Radim Zika mladičké přítelkyni svého kamaráda zajistil 270 tisíc

Ne, opravdu to není opakovaný vtip. To jen všem občanům Radim Zika, šéf důležitého úřadu – Pozemkového fondu ČR, opět dokazuje, jak se to má s tím šetřením, které tak drasticky posazuje pravicová vláda, která Ziku na postu drží.

22-ti letá přítelkyně Zikova kamaráda a trenéra českého národního hokejového týmu Aloise Hadamczika má s fondem smlouvu na více jak čtvrt milionu. Za co? To ví asi jen ona a Zika. Ten to ovšem opět nechce říci.

S informací jako první přišly Hospodářské noviny. Lucii Placzkové (na obrázku v záhlaví) je dvaadvacet, na střední škole si přivydělávala jako hosteska a teď rozjíždí e-shop se sportovními potřebami. A kromě toho je přítelkyní hokejového trenéra českého národního týmu Aloise Hadamczika (59). Ten se zase kamarádí s Radimem Zikou, který je nadšený hokejista.

A šéf Pozemkového fondu a někdejší kandidát ODS na libereckého hejtmana sehnal Lucii Placzkové velice dobrý, ovšem trochu tajný příjem, když s ní loni v dubnu uzavřel smlouvu. O tom, jakou po ní státní fond požaduje práci, se zmiňuje jen obecně: „Službami se podle této smlouvy rozumí poskytování ekonomického poradenství a konzultační činnosti, vypracování vyjádření a rozborů a dalších úkonů.“

Placzková si za každopádně dohodla odměnu 500 korun za hodinu. „Podle odhadu mandatáře její celková výše nepřekročí 270 tisíc korun,“ stojí ve smlouvě, kterou disponuje redakce Hospodářských novin. Hned první měsíc po podepsaní kontraktu fakturovala fondu přesně 33 600 korun s daní.

Zika, jak má poslední dobou ve zvyku, odmítl veřejnosti sdělit, co konkrétně a co vůbec hosteska/ekonomická poradkyně pro Pozemkový fond za slušný plat dělala a dělá. Ovšem případ Placzkové je, přes svou nestoudnou absurditu, přeci jen tím menším otazníkem ohledně fungování Radima Ziky v čele úřadu, na jehož vedení nemá ani vzdělání ani zkušenosti. Zika zřídil z Pozemkového fondu doslova zaměstnanecké útočiště pro své kamarády a spolustraníky.

Nedávno vyšlo najevo, že Radim Zika si najal dva další poradce, bývalého primátora Jiřího Kittnera (ten podepsal se Zikou smlouvu na 720 tisíc korun ročně) a vysokého státního úředníka a člena oblastní rady liberecké ODS Petra Židka. Exprimátora Kittnera stíhají detektivové kvůli machinacím s městským majetkem za 17,5 milionu. Židek (někdejší liberecký taxikář) zase před dvěma lety pracoval na policejním prezidiu, kde měl na starosti například rozsáhlý projekt na modernizaci policejních služeben, které dělal pro ministra za ODS Ivana Langra. Skončil neslavně: kvůli podezření, že si řekl o úplatek, ho na hodinu vyhodili. Zůstalo však jen u podezření – klíčový svědek totiž nakonec vše popřel.

Radim Zika našel na Pozemkovém fondu místo i pro Petru Havlínovou (členku oblastní rady ODS), ta se stala jeho náměstkyní a má vedle Ziky na Pozemkovém fondu zásadní slovo. Šéfem sekce a kanceláře ředitele je Nikola Bradíková, která dříve pracovala se Zikou na libereckém hejtmanství.

Po komunálních volbách v roce 2010 se stal Zikovým náměstkem i Bohuslav Kabátek z libereckých Věcí veřejných. Ty jsou nyní v koalici s ČSSD, Libercem občanům a částí Unie pro sport a zdraví. ODS v Liberci plní roli tichého koaličního partnera.

A aby toho nebylo málo, tak na ministerstvu zemědělství, kam Pozemkový fond spadá, našel uplatnění i neúspěšný lídr ODS Libereckého kraje z posledních voleb do Poslanecké sněmovny ČR, Zdeněk Mach. Ministr zemědělství Fuksa (ODS) si jej zaměstnal jako svého poradce, ač se zemědělstvím měl společného jen to, že byl členem zemědělského výboru v době, kdy byl poslancem. A aby to nestačilo, Zdeněk Mach stačil zařídit lukrativní místo i pro svou dceru – Hannu. Hanna Mach (bývalá oblastní manažerka ODS v Semilech) pracuje pod náměstkem Jurajem Chmielem, v úseku pro společnou zemědělskou a rybářskou politiky EU.

Z Liberce přišel na Pozemkový fond i Michal Frydrych, který šéfoval sekci poradenství. Ten musel odejít z Pozemkového fondu v Liberci, když dopustil prodej pozemku ve Vesci za 128 tisíc Kč spekulantovi z liberecké ČSSD Lukáši Plechatému a jeho společníku. Ti na něm pár měsíců na to vydělali na úkor města téměř 9 milionů a 5 domů v centru. Frydrycha prošetřovala policie kvůli nákupům rozsáhlých pozemků jeho rodinnými příslušníky. Radim Zika si Michala Frydrycha povolal jako odborníka, minulý pátek podal rezignaci, když vyšlo najevo, kolik sobě a svému otci prodal pozemků.

Zajímavá (a pro státní kasu katastrofální) je i Zikova politika na poli obchodu s pozemky, tedy hlavní náplň jeho funkce. Nedávno se ukázalo, že Zika svým podpisem vyměnil devět státních hektarů v lyžařském letovisku Bedřichov za ornou půdu na Liberecku a na Třebíčsku. Přitom některé bedřichovské pozemky jsou už dnes vedené jako stavební, a pokud se takhle změní všechny, nový vlastník na nich může vydělat až 90 milionů.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Liberecký přední představitel ODS a chráněnec prezidentského kandidáta Přemysla Sobotky Radim Zika musel odejít z čela Pozemkového fondu a nakonec i z kandidátky do
Radim Zika, který musel odejít z čela Pozemkového fondu, když ho dostihli skandály s podezřelými prodeji pozemků a podivnou personální politikou, má zase co
Radim Zika, někdejší kandidát na hejtmana Libereckého kraje za ODS, musel rezignovat na svou funkci. Ač se v oficiálním prohlášení píše, že je to
Policie se v posledních dnech začala zabývat dvěma případy, které souvisí s libereckou politickou scénou. Jedním z nich je směna nemovitostí, kterou na Pozemkovém