Velké divadlo a Národní fronta před prázdninami, aneb když se srazí dva světy

Červnové zastupitelstvo místy připomínalo kabaretní vystoupení, ale do značné míry i konstruktivní a nedestrukční jednání Národní fronty a její neoblomné jednoty. Možná kvůli tomu, že chyběla třetina opoziční Změny pro Liberec (Korytář, Šedlbauer, Chvála), se do ní pustili všichni jako jeden muž, od komunistky Lysákové po antikomunisty z ODS nebo Liberce občanům. A také se lhalo, až se od úst prášilo. I ze lží se obviňovalo. A nejvíce obviňovali z nich ti, kteří často lžou nejvíc. Volby se blíží.

Hned v začátku nabídla svou funkci k dispozici primátorka Martina Rosenbergová (ČSSD). Jak bylo již dříve jasné, neměla se čeho bát. Všichni „konstruktivní a nedestrukční“ zastupitelé velké opozičně smluvní koalice stáli při ní. Bod nakonec nebyl zařazen ani k jednání. V Liberci jindy vadí, že když primátor „nekomunikuje“, jindy je zase šum a fuk, když primátorka posvěcuje nezákonné odměny pro své nenajedené (slušně řečeno) stranické kolegy. Navíc to vypadá, že pak ještě o tom lže veřejnosti. Krátké a nevtipné divadlo.

Primátorky se až poněkud hystericky zastala i předsedkyně liberecké KSČM Dana Lysáková. Její nikoliv krátký čtený projev nebyl ani tak obhajobou primátorky, ale spíš obžalobou Změny pro Liberec. Narozdíl od svých kolegů za KSČM, kteří často a věcně na zastupitelstvu diskutují (V.Skřivánková, J.Morávek), výstupy Dany Lysákové se většinou, až na malé výjimky, zužují na mravokárné apely směrem k zastupitelstvu.

Včera tomu byla dána ještě koruna v tom, že nepřítomný Jan Korytář byl obviněn ze zamýšleného jednání dokonce se sudetskými Němci. Smutný obrázek reality nemalé části dnešní KSČM, kde se pachuť nacionalismu, snoubí se záhrobním stalinismem, aby to vyvažoval někdy až korupční (jako v případě místopředsedy Dolejše) pragmatismus. Zakladatelé internacionálního dělnického a socialistického hnutí, ke kterým se i KSČM hlásí, se musí obracet v hrobě.

Ve vystoupení občanů byl ze strany aktivistů iniciativy Je čas nemlčet osloven zastupitel za ČSSD Martin Sepp, aby se omluvil za své výroky, když v regionální televizi obvinil členy této iniciativy z rasismu, kterého se měli dopustit na květnovém zasedání. „Supr, jsem zlato“, řekl si asi Martin Sepp při vzpomínce na to, jak za něj jeho boss Robert Dušek vše vyřídí a ač byl usvědčen ze lži, neomluvil se. Podobně, jako když na něj prasklo, že předstírá svůj trvalý pobyt ve fabrice, aby mohl být libereckým zastupitelem a čerpat z toho mocenské i finanční výhody. Dokonce stačil obvinit ze lží spoustu přítomných, a to jak z opozice, tak z občanů. Ovšem o to víc si notoval s libereckou ODS.

Asi nejdůležitějším bodem jednání byl záměr zastavit libereckou arénu, aby město skrze Sportovní areál Liberec dosáhlo na půjčku, kterou chce spolufinancovat evropské projekty. Město je již v takové situace, že mu banky nechtějí půjčovat. Dvoumiliardový dluh, dosazovaní stranických a opozičně smluvních soudruhů na významná místa, obvinění z tunelování a nehospodárnosti pro nemálo čelných politiků, podivně připravené zakázky. Nepříliš lichotivá vizitka. Vedení města ovšem ze všeho nejvíc viní opozici, že je „destrukční a nekonstruktivní“ a že není zticha, když se jí něco nelíbí.

