nášLiberec

Search

Liberec – severočeská metropole

Více jak stotisícový Liberec je metropolí Severovýchodních Čech. Liberec je třetím největším městem v Čechách a pátým v celé republice.

Rozkládá se na historické spojnici mezi Čechami a Lužicí, necelých sto kilometrů od Prahy a pětadvacet kilometrů od saské Žitavy. Spolu se soudním Jabloncem nad Nisou a přilehlými obcemi vytváří, která má zhruba 170 tisíc obyvatel. Liberec je statutárním městem.

Liberec (německy Reichenberg) se z nepříliš významné horské obce stal díky zejména textilní výrobě průmyslovou metropolí Sudet, v 19. století byl dokonce druhým největším městem po Praze. Většinu jeho obyvatelstva tvořili až do druhé světové války Němci. Vedle nich zde ovšem žili i Češi a Židé.

Liberec vznikl původně zřejmě jako osada na zemské stezce, která sloužila jako útočiště pro obchodníky putujícími mezi Čechami a Lužicí. Další (novější) teorie počítá s možnou hornickou činností v místě.

Liberec byl poddanskou obcí (spadal pod frýdlantské dominium), od roku 1577 se stal městem. Důležitou roli hrála textilní výroba, a to již od začátku novověku. V 19. století se město stalo průmyslovou metropolí a počet jeho obyvatel drasticky vzrostl. V roce 1850 se stal statutárním městem.

Město se stalo místem sociálních svárů, formulovalo se zde dělnické hnutí. Vedle toho zde rostlo i nacionální napětí. To vedlo až k vyhrocenému vzniku iredentistického hnutí sudetských Němců, kteří se přihlásili k hitlerovskému Německu. Liberec, stejně jako celé Sudety, se pak po mnichovském diktátu stal téměř na sedm let součástí Třetí říše.

Po porážce fašismu a po obnovení Československé republiky bylo na základě mezinárodních dohod odsunuta drtivá většina německých obyvatel. Město bylo osídleno nově příchozím obyvatelstvem. Pokračovala zde zejména tradice textilní výroby i pořádání veletrhů. Roku 1953 zde byla založena první vysoká škola (Vysoká škola strojní).

V roce 1968 byl Liberec okupován vojsky Varšavské smlouvy. Byl po Praze druhým místem s největším počtem obětí z řad československých občanů.

Po pádu socialistického režimu se zde téměř na dvacet let (do roku 2010) stala dominantní silou Občanská demokratická strana. Její propojení na zdejší podnikatelské kruhy, zejména na stavební lobby, proslavila město daleko za jeho hranicemi. Dnes je Liberec, ač disponoval začátkem devadesátých let obrovským majetkem po odsunutých Němcích, nejzadluženějším městem v celé republice a potýká se s vážnými ekonomickými problémy.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
„Via Sacra“ prochází Horní Lužicí, Dolním Slezskem a severními Čechami a využívá potenciál starých obchodních a poutních stezek. Odbor cestovního ruchu libereckého magistrátu usiluje
V Liberci v tuto chvíli pracuje 6 osadních výborů, ale další osadní výbory vznikají. Motivací pro jejich založení byly často besedy s veřejností, které
Město Liberec je páté největší město v České republice. Jako jediné z deseti největších měst nemá zaveden ucelený systém samosprávy místních částí, která ostatní města
Jak se blíží volby, vedení města připravuje další trhák, kterým chce oslovit voliče. Má jím být znovuotevření věhlasné liberecké kavárny Pošta, která je již