Protestní Noc univerzit i v Liberci

Ke studentské protestní akci Noc univerzit vyjadřující nesouhlas s připravovanou reformou vysokého školství se 28. února 2012 připojí k celostátní iniciativě Za svobodné vysoké školy i studenti Technické univerzity v Liberci. Potvrdila to studentská senátorka Monika Malinská z Fakulty textilní TUL.

 

„Dohodli jsme se, že by Noc univerzit na TUL měla být něco podobného jako den otevřených dveří. Nyní společně s naší Studentskou unií, klubem ESN TULeni Liberec TUL a několika dobrovolníky pracujeme na organizaci. Je to akce určená pro veřejnost a budeme rádi, když přijde co nejvíce lidí. Chceme jim vysvětlit, že zavedení školného není náš hlavní problém. Více nám vadí, že věcné návrhy obou zákonů o vysokých školách jsou špatně připravené, nedodělané a ve svých důsledcích znamenají omezení samosprávy vysokých škol a možnost politického nátlaku na akademickou půdu,“ uvedla Monika Malinská.

Noc univerzit bude podle předsedy Studentské unie TUL Radka Němečka probíhat od 16.00 hodin do půlnoci. „Uděláme vše, co je v našich silách, aby Noc univerzit na naší univerzitě byla co nejreprezentativnější. Máme již přislíbené přednášky našich odborníků. Fakulta strojní a fakulta textilní nám se souhlasem děkanů zpřístupní některé, pro veřejnost zajímavé, laboratoře. Volný vstup bude například do laboratoř, kde se měří emise spalovacích motorů a máme domluvenou exkurzi do laboratoří katedry netkaných textilií a hodnocení textilií. Na fakultě mechatroniky, informatiky a mezioborových studií bude pro návštěvníky připravena prezentace streamování přednášek,“ přiblížil program protestní akce na TUL Radek Němeček s tím, že ještě probíhají jednání i na dalších fakultách.

Názory studentů korespondují se stanoviskem České konference rektorů. Usnesení předsednictva ČKR ze dne 17. února doporučuje Věcný záměr zákona o vysokých školách i Věcný záměr zákona o finanční pomoci studentům nepřijímat. ČKR žádá vládu České republiky, aby oba Věcné záměry vrátila Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy k přepracování.

Na včerejším setkání Akademické obce TUL vyzval rektor TUL a místopředseda ČKR Zdeněk Kůs účastníky k hlasité podpoře rektorů v odporu proti současné verzi obou věcných záměrů zákona. „Osobně považuji tyto návrhy za těžko přijatelné především z hlediska principů samostatnosti a politické nezávislosti vysokých škol. Vítám vystoupení předsedy České vlády na zasedání ČKR, ve kterém nás ujistil, že budou názory rektorů zapracovány do Věcných záměrů před schvalováním ve vládě,“ komentoval usnesení předsednictva ČKR rektor TUL a místopředseda ČKR Zdeněk Kůs.

Liberečtí studenti spolupracují se svými kolegy z Univerzity Karlovy v Praze a jednají s nimi také o možné účasti na protestním pochodu dne 29. února od 10.00 hodin v Praze. „Pochod by měl směřovat z Náměstí Jana Palacha před Úřad vlády ČR. Tam chceme dát vládě jasně najevo, že s plánovanými reformami nesouhlasíme, že si stojíme za svými požadavky a jsme připraveni ve svých protestech i přitvrdit,“ konstatovala Monika Malinská.

Pro bližší informace navštivte facebookovou stránku liberecké Noci univerzit, kde najdete program akce.

převzato z webu Technické univerzity v Liberci

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
V Dolní Řasnici a v Krásném lese proběhne zítra referendum o tom, zda zde má rakouský investor vybudovat několik obřích větrných elektráren. V sousední
Kontroverzní kamennou plastiku německého rytířského kříže u rozhledny Štěpánka v Příchovicích, vztyčenou v roce 1944 nacisty a obnovenou v roce 2012 za účasti neonacistů,
S dalším extrémním prodražením plánované rekonstrukce libereckého bazénu přichází koalice STAN/Starostů pro Liberecký kraj, ANO, ODS a Pirátů. Podle odpovědného náměstka Petra Židka z
Pedagogům z Ostašova dochází trpělivost se způsobem, jakým město s jejich školou nakládá. Rozhodli se proto napsat otevřený dopis určený vedení města. Ani jeden
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.