I na tomto zastupitelstvu varoval Jaromír Baxa ze Změny pro Liberec, že se může lehce stát, že město ve finále přijde o svou arénu, a to za cenu daleko nižší, než je její skutečná hodnota. Přitom by město muselo dál platit společnosti S group holding (Syner) velice výhodnou (pro Syner) smlouvu na spravování arény 14 milionů za rok. Celá zástava nakonec nebyla odsouhlasena, ale po poradě klubů byl odsouhlasen „jen“ její záměr a sejde se kvůli tomu mimořádné zastupitelstvo, pravděpodobně začátkem srpna.

Že Liberec není za poslední dlouhé roky městem, které zrovna fandí kultuře, ví asi každý jeho obyvatel. Další těžkou ránu občanské a amatérské kultuře zasadili zastupitelé, kteří prohlasovali návrh někdejšího náměstka primátora pro kulturu (!) za ODS Ondřeje Červinky, který navrhoval z peněz „z hazardu“ rozdělit na tento rok 6,6 milionů. Ondřej Červinka dokázal, že byl více náměstkem pro sport než pro kulturu, protože v jeho návrhu půjde na sport téměř 5,4 milionu a zbytek na ostatní fondy. A fond kulturní? Ten si odnesl pouhých 90 500 Kč, ač je dnes hluboce podfinancován a stojí nad hranicí zániku. Podpora kultury? Zapomeňte…

Náměstek Šolc hájil hodně podivný projekt Hospodářské komory Liberec, kdy chce čerpat deset milionů na „zaměstnanost v Lidových sadech“. Jiří Šolc nechápal, proč se opravdu divná argumentace nelíbí například Kateřině Absolonové, když přeci město to nic stát nebude a Hospodářská komora chce po městu jen posvěcení. Ale o tom níže.

V závěru se ještě rozpoutala vášnivá diskuse, jejímž cílem byla oslabená Změna pro Liberec a zejména její předvolební zpravodaj, který se dostal do schránek v posledních čtrnácti dnech. Velká opozičně smluvní koalice za podpory Dany Lysáková dokonce rozhodla, že Liberecký zpravodaj, radniční médium, se bude muset v jednom (asi speciálním čísle) vypořádat s touto předvolební tiskovinou. Zajímavá uzurpace veřejných prostředků k vlastní politické propagandě, napadlo by jednoho. Výsledek bude jistě zajímavý.

Vedle obvyklých „konstruktivních a nedestrukčních“ vystoupení náměstků, kteří sice sami prosadili podepsání zakázek na lázně a bazén a dnes se bojí, aby „se tam něco nenašlo“, vedle glos Jiřího Kittnera, který je politicky nejvíce odpovědný za současný ekonomický stav města i vedle politických vystoupení jeho tradičního spojence Davida Václavíka z Liberce občanům, probleskovala vším tím jedna podstatná záležitost a pravděpodobně největší kámen úrazu a bod zlomu.

Zatímco opozice chce vše do detailu vyšetřit, zda všechno proběhlo tak, jak má být, zda se někde neobcházel zákon a hlavně, zda se zadavatel choval hospodárně a ne na objednávku někoho z pozadí, ODS i jejím vládním spojencům z ČSSD, Liberce občanům a spol. jde přeci jen o něco jiného. Tedy o to, aby se všechny dotace vyčerpaly, potichu a zejména co nejvíc. Hlavně ať není problém. A že nemusí být vše, jak má? Hlavně ty peníze.

Dva přístupy, dva světy, které když na sebe narazí, je a musí být hlučno.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Včerejší zastupitelstvo se protáhlo až do půlnoci. A stačilo projednat sotva půlku bodů. Nicméně byla přijata klíčová rozhodnutí – město Liberec odsouhlasilo záměr privatizovat
Listopadové zastupitelstvo bude vyčerpávající. Jednak je na pořadu 42 bodů k jednání, ale zejména půjde o jejich důležitost. Klíčovými body bude schválení záměrů prodat
Včerejší zasedání libereckého zastupitelstva mělo třicet bodů k projednání, ale dominovaly mu ve finále jen tři. Rodiče dětí ze ZŠ Ještědská dosáhli svého a
V říjnovém zastupitelstvu bude jedním z hlavních projednávaných problémů situace kolem libereckých lázní, čerpání evropských fondů, potažmo celá nelehká ekonomická situace vůbec. Kdysi bohaté
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.