Primátorka Rosenbergová, krajský radní Bursa a ředitel nemocnice Veselka obviněni policií

Policie obvinila libereckou primátorku Martinu Rosenbergovou (ČSSD), krajského radního pro ekonomiku Zdeňka Bursu (ČSSD) a generálního ředitele Krajské nemocnice v Liberci Jiřího Veselku (Unie pro sport a zdraví – USZ) z porušování povinnosti při správě cizího majetku z nedbalosti. Obvinění svou vinu popírají.

Zároveň mezi obviněnými nejsou i ti, kteří takto vysoké odměny v rozporu se zákonem pobírali.

Na valné hromadě nemocnice loni v září schválili vyplácení třicetitisícových odměn uvolněným členům zastupitelstva v dozorčí radě nemocnice. Výše odměn vyšla najevo po interpelaci Jana Korytáře ze Změny pro Liberec na městském zastupitelstvu. Podle policie nyní obvinění porušuli zákon a hrozí jim za to trest.

Na krajském zastupitelstvu se případem vysokých odměn začali zabývat členové hnutí Starostové pro Liberecký kraj (SLK). Nicméně mezi těmi, kdo původně odměny pobírali, byl i současný náměstek primátorky Kamil Jan Svoboda (KDU-ČSL), který se SLK tvořil stejnou kandidátku „Liberce občanům“ v libereckých komunálních volbách 2010. Nicméně Svoboda od SLK kritizován od starostů nebyl, jelikož když vyšla skutečnost a výše odměn najevo, svých příjmů se vzdal.

Zejména politici ČSSD se odměn odmítali vzdát a argumentovali „právním názorem“, který ale dlouhou dobu odmítali zveřejnit. Později přišli s právním posudkem advokátní kanceláře KALSCO, který tvrdil, že ve střetu se zákonem nejsou. Mezi nejrazantnější zastánce odměn patřil liberecký zastupitel a náměstek hejtmana Libereckého kraje Martin Sepp či krajský radní Zdeněk Bursa (oba ČSSD), který za své působení v dozorčích radách Krajské nemocnice Liberec a Silnice LK pobíral měsíčně 60 000 korun. Posléze ale i všichni sociální demokraté obrátili a svých odměn se vzdali. Důvodem měly být osobní útoky, které údajně směřovaly i na jejich rodiny, což ovšem nikdy nebyli schopni doložit.

Liberecká nemocnice se stala místem, kam se uchýlili i další liberečtí politici v rámci dělení moci ve městě poté, co byla uzavřena velká opoziční smlouva mezi ČSSD, Libercem občanům, VV, částí Unií pro sport a zdraví a ODS. Ředitelem nemocnice se stal Unie pro sport a zdraví Jiří Veselka a následně (a bez výběrového řízení) usedl na post ekonomického ředitele i bývalý primátor za ODS Jiří Kittner, který je sám nyní vyšetřován policií v kauze tunelování městského majetku skrze městskou akciovou společnost Sportovní areál Ještěd.

Platy a odměny v krajské nemocnici byly a jsou následující: Člen představenstva 10.000 Kč měsíčně, předseda představenstva 15.000 Kč měsíčně. Člen dozorčí rady 30.000 Kč měsíčně . Ekonomický náměstek (Jiří Kittner, ODS) 120.000 Kč měsíčně . Ředitel (Jiří Veselka, USZ) 150.000 Kč měsíčně.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Samotná koaliční smlouva mezi zástupci STAN/Starostů pro Liberecký kraj a vládní koalice SPOLU bude sice podepsána až 16. října, ale již dnes zástupci obou
Hejtmana Libereckého kraje Martina Půtu zastupuje jeden z nejznámějších advokátů České republiky Tomáš Gřivna. Hejtman si ale jeho služby neplatí ze svých zdrojů. Téměř
Město prezentuje současnou rekonstrukci bazénu, kterou měl dle policie řídit majitel SYNER Group, jako navázání a poctu libereckému architektu Pavlu Švancerovi, který je autorem
Nákladná rekonstrukce zhruba 300 metrů Sokolské ulice je u konce. Přibyly systémy vsakování dešťové vody, ale i cyklopruhy a zejména ostrůvky se zelení, které