nášLiberec

Search

Chudoba jako výnosný byznys

Skutečnost, že ubytovávání sociálně slabých a vyloučených je výnosným byznysem je mezi odbornou veřejností známým faktem. S touto problematikou bych však chtěl seznámit také veřejnost širší.

V Liberci existuje asi 10 ubytoven. Ceny pokojů, které jsou nabízeny klientům se od sebe příliš neliší. Vždy jde o řády tisíců korun.

Avšak ubytovací podmínky jsou různé. Někde jsou v relativně dobré, v těchto prostorách jsou většinou ubytováni zahraniční nebo i tuzemští dělníci. Většina ubytoven si však žádný slušný standart neudržuje. Někdy je až s podivem, v čem lidé dokáží (musí) existovat a jak si ze zcela nevyhovujícího prostoru dokáží z minimálních prostředků vybudovat místo k přežití.

Ceny se pohybují okolo částky 100 Kč na den, což měsíčně znamená 3 000 Kč na osobu. Pokud si tuto částku vynásobíme 4x, tak se dostaneme na 12 000 Kč za 4 člennou rodinu. Tato rodina však nemá k dispozici např. garsonku, ale místnost o velikosti většinou 4×4 m. – 5×5 m. V Liberci jsou ale pouze 4 ubytovny, které přijímají i děti, tyto jsou samozřejmě permanentně obsazené. Takže pokud se rodina ocitne v situaci, kdy nemá na komerční ubytování a nedostane se do ubytovny s dětmi, tak jí je dítě odebráno. Ano, odebráno ze sociálních důvodů!

Jedna z těchto ubytoven se nachází v blízkosti liberecké ZOO. Objekt bývalého domu mládeže koupil Ing. David Polan (za něj na radnici v minulosti v případě této ubytovny vyjednával tehdejší krajský šéf TOP 09 a nynější významný člen této strany, Robert Korselt – pozn.red.). Ten ho pronajal pí. Bendové, která tam provozuje „ubytovací služby“, správcová objektu je pí. Krausová. Tyto dvě osoby si z ubytovny udělaly svůj malý soukromý lágr. Jejich praktiky jsou opravdu neuvěřitelné, a to se netýká jen toho, že tam minulý rok nechaly skoro zemřít nemocného člověka – více se dočtete ZDE

K jejich osvědčeným fíglům patří např. to, že ubytovanému napíší potvrzení o výši nájmu, ten si s ním posléze dojde na hmotnou nouzi, která část požadovaného nájmu pošle na účet ubytovny. Vzápětí si však správcová vyžádá tento doklad od ubytovaného zpět. Ten pak nemá žádné potvrzení o tom, že částku zaplatil. Proto na něj může být vytvářen tlak ze strany správců ubytovny. Může být dokonce kdykoliv vyhozen PČR na ulici, protože nemá doklad o zaplacení. Tento „institut“ odevzdávání dokladů o zaplacení se stal na této ubytovně téměř normou. Ta menšina ubytovaných, která tento požadavek odmítne, se tam dlouho „neohřeje.“

Další a poměrně čerstvý případ z této ubytovny se týká následujícího. Člověk, který se na ubytovně zdržoval cca měsíc, si našel práci v jiném městě. Nestihl však ještě změnit adresu pro doručování. Hmotná nouze mu proto poslala složenku s příspěvkem na živobytí na adresu staré ubytovny. Klient si ji proto chtěl vyzvednout. Paní správcová mu ji však odmítla předat, resp. požadovala za její odevzdání podpis potvrzení o dluhu 10 000 Kč za ubytování.

Klient tam však měl pohledávku ve výši 3800 Kč, a tak odmítl. Nakonec ho však donutila podepsat potvrzení o dlužné částce 8 000 Kč. Proč to však podepsal, když měl na požadované složence částku 2200 Kč? Správcová ho psychicky zlomila. V danou chvíli neměl z jeho pohledu jinou možnost, protože si musel koupit jízdenku do práce, zaplatit jinou ubytovnu, nakoupit jídlo apod.

Podnikavé paní vydělávají i na takových věcech, jako je použití pračky za 50 Kč a to bez pracího prášku, 200 Kč za svoji vlastní TV na pokoji apod. Sprchy fungují jen pár hodin denně a to večer od 18:00 do 21:00. Pokud je klient mimo ubytovnu a domovnici se nelíbí, sprchu mu ani neotevře.

Správcové tedy přišly na způsob, jak si nezákonně přivydělat na psychicky a sociálně zdeptaných lidech. Tento případ je však pouze jen špičkou ledovce ve velkém byznysu, který se kolem těchto zařízení a nemovitostí točí.

Jan Baďura

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
V článku, který jsem před nějakou dobou zde zveřejnil, jsem se pokusil nastínit praktiky libereckých ubytoven. V následující práci bych se chtěl věnovat praxi
V poslední době se díky asociálním reformám ze strany vlády Petra Nečase dostávají do tíživé sociální situace také lidé, kteří by si tento stav
Není tomu ani rok, co jsem zažil zajímavý týden v zaměstnání a o tento příběh bych se s Vámi, milí čtenáři, chtěl podělit. Pracuji