Syner opět sahá k normalizačním praktikám – dehonestuje své kritiky u zaměstnavatelů

Firma Syner, která proslula svým napojením na liberecké politiky a řadou podivných veřejných zakázek, které dnes již řeší soudy, si zřejmě za dvacet let v Liberci zvykla na mnohé.

V minulosti (ale je tomu i dnes) nebylo neobvyklé peskovat novináře za jejich články o této firmě a podezřelých vazbách na (nejen) libereckou politickou scénu. 

Včera ovšem Syner předvedl, že je schopen jít i dále. Zaslal pomlouvačnou stížnost rektorovi Univerzity Karlovy, kde jako doktorand a pedagog působí zastupitel Změny pro Liberec Jaromír Baxa, který dlouhodobě a systematicky kritizuje korupční a klientelistické prostředí v Liberci.

Syner, jménem svých dvou jednatelů Martina Borovičky a Petra Myšky zaslal stížnost rektorovi Univerzity Karlovy profesoru Václavu Hamplovi v níž žalují na Jaromíra Baxu a snaží se znevážit jeho odbornost. Napadaná je i samotná úroveň nejstarší české univerzity. Důvodem je Baxova kritika napojení Syneru na libereckou radnici a systému zakázek a výhod, které Syner a firmy s ním spojené získaly.

Jakkoliv je bývalý náměstek pro ekonomiku Jaromír Baxa ze Změny pro Liberec kritizován za svou údajnou neodbornost a dokonce je tím sdělováno, jakou že to má Univerzita Karlova úroveň, když zaměstnává „takové“ lidi, celý žalující dopis se nese v rovině nekonkrétní, de facto politické. Zcela se míjí s Baxovou argumentací (kdy Baxa ukazuje celý sofistikovaný systém zakázek ve městě a kraji) a snaží se autora u rektora pošpinit. Stížnost firmy Syner a prezentaci Jaromíra Baxy, kterou uveřejnil na konferenci s Transparency International naleznete (+ další materiály od Transparency International týkající se Liberce) si můžete stáhnout.

Baxovi je mimojiné vytýkáno, že „autor dochází k závěru, že všechny prezentované údaje nahrávají možným spekulacím o možném napojení společnosti SYNER, s.r.o., na politickou reprezentaci města..“. Pod textem však potom není podepsaný nikdo jiný než jednatel a člen vrcholného managementu Syneru Petr Myška, který donedávna figurovala na kandidátce liberecké ODS.

Není to ovšem první případ, kdy se Syner snaží někoho umlčet. I tento server musel čelit několika pokusům o žalobu buď ze strany Syneru nebo z něj vzešlých firem, jako například od Investorsko inženýrské. Poslední žaloba byla ale nakonec na poslední chvíli stáhnuta. V minulosti muselo čelit nevybíravému a šikanujícímu tlaku několik novinářů a do dnes zaměstnanci Genus TV a Týdne v Libereckém kraji píší „vyčítavé dopisy“ šéfredaktorům a vedením jednotlivých novin, když se jim některé články nezdají dost příznivé. O malém mediálním impériu Syneru jsme psali v jiném článku.

Liberecká veřejnost si ještě pamatuje trapný pokus z loňského roku „o potrestání“, když manželky majitelů Syneru oznámily konec Nadace Syner jako sankci za publikační aktivitu Jana Korytáře, autora těchto řádků a právě Jaromíra Baxy. Sympatie si v Liberci tento počin, kdy byly vzaty jako rukojmí děti z dětských domovů, moc nezískal a nadace svou činnost obnovila. Více zde.

Podle zástupců Změny pro Liberec není případ Jaromíra Baxy za tento rok první a veřejnost bude mít ještě šanci se dozvědět o praktikách Syneru, který se snaží umlčet občanské aktivisty, například podobně skrze nátlak na zaměstnavatele.

Jak se Syner snaží popřít své politické styky a páky, moc mu to nejde. Ačkoliv v souvislosti se Synerem padlo například jméno liberecké strany Unie pro sport a zdraví, kdy bylo na zastupitelstvu diskutováno, zda jí firma Syner platila předvolební kampaň nebo Demokratické regionální strany, která má adresu v sídle pravidelného obchodního partnera Syneru Investing CZ, nejvíce je Syner spojován s libereckou ODS.

V zastupitelstvu města Liberce se vystřídalo za poslední roky hned několik občanských demokratů, kteří vyšli „ze stáje“ Syneru nebo na něj napojených firem. V první řadě jde o bývalého dlouholetého primátora z ODS Jiřího Kittnera, který byl v Syneru zaměstnán a jeho majitelé jsou jeho osobní přátelé. Pak to byli ale například zastupitelé Jech, Mejstřík, Bernát, Hampl…Propojení politiky a byznysu dlouhodobě kritizují renomované organizace, které se zabývají korupcí jako například Transparency International (viz odkaz výše).

Za primátora Korytáře pak vyšlo mimo jiné najevo, že si majitelé Syneru, spolu s významnými členy ODS, dělali z městské policie soukromou, ovšem neplacenou, ochranku na ostrahu svých majetků. 

Jaroslav Tauchman

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Možná nejambicióznější projekt Libereckého kraje za posledních deset není v dobré kondici. Kolem plánů na vybudování obří fotovoltaické elektrárny v Ralsku krouží lobbisté i
Politické vedení města Liberce je v krizi kvůli rozsáhlé policejní akci, která vypovídá o nebývalé korupci na zdejším magistrátu. Primátor dnes představil kroky, kterými
Mohutná korupční aféra, která ukazuje nebývalé klientelistické prostředí na liberecké radnici, má přesah i na Liberecký kraj. Jak zjistil jako první Náš Liberec, policie
Náš Liberec přináší otevřený pohled na to, jak, dle policie, probíhalo zadání miliardové zakázky na rekonstrukci plaveckého bazénu na Tržním náměstí v Liberci.