V Liberci bylo založeno nové politické hnutí ZMĚNA

Včera byl oficiálně oznámen vznik nového politického hnutí s názvem Změna. U jeho zrodu stojí liberečtí politici Změny pro Liberec, Zuzana Kocumová a aktivisté z Libereckého a Ústeckého kraje. Jan Korytář, lídr Změny pro Liberec, zároveň oznámil po osmi letech odchod ze Strany zelených. Hnutí Změna podle svých slov staví na osobnostech z občanského sektoru, které svou dosavadní prací a výsledky prokázali, že jsou ochotné a schopné aktivně hájit a prosazovat veřejný zájem.

Hlavním cílem Změny je pak přivést do politiky tyto a další osobnosti, které nepolitickou politiku na místní úrovni již dělají a propojit je tak, aby postupně vznikla celostátní politická síla, která bude schopna prosadit potřebné změny v naší společnosti. Zatím se jedná o spolupráci mezi občanskými aktivisty a politiky z Ústeckého a Libereckého kraje, podle Korytáře ale jednají i s podobnými osobnostmi z kraje Královehradeckého a Středočeského.

V Liberci se kromě Jana Korytáře a Zuzany Kocumové představili také Jana Komínová, která pracuje jako PR manažerka Přírodovědecké fakulty UJEP v Ústí nad Labem a je zakládající členkou občanské iniciativy Stop tunelům a předsedkyní občanského sdružení Klub pro 3 generace, a dále vysokoškolský student Filip Ušák, který je zastupitelem v Benešově nad Ploučnicí a zakládajícím členem politického uskupení PRO Kraj v Ústeckém kraji. Stejně jako jejich liberečtí kolegové jsou oba aktivisté z Ústeckého kraje přesvědčeni, že za problémy dnešní společnosti stojí zejména arogance moci, prorůstání politiky s byznysem a mocenské kartely velkých stran.

Jan Korytář uvedl, že projekt vznikal zhruba rok a poslední měsíce se vedla intenzivní jednání, která i nadále pokračují. Ustanovující sjezd se chystá na červen.

„Jsme hnutím, které vzniká na jiných principech než Věci veřejné či hnutí pana Babiše. Nestojí za námi žádní velcí podnikatelé ani velký kapitál. Naším největším kreditem jsou naše dosavadní veřejné aktivity a to, že jsme se přestali bát a rozhodli jsme se vstoupit do politiky přímo a utkat se s těmi, co drží již 20 let rozhodující díl politické moci v naší zemi,“, doplnil Korytář.

Zuzana Kocumová k tomu dodala: „Když marně sháníte zboží, které není na trhu, můžete buď nadávat, že není k mání – nebo je začít vyrábět sám. Současná politická situace mi to silně připomíná – nespokojenost vyjadřují skoro všichni, každý volá po změně, a zároveň nikdo neví, jak současný stav změnit. Došlo mi, že pokud nechci jen nadávat na stav věcí kolem sebe, je načase, abych na změně začala pracovat společně s dalšími normálními lidmi, kteří nechtějí jen pasivně čekat „až se něco stane“.

Jan Korytář včera zároveň uvedl, že ukončil své členství ve Straně Zelených, kde působil osm let. Zároveň ale dodal, že “hnutí Změna není projekt konkurenční Straně zelených, se SZ plánujeme společný postup jak v krajských, tak i v celostátních volbách. Beru to osobně tak, že sleduji stejný cíl, jen půjdu chvíli po trochu jiné cestě.“ Korytář byl zastupitelem v letech 2006- 2010 za Stranu Zelených, stejně jako jeho někteří kolegové z klubu Změny pro Liberec.

Zároveň politici Změny z obou krajů uvedly, že se hned chystají do politiky zavést nové prvky, jako například otevřené financování své politické strany, aby se každý občan mohl kdykoliv dozvědět, jaké má hnutí příjmy i výdaje. O vzniku nového hnutí se více dočtete na www.zmena.cz.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Kontroverzní kamennou plastiku německého rytířského kříže u rozhledny Štěpánka v Příchovicích, vztyčenou v roce 1944 nacisty a obnovenou v roce 2012 za účasti neonacistů,
S dalším extrémním prodražením plánované rekonstrukce libereckého bazénu přichází koalice STAN/Starostů pro Liberecký kraj, ANO, ODS a Pirátů. Podle odpovědného náměstka Petra Židka z
Pedagogům z Ostašova dochází trpělivost se způsobem, jakým město s jejich školou nakládá. Rozhodli se proto napsat otevřený dopis určený vedení města. Ani jeden
Liberecký kraj je velkým stavebním firmám nakloněn. Dodavatelům silničních staveb vyplatí kraj za loňský rok navíc 68,26 milionu korun ve srovnání s tím, co
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.