Musí být dobrý úmysl drahý? V Liberci ano.

Tento článek byl napsán v polovině dubna. Jak se mezitím ukázalo, výsledek ještě předčil obavy. Do zmanipulovaného výběrového řízení se přihlásily jen dvě firmy (právě tolik, aby nemuselo být zrušeno) s nabídkami ještě vyššími, než předpokládal původní, i tak předražený projekt.

Zakázku má získat firma bez zkušeností s podobnou realizací, jejím jednatelem je bratr náměstka primátorky Jiřího Rutkovského.

Rada města by měla zpackané výběrové řízení vlastním rozhodnutím zrušit a hledat nové řešení. Co by prosazovala Změna pro Liberec je v článku zmíněno, třeba to vedení města časem také pochopí.

Původní článek:

Po letech přešlapování místě konečně dojde ke zlepšení podmínek v mateřské školce F. L. Věka. Město se rozhodlo zbourat staré pavilony a vystavět novou kontejnerovou školku. Na první pohled chvályhodný záměr má ovšem několik háčků.

Prvním je plánovaná cena – téměř 33 milionů korun, což znamená cca 8000 Kč za metr krychlový obestavěného prostoru. To jsou peníze, za které je možné postavit klasickou stavbu s několikanásobnou životností a nejspíše i lepším vnitřním prostředím. Provedli jsme srovnání s řadou jiných kontejnerových školek, ze kterého vyplývá běžná cena do 5 milionů na každých 25 dětí. Pro tuto MŠ by tak byla odpovídající cena 18 milionů, i když vezmeme v potaz nutnost demolice starých pavilonů na jedné straně a existenci základů stavby na straně druhé.

Druhý, ještě významnější problém je příprava projektu a výběrového řízení na dodavatele. Projektový záměr zadalo město architektovi Horatschkemu, známému mj. z kauzy Svojsíkova, bez výběrového řízení a za cenu, která je jen o 20 korun nižší než limit, nad který by výběrové řízení muselo být vypsáno. Ve skutečnosti mu ale byl zadán i architektonický dohled, za který dostane zaplaceno více – čili šlo o účelové dělení zakázky.

Uchazeči mají k dispozici jen půdorysy, řez a vizualizaci architektonické studie a povšechnou technickou zprávu, příprava projektové dokumentace je totiž součástí dodávky. Jednoduše řečeno uchazeč má ocenit několik obrázků, a to natolik přesně, že výsledná cena bude udržitelná i po zpracování řádné projektové dokumentace. Na její zpracování a konzultaci s architektem bude mít dodavatel zhruba měsíc. To vše evidentně nahrává někomu, kdo je o zakázce od počátku nadstandardně informován, připravuje se na ni a tento „bonus“ si vybere ve vyšší ceně.

Třetím problematickým bodem je to, že stavba má být financována formou dodavatelského úvěru, což předem vylučuje menší firmy z výběrového řízení. K dodavatelskému úvěru v plné výši navíc není důvod, protože zároveň se město chystá prodat vilu a kus zahrady, které dnes ke školce patří a jejichž výnos by měl pokrýt část nákladů.

Zakázka na výstavbu nové školky tedy vykazuje řadu znaků manipulace, která nakonec bude město stát zbytečné peníze. Změna pro Liberec upozornila na zakázku všechny firmy, které se v ČR výrobou kontejnerů zabývají, aby byla i za těchto podmínek alespoň nějaká šance na dosažení lepší ceny. Zároveň ale nepovažujeme tento projekt od počátku za nejlepší možný. Racionální varianta podle nás spočívá ve zbourání pavilonů a rekonstrukci vily, ve které má dnes školka zázemí.

Protože by se tím snížila kapacita školky, bylo by potřebné doplnit ji menší kontejnerovou přístavbou, která ani nemusí mít trvalý charakter a tudíž by byla levnější. Enormní poptávka po školkových místech sice trvá, ale zároveň se od r. 2008 trvale snižuje porodnost. Už několik let také upozorňujeme na možnost zřizovat třídy pro předškoláky v budovách málo využitých základních škol, což je levné a efektivní řešení. Na druhou stranu každá čtvrť by měla mít k dispozici stálou „jádrovou“ školku, což vila splňuje ale pro školku z kontejnerů to tak docela neplatí.

Článek vyšel i v Libereckém zpravodaji

Kateřina Absolonová, zastupitelka za Změnu pro Liberec
Josef Šedlbauer, zastupitel za Změnu pro Liberec

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Koncem minulého týdne vydalo vedení Libereckého kraje (Starostové pro Liberecký kraj+ ČSSD+ odpadlíci od Změny) tiskovou zprávu, která pravděpodobně vstoupí do historie. Jako reakce
Několik velkých sociálních zařízení v Libereckém kraji má nové ředitele. Ovšem způsob, jakým je Rada Libereckého (Starostové pro Liberecký kraj, ČSSD, odpadlí členové Změny pro
Stávající koalice Změny pro Liberec a ANO celkem hlasitě avizovala, že změní systém zastoupení v městských společnostech. Od počátku jejího fungování uběhly téměř čtyři měsíce
Liberečtí politici (zejména bývalé vedení radnice pod primátorkou Martinou Rosenbergovou) se rádi chlubí, jak změnili fungování zdejšího magistrátu. Je spuštěn (nepříliš funkční) protikorupční portál,