Opozice Libereckého kraje navrhuje zveřejňovat zakázky na internetu

S konkrétním návrhem, který by přinesl větší transparentnost při zacházení s veřejnými prostředky, přišli Starostové pro Liberecký kraj, kteří sedí na krajském zastupitelstvu v opozici. Hnutí starostů navrhuje, aby všechny zakázky nad 200.000 korun Liberecký kraj zveřejňoval na svých internetových stránkách, aby se tak mohlo přihlásit co nejvíce uchazečů. Podle předkladatelů návrhu případy dobré praxe z okolních měst ukazují, že se dá i tímto krokem výrazně ušetřit a předejít korupčním a klientelistickým snahám.

Návrh nové směrnice o veřejných zakázkách vychází z praktických zkušeností měst Semily, Hrádek nad Nisou nebo Liberce, kde ovšem funguje zatím pár měsíců. Třeba v Hrádku se díky otevřeným soutěžím podařilo výrazně zlevnit zakázky na opravu škod po předloňských povodních. „Městu se podařilo u většiny akcí ušetřit kolem 40 procent z předpokládaných projekčních cen,“ uvedl pro ČTK Martin Půta, předseda klubu Starostů pro Liberecký kraj.

V Semilech podle Starostů podobně snížili u dalších veřejných zakázek – například u nové lávky přes Jizeru. Projektanti náklady odhadovali na 23,5 milionu korun, vítězná firma ji ale postaví za 12,9 milionu. Radnice dostala 26 nabídek z nichž tři byly pod 13 miliony korun.

Navrhovaná směrnice by se ovšem netýkala jen „samotného“ Libereckého kraje. Podle Půty by jí měly být vázány také všechny příspěvkové organizace, platit by měla například i pro akciovou společnost Silnice LK, která spravuje krajské komunikace. U této společnosti například loni kraj vypsal jediný tendr na opravu 50 mostů za 400 milionů korun, antimonopolní úřad ho ale kvůli diskriminačně nastaveným kritériím zrušil.

Návrh narazil u sociálních demokratů, kteří na kraji vládnou. Podle nich je třeba počkat, až se projedná příslušná vládní novela. Nakonec se vládnoucí koalice se Starosty dohodla, že jimi předložený návrh budou projednávat až v březnu, kdy by mělo být jasnější, jak novela zákona v parlamentu dopadla.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Na dnešek připadá i další „šedesátkové“ výročí. 31.ledna roku 1963 při neopatrném rozmrazování potrubí vznikl v budově horského hotelu na Ještědu požár, kterému celá
Novým českým prezidentem je Petr Pavel. V Liberci ho volilo 63,5 procenta voličů, což je ještě o pět procent více než v republikovém průměru.
Navzdory slibům společnosti Tatra Mountains Resorts (TMR) slovenského miliardáře Igora Rattaje se na Ještědu kvůli zasněžování spotřebuje zhruba dvakrát více pitné vody než v
Letošní prezidentské volby víří emoce. Nejen na náměstích, ale i v politických stranách. Jde o záležitost výsostně celorepublikovou, která ale proniká na regionální a komunální