nášLiberec

Search

Vybrané body, které se budou projednávat na mimořádném zastupitelstvu 9.8. 2012

Nezvykle se liberecké zastupitelstvo sejde i v půlce prázdnin. Důvodem svolání mimořádného zastupitelstva je zejména situace kvůli možné zástavě Tipsport arény, kterou chce město ručit v půjčce od banky. Půjčka má pak zase pokrýt kofinancování evropských projektů. Materiál předložil již v červnu náměstek Šolc (Liberec občanům), ale pro jeho závažnost bylo svoláno nové, mimořádné zastupitelstvo.

Bod č. 2 – Předfinancování akcí dotovaných ze zdrojů EU prostřednictvím směnečného programu
V červnu se zastupitelům se nelíbilo, že dostali návrh až „na stůl“, tedy těsně před zasedáním. Přirozeně chtěli více času pro jeho prostudování. Nicméně do zastupitelstva zbývají tři dny a podklady pro toto důležité usnesení stále nejsou.

O co vlastně jde? Město chce skrze Sportovní areál Liberec dosáhnout na půjčku, kterou chce spolufinancovat evropské projekty. Liberec je po dvaceti letech vlády ODS již v takové situaci, že mu banky nechtějí půjčovat. Dvoumiliardový dluh, dosazovaní stranických a opozičně smluvních soudruhů na významná místa, obvinění z tunelování a nehospodárnosti pro nemálo čelných politiků, podivně připravené zakázky. Nepříliš lichotivá vizitka.

Nicméně na posledním zastupitelstvu varoval Jaromír Baxa ze Změny pro Liberec, že se může lehce stát, že město ve finále přijde o svou arénu, a to za cenu daleko nižší, než je její skutečná hodnota. Přitom by město muselo dál platit společnosti S group holding (Syner) velice výhodnou (pro Syner) smlouvu na spravování arény 14 milionů za rok.

Arénu postavila společnost Syner, tvoří významnou část libereckého dluhu. Před samotným hlasováním o výstavbě arény koupila společnost Syner několika zastupitelům výlet do Severní Ameriky, aby se pokochali krásou tamní NHL. Zakázku pak Syner získal, arénu postavil a dnes ji využívá za exkluzivních a velmi kritizovaných podmínek pro svůj hokejový klub. Město mu dokonce ještě platí za údržbu. Více se dočtete zde a zde.

Bod č. 3 – Smlouva o bezplatném využívání městkých pozemků a Bílými tygry
Společnost Syner chce skrze ministerskou dotaci vybudovat v blízkosti výše zmíněné arény sportoviště, které má následně využívat Tělovýchovná jednota Bílí tygři Liberec. Hodnota dotace z veřejných prostředků je zhruba 15 milionů korun. Městu Liberec náleží pozemky, kde mají sportoviště stát a Syner je chce bezplatně využívat pod dobu deseti let.

Zastupitelstvo má toto posvětit s tím, že za deset let přijde vybudované sportoviště do jeho majetku. Otázkou je, jak budou sportoviště za deset let vypadat a zda se v budoucnu neobjeví některé dodatky smlouvy, které současný návrh naprosto pozmění.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Včerejší zastupitelstvo se protáhlo až do půlnoci. A stačilo projednat sotva půlku bodů. Nicméně byla přijata klíčová rozhodnutí – město Liberec odsouhlasilo záměr privatizovat
Listopadové zastupitelstvo bude vyčerpávající. Jednak je na pořadu 42 bodů k jednání, ale zejména půjde o jejich důležitost. Klíčovými body bude schválení záměrů prodat
Včerejší zasedání libereckého zastupitelstva mělo třicet bodů k projednání, ale dominovaly mu ve finále jen tři. Rodiče dětí ze ZŠ Ještědská dosáhli svého a
V říjnovém zastupitelstvu bude jedním z hlavních projednávaných problémů situace kolem libereckých lázní, čerpání evropských fondů, potažmo celá nelehká ekonomická situace vůbec. Kdysi bohaté