Liberec vypověděl smlouvu na veřejné osvětlení se společností Eltodo

Opozicí dlouhou dobu kritizovanou smlouvu se společností Eltodo Citelum se rozhodlo současné vedení města přeci jen vypovědět.

Smlouva byla za vlády ODS uzavřena před volbami v roce 2006 a podle stále většího počtu zastupitelů je pro město velice nevýhodná. Dalším důvodem je porušení smlouvy Eltodem, firma prý ani po urgencích městu nedodala dopravní ústřednu. Město si hodlá zajistit správu osvětlení a signalizace křižovatek levněji.

Eltodo-Citelum získalo zakázky na správu osvětlení a křižovatek ve stotisícovém městě v roce 2006 na 15 let. Jednou z podmínek byly investice do modernizace osvětlení a křižovatek dohromady za 169 milionů korun. V současné době podle společnosti Eltodo proběhla investice za 112 milionů korun. Navýšilse také počet míst, která spravuje. Podle Eltoda to bylo v roce 2006 12.000 svítidel, nyní se počet rozrostl na více než 13.000, přibylo hlavně osvětlení přechodů pro chodce. Světelných křižovatek bylo před lety ve městě 21, dnes je jich už 30. Nicméně řady kritiků této smlouvy se rozrůstají a argumenty pro odstoupení přibývají.

S kritikou smlouvy přišla Změna pro Liberec, a to ještě v době svého působení ve vládní koalici než byla odvolána nově vzniklou velkou opozičně smluvní koalicí. Podle stínového radního pro ekonomiku Jaromíra Baxy (Změna pro Liberec) má Liberec omezené možnosti ovlivnit technické řešení ve svých ulicích a navíc platí příliš mnoho. Kdyby město smlouvu vypovědělo, výrazně by podle něj ušetřilo. Letos zaplatí 64 milionů korun, z toho jen 33 milionů jsou podle firmy Eltodo náklady na správu systému, zbytek je splátka investic.

„Výpověď smlouvy by sice přišla na 90 milionů korun, avšak tato částka by se vrátila zhruba do pěti let v závislosti na tom, jak drahý úvěr by si město muselo vzít,“ vyjádřil se pro ČTK Jaromír Baxa. Kritici smlouvě vyčítají, že je jednostranně výhodná pouze pro dodavatelskou firmu. Podle Jaromíra Baxy a Josefa Pilnáčka, kteří se smlouvou dlouhodobě zabývali je smlouva podezřelá již od svého vzniku. Vyčítají ji zejména:

 • Smlouva nebyla schválena zastupitelstvem města.
 • Cena za poskytování služby byla nastavena následovně:

  1. až 4. rok 19 328 000 bez DPH
  5. až 15. rok 39 706 000 bez DPH + další náklady – inflace, růst cen energie a nárůst počtu světelných bodů, u nichž je jeich vznik často problematický (z jednoho svítidla se přidáním druhé lampy udělají dvě).

Celkem Liberec platí nyní 62 mil. Kč, v době ukončení smlouvy odhadujeme cca 70 mil. Kč.  Z toho podle kritiků vyplývají tyto problémy:

 • Město platí příliš mnoho. Na základě informací z odboru technické správy odhadujeme, že by náklady na provoz veřejného osvětlení by měly činit cca 33 mil. Kč + náklady na splátku původní investice cca 90 mil. Kč. Námi odhadovaná částka za provoz odpovídá Hradci Králové (31 mil.).
 • Liberec prodělává několik milionů jen na ceně elektřiny. Při psaní smlouvy se zřejmě pozapomnělo na to, že nová svítidla mají menší spotřebu el. energie než stávající, protože město má podle smlouvy platit, jako by se spotřeba neměnila. Zjednodušeně řečeno, město Liberec zaplatila firmě Eltodo-Citelum investici, díky které Eltodo-Citelum šetří náklady. Město z toho bohužel nic nemá.
 • Při výpovědi smlouvy by město nejspíše ušetřilo. Výpověď od smlouvy by sice přišla na 90 mil. Kč, avšak tato částka by se vrátila cca za 5 let po výpovědi smlouvy, v závislosti na tom, jak drahý úvěr by si na výpověď smlouvy muselo vzít.
 • Omezené možnosti ovlivnit technické řešení pro město Liberec. Nemalé prostředky se investují např. do tzv. dopravní ústředny, která automaticky řídí semafory podle intenzity dopravy. Vhodnost zvoleného technického řešení je jak s ohledem na cenu tak s ohledem na funkci sporná.
 • Neznámá smlouva s firmou Elset (100% vlastněná firmou LIS, a.s., vlastněné městem) a firmou Eltodo-Citelum. Firma Elset mj. měla – a nevíme, jestli stále ještě má – na starosti reklamy na sloupech veřejného osvětlení a městský informační systém. Eltodo tak pravděpodobně inkasuje peníze za reklamu, které by mohly jít do městské kasy.
 • Omezená délka investicí. Eltodo sice zainventuje část městského osvětlení. Se tak stane za krátký časový úsek a v době, kdy smlouva končila (2021) bude již osvětlení znovu zastaralé.

Do kontextu informací okolo smlouvy mezi městem Liberec a firmou Eltodo-Citelum patří i informace o sponzorských aktivitách – mezi tzv. Hlavní partnery klubu HC Bílí tygři Liberec patří firma Eltodo, která je s firmou Eltodo-Citelum propojená. V Liberci vůbec často firmy, které dostávají zásadní městské zakázky, se stávají sponzory Bílých tygrů, hokejového klubu, který patří Syneru. Tato firma je úzce provázaná s vrcholnými představiteli liberecké ODS.

Liberec chce od Eltodo-Citelum osvětlení převzít od 1. ledna 2013. Do té doby vypíše veřejnou soutěž na zajištění jeho správy a údržby. O investicích do rozvoje systému však chce radnice rozhodovat sama podle toho, zda na ně bude mít peníze. Ročně nechce dát vedení města do správy, údržby a obnovy víc než 35 milionů korun, z toho zhruba pět milionů by mělo jít do obnovy systému. „Věříme, že se nám mimo jiné podaří výrazně ušetřit třeba při nákupu elektřiny,“ doplnil pro ČTK ekonomický náměstek primátorky Jiří Šolc (Liberec občanům). Opozice tento krok vedení města vítá.

V Libereckém kraji využívají služeb firmy třeba ve Frýdlantu, Raspenavě, Lázních Libverda nebo Doksech. Osvětlení ovšem zajišťuje i v Praze.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Před měsícem, když byl celý magistrát ještě ochromen zásahem protikorupční policie, primátor Jaroslav Zámečník tvrdil, že s auditem veřejných zakázek na magistrátu bude pomáhat
To, s čím má problém Praha, není problém v Chrastavě. Zde se dočká modernizace místní železniční trati, vznikne například nové nástupiště. A stát bude
Včera, 20. května, zemřel akademický architekt Otakar Binar, který byl výraznou postavou architektonického a uměleckého vývoje Liberce od druhé poloviny 20. století. Otakaru Binarovi
Vedoucí odboru správy veřejného majetku na libereckém magistrátu Lukáš Hýbner rezignoval v souvislosti s aktuální korupční kauzou na svou funkci. Policií je obviněn a