Syner opět sahá k normalizačním praktikám – dehonestuje své kritiky u zaměstnavatelů

Firma Syner, která proslula svým napojením na liberecké politiky a řadou podivných veřejných zakázek, které dnes již řeší soudy, si zřejmě za dvacet let v Liberci zvykla na mnohé.

V minulosti (ale je tomu i dnes) nebylo neobvyklé peskovat novináře za jejich články o této firmě a podezřelých vazbách na (nejen) libereckou politickou scénu. 

Včera ovšem Syner předvedl, že je schopen jít i dále. Zaslal pomlouvačnou stížnost rektorovi Univerzity Karlovy, kde jako doktorand a pedagog působí zastupitel Změny pro Liberec Jaromír Baxa, který dlouhodobě a systematicky kritizuje korupční a klientelistické prostředí v Liberci.

Syner, jménem svých dvou jednatelů Martina Borovičky a Petra Myšky zaslal stížnost rektorovi Univerzity Karlovy profesoru Václavu Hamplovi v níž žalují na Jaromíra Baxu a snaží se znevážit jeho odbornost. Napadaná je i samotná úroveň nejstarší české univerzity. Důvodem je Baxova kritika napojení Syneru na libereckou radnici a systému zakázek a výhod, které Syner a firmy s ním spojené získaly.

Jakkoliv je bývalý náměstek pro ekonomiku Jaromír Baxa ze Změny pro Liberec kritizován za svou údajnou neodbornost a dokonce je tím sdělováno, jakou že to má Univerzita Karlova úroveň, když zaměstnává „takové“ lidi, celý žalující dopis se nese v rovině nekonkrétní, de facto politické. Zcela se míjí s Baxovou argumentací (kdy Baxa ukazuje celý sofistikovaný systém zakázek ve městě a kraji) a snaží se autora u rektora pošpinit. Stížnost firmy Syner a prezentaci Jaromíra Baxy, kterou uveřejnil na konferenci s Transparency International naleznete (+ další materiály od Transparency International týkající se Liberce) si můžete stáhnout.

Baxovi je mimojiné vytýkáno, že „autor dochází k závěru, že všechny prezentované údaje nahrávají možným spekulacím o možném napojení společnosti SYNER, s.r.o., na politickou reprezentaci města..“. Pod textem však potom není podepsaný nikdo jiný než jednatel a člen vrcholného managementu Syneru Petr Myška, který donedávna figurovala na kandidátce liberecké ODS.

Není to ovšem první případ, kdy se Syner snaží někoho umlčet. I tento server musel čelit několika pokusům o žalobu buď ze strany Syneru nebo z něj vzešlých firem, jako například od Investorsko inženýrské. Poslední žaloba byla ale nakonec na poslední chvíli stáhnuta. V minulosti muselo čelit nevybíravému a šikanujícímu tlaku několik novinářů a do dnes zaměstnanci Genus TV a Týdne v Libereckém kraji píší „vyčítavé dopisy“ šéfredaktorům a vedením jednotlivých novin, když se jim některé články nezdají dost příznivé. O malém mediálním impériu Syneru jsme psali v jiném článku.

Liberecká veřejnost si ještě pamatuje trapný pokus z loňského roku „o potrestání“, když manželky majitelů Syneru oznámily konec Nadace Syner jako sankci za publikační aktivitu Jana Korytáře, autora těchto řádků a právě Jaromíra Baxy. Sympatie si v Liberci tento počin, kdy byly vzaty jako rukojmí děti z dětských domovů, moc nezískal a nadace svou činnost obnovila. Více zde.

Podle zástupců Změny pro Liberec není případ Jaromíra Baxy za tento rok první a veřejnost bude mít ještě šanci se dozvědět o praktikách Syneru, který se snaží umlčet občanské aktivisty, například podobně skrze nátlak na zaměstnavatele.

Jak se Syner snaží popřít své politické styky a páky, moc mu to nejde. Ačkoliv v souvislosti se Synerem padlo například jméno liberecké strany Unie pro sport a zdraví, kdy bylo na zastupitelstvu diskutováno, zda jí firma Syner platila předvolební kampaň nebo Demokratické regionální strany, která má adresu v sídle pravidelného obchodního partnera Syneru Investing CZ, nejvíce je Syner spojován s libereckou ODS.

V zastupitelstvu města Liberce se vystřídalo za poslední roky hned několik občanských demokratů, kteří vyšli „ze stáje“ Syneru nebo na něj napojených firem. V první řadě jde o bývalého dlouholetého primátora z ODS Jiřího Kittnera, který byl v Syneru zaměstnán a jeho majitelé jsou jeho osobní přátelé. Pak to byli ale například zastupitelé Jech, Mejstřík, Bernát, Hampl…Propojení politiky a byznysu dlouhodobě kritizují renomované organizace, které se zabývají korupcí jako například Transparency International (viz odkaz výše).

Za primátora Korytáře pak vyšlo mimo jiné najevo, že si majitelé Syneru, spolu s významnými členy ODS, dělali z městské policie soukromou, ovšem neplacenou, ochranku na ostrahu svých majetků. 

Jaroslav Tauchman

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Kontroverzní kamennou plastiku německého rytířského kříže u rozhledny Štěpánka v Příchovicích, vztyčenou v roce 1944 nacisty a obnovenou v roce 2012 za účasti neonacistů,
S dalším extrémním prodražením plánované rekonstrukce libereckého bazénu přichází koalice STAN/Starostů pro Liberecký kraj, ANO, ODS a Pirátů. Podle odpovědného náměstka Petra Židka z
Pedagogům z Ostašova dochází trpělivost se způsobem, jakým město s jejich školou nakládá. Rozhodli se proto napsat otevřený dopis určený vedení města. Ani jeden
Liberecký kraj je velkým stavebním firmám nakloněn. Dodavatelům silničních staveb vyplatí kraj za loňský rok navíc 68,26 milionu korun ve srovnání s tím, co
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.