nášLiberec

Search

Co stojí za nedůsledným bojem proti hazardu?

Zatímco ostatní obce v Libereckém kraji (Chrastava, Nový bor) razantně a dokonce i úspěšně bojují proti hazardu, v samotném Liberci je situace o poznání rozpačitější. Vedení města sice přikročilo k jednotlivým dílčím krokům (několik heren bylo a bude zavřeno) jak s nešvarem hazardu zatočit, ale podle některých opozičních politiků i občanských aktivistů je to dost málo. V této souvislosti zřejmě není bez zajímavosti, že mezi těmi, kterým herny nepřímo – jako pronajimatelům nemovitostí – ale nemálo vydělávají jsou lidé a firmy, které mají blízko k politickým stranám zastoupeným na městě i na kraji.

Manželé Vajnerovi – nejznámnější provozovatelé automatů

Mezi nejznámějšími provozovateli herních automatů patří bezesporu manželé Vajnerovi, mimo jiné vlastníci zábavního centra Babylon či rozsáhlého golfového hřiště na svazích Ještědu. Lidie Vajnerová je přitom statutární náměstkyní hejtmana Libereckého kraje právě pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu za Stranu pro otevřenou společnost.

Nicméně nejen samotní majitelé heren nejsou jediní, kteří na jeho existenci ve městě vydělávají. Slušné peníze se dostanou i vlastníkům nemovitostí, kteří ve svých objektech za nájemné hazard dovolují provozovat.

Na hazardu vydělává i Syner

V samotném Liberci by na radikálním zákazu provozu herních automatů tratily například majitelé holdingu S group (Syner), který je tradičně spojován s libereckou ODS. Hazard se provozuje v samotném paláci Syner (zde funguje velké kasino) v Rumunské ulici, ale i v aréně v rámci hotelu patřící firmě z křídel zmíněného holdingu. Nemovitosti k provozu s hazardu poskytuje i řada podnikatelů, kteří dříve spravovali městský majetek a později podnikali s nejvýznamnějšími a politicky nejvlivnějšími podnikatelskými skupinami – jako například Rudolf Gabčan, který v minulosti figuroval ve firmách s majiteli a zástupci nynějšího S group holding a pro město spravoval byty.

Další firmou, která má z pronájmu hernám zisk, je společnost United Globell Copany, která je svázáná se jménem někdejšího náměstka Jiřího Kittnera a člena ODS, Pavla Krenka. Pavel Krenk ale není jediným členem ODS, který na existenci hazardu skrze pronájem svých nemovitostí vydělává. Provozovnu, kde je možné hrát hazard vlastní i zastupitel za tuto stranu Michael Dufek, ten se ovšem touto skutečností netají a na zastupitelstvu, kde se hazard projednával, vše uvedl.

I 1 automat v restauraci je podpora hazardu

Restaurace, kde je možné hrát na automatech, se nalézá i v prostorách budovy na Králově háji, která náleží KSČM a slouží ji za sídlo její liberecké organizace. Zde se ovšem nejedná o klasickou hernu, ale o restauraci, kde stojí jeden automat, jak nás velice důrazně poučila Mgr. Dana Lysáková, předsedkyně OV KSČM a zastupitelka za KSČM. Oproti tomu herny v centru města jsou i v nemovitostech, patřící i člence liberecké ČSSD.

Vedle přímých členů politických stran existuje ve městě řada podnikatelů či firem, kteří mají k libereckým politickým uskupením či jejím jednotlivým členům blízko nebo se jim od města v minulosti dostalo povážlivých výhod. Zde můžeme jmenovat například Michala Košče, který podniká spolu s Jiřím Zeronikem z ODS nebo Milana Hofmana či Tomislava Procházku, kteří během uplynulých let získali významné nemovitosti, při čemž způsob i cena, za kterou jim je město prodalo, vzbuzovaly a vzbuzují nemalou kritiku. David Polan, známý svým podnikáním v realitách a provozem ubytovny v Lidových sadech, je jedním z lidí, kteří rovněž pronajímají svoje prostory pro účely hazardu. Na zastupitelstvu za něj vystupoval tehdejší krajský šéf TOP 09 a nynější významný člen této strany, Robert Korselt.

Liberec – město korupce, klientelismu a hazardu

Liberec během posledních dvaceti let proslul jako město, kde se daří korupci a klientelismus zde kvete měrou až nevídanou. Město Liberec má zároveň procentuelně daleko více automatů (cca 154 heren na 100 000 obyvatel) než například Praha (cca 608 heren na 1 250 0000 obyvatel). Existence takového počtu heren s sebou nese řadu negativních sociálních jevů, od závislosti hráčů (se všemi dopady pro ně samé i jejich okolí) až po kriminalitu nejzávažnějšího rázu (prodej drog, násilí a podobně).

Současné vedení města argumentuje, že pokud se herny zavřou, přivodí to masivní nástup nekontrolovaných tzv. černých heren v bytech atd. V tom ji podporuje ODS, která situaci za posledních dvacet let zavinila, když se hazard vůbec nesnažila regulovat. Toto absolutně popírají odborníci, kteří naopak ukazují, že na vině je jednoznačně nabubřelá nabídka. Například v Liberci bylo před nástupem heren (zhruba před dvaceti lety) ne více jak pět „černých heren“, kde se provozoval hazard (informace od kriminalistů). Dnes jich má město více jak 150…

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Změna pro Liberec dlouhodobě prosazuje důslednou a intenzivní regulaci hazardu. Na toto téma se vedlo několik diskusí jak na úrovni klubů tak i na
V neděli večer proběhla kontrola heren s proherními automaty, které jsou jednou z hlavních příčin  kriminality v našem městě.  Kontroly se kromě nás a
V rámci polemiky se zastupitelkou Absolonovou dávám čtenářům tohoto serveru svůj pohled na věc. Během let, kdy legislativa neumožnovala městům regulaci hazardu rostl ve
Dobrých zpráv je málo, ale lidé je potřebují, hned je nějak líp na světě. Proto je dobře, když se vládnoucí liberecká koalice dovede pochválit.