Univerzita podává žalobu kvůli podvodům

Liberecká firma Syner, která se nechvalně proslavila svými styky na zdejší politickou scénu, má další starosti. Technická univerzita v Liberci (TUL) ji zažalovala za to, že si stavební firma vyfakturovala 5,1 miliónu korun za práce na rekonstrukci univerzitních kolejí, které však neprovedla. Mělo se tak stát během příprav na mistrovství světa v lyžování, které prosadila zdejší politická reprezentace v čele s ODS a které skončilo fiaskem – dluhy a ostudou. V současné době navíc probíhá soud, kde se ukazuje, jaké praktiky provázely přípravné práce zmíněný na šampionát.

„Univerzita žalobu podala, protože Syner, s. r. o., nereagoval na výzvu k uhrazení pohledávky uplatněnou právním zástupcem TUL,“ řekla mluvčí TUL Jaroslava Kočárková. Na nesrovnalosti upozornil Nejvyšší kontrolní úřad, který prověřoval rozsáhlé úpravy vysokoškolských kolejí pro potřeby lyžařského šampionátu v Liberci v roce 2009.

Žaloba liberecké univerzity se má týkat stavebních prací, nikoliv podvodů s dodáním nábytku, které v těchto dnes řeší liberecký soud. Zde v obžalobě z téměř čtyřmilionového podvodu čelí pracovnice Syneru Jindřiška Máchová, Petr Patrman ze společnosti Investing CZ, který měl na starosti technický dozor, a ředitel Kolejí a menz Technické univerzity v Liberci Zdeněk Kračmar. Soud v současné době dokončil důkazní šetření a rozhodnout by měl 6. dubna.

Šokující byly u předchozích soudních stání výroky vrcholných manažerů Syneru. Jeden z vrcholných představitelů této firmy Petr Myška, donedávna figurující na kandidátce liberecké ODS, uvedl, že podobný postup je při realizaci zakázek „běžná praxe“. Svou vinu všichni obžalovaní popírají.

V Liberci je spolupráce Syneru a jeho „dozoru“ při veřejných zakázkách – firmy Investing CZ dobře známá.. Majitel Investing CZ Josef Nadrchal, který navíc čelí žalobě z podvodů při realizaci veřejných zakázek okolo MS lyžování, sám označuje majitele Syneru jako své dlouholeté přátele. Investing CZ rovněž dozoroval firmě Syner například stavbu liberecké Tipsport arény nebo sportovní areál v České Lípě (obě stavby se nemálo prodražily).

Sám majitel Investing CZ působil v libereckém zastupitelstvu jako zástupce Demokratické regionální strany (DRS má sídlo na adrese Investing CZ), plnící roli „béčka“ liberecké ODS.

Dnes Investing CZ opět dozoruje realizaci rekonstrukce lázní a bazénu, půlmiliardových zakázek hrazených z fondů EU, které stály primátorské místo Jana Korytáře, když je odmítl podepsat. Bazén rekonstruuje firma Syner..

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Město Liberec a s ním všichni jeho občané znovu sáhnou do peněženek kvůli nechvalně proslavenému Mistrovství světa v klasickém lyžování 2009. Tentokrát musí Liberec
Dnes je to přesně pět let, co v Liberci začalo Mistrovství světa v klasickém lyžování 2009, které později média překřtila na Mistrovství světa v
Brněnský soud zrušil v listopadu pětimilionovou pokutu, kterou Úřad pro hospodářskou soutěž (ÚOHS, Antimonopolní úřad) udělil loni v létě Liberci za postup při zadávání
Další dozvuky nechvalně proslaveného Mistrovství světa v lyžování 2009 drtí Liberec. Město má zaplatit 400 milionů korun kvůli porušení dotačních pravidel při výstavbě 254