužíme lidu.

Výsledek řeckého hospodaření s EU fondy, zásadně zaměřenými k růstu demokracie a veřejného občanského sektoru, je nyní přesně opačný, než je původní účel fondů. Měly přispívat k růstu demokracie a obecně prospěšné činnosti, jenže u nás ji začaly dokonce systematicky ničit. Distribuci EU-peněz v České republice převzali z velké části lidé, kteří mají s demokracií společné jen partajní razítko.

Začarovaný kruh vypadá třeba následovně.

  1. Z kšeftu s EU dotacemi vznikl začarovaný kruh: mafiáni za tyto dotace postavili předražená, a často i úplně nesmyslná monstra; ta pak smluvně předali městům, která v současné krizi nemají peníze na jejich udržování a provoz. Tím se obce zadlužují, například u stavebních EU-mafiánů. A za nakradené peníze z oněch EU-fondů pak titíž mafiáni skupují přes nastrčené firmy právě naše městské pozemky, obligace, MHD a jiné monopolní podniky. Po jich privatizaci do vlastní kapsy pak nasadí ceny, které nám zničí peněženku.
  2. Mafie parazitující na evropských fondech ničí českou demokracii zásadním způsobem. Přes koupené politiky za zpronevěřené EU-dotace tyto party tlačí své kriminální zájmy. Aby udržely kontrolu nad fondy, musí mít rozhodující vliv ve zkorumpovaných stranách.
  3. Facit. Na úrovni ministerstev a krajů vznikla neuvěřitelná mafie politiků a podnikatelů, kteří „hospodaření“ z EU-fondy dotáhli téměř k dokonalosti. Proto financují veřejnou demagogii a své mocenské zájmy nepřímo právě z miliardových evropských daní, které mají sloužit demokracii.

Výsledek? Evropské peníze musí sloužit nám, občanům, protože my je platíme z našich daní. Jedná se o nesmírný zdroj solidarity a pomoci, který nesmí padnout do rukou nezodpovědným politikům a zlodějům. Myslete na to i ve svém kraji.

Václav Umlauf, vysokoškolský pedagog
www.umlaufoviny.com

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Vyjmenovat dobré požadavky je jedna věc, prosadit tyto požadavky tak, aby splnily svůj účel, to je věc druhá. A jestli si aktivisté Rekonstrukce státu
Proč vyhrál Zeman? Protože většina lidí v tomto státě je chudých, ale nikoliv úplně ideologicky zpitoměných. Po dvaceti letech jim došlo, že bohatí hledí
Vezměme případ zadluženého a rozkradeného města jako je Liberec. Dvacetiletou lhostejností občanů je ODS, Česká strana sociální demokracie a další zájmové skupiny vykradly, podobně
Představte si, milá dítka, tuto pohádku. Správně jste volila v nedávných krajských volbách 2012. A nyní sedí v kraji koalice, která nedá zlodějské stavební