Anonymní firma Iberus – základní fakta

V Liberci operuje podnikatelský subjekt s nedohledatelnými vlastníky, za který jedná politik odsouzený za korupční jednání. Jedná se o společnost Iberus, s.r.o. Ta s městem čile obchoduje, kupuje od něj i od dalších veřejných institucí (například Krajská nemocnice Liberec) významné nemovitosti, ovšem ne vždy s podmínkami úplně výhodnými pro prodejce. Iberus se rovněž stal významný příjemcem evropských dotacích a v současné době čerpá nebo má zažádáno o desítky milionů z evropských dotací, často na velice podivné projekty.

Za společnost Iberus jedná za korupci odsouzený Jiří Zeronik, někdejší městský zastupitel za ODS a pravá ruka náměstka Jiřího Kittnera Pavla Krenka (ODS). Ostatně o tom se opakovaně hovoří jako o skutečném vlastníkovi nebo o jednom z nich. Se Zeronikem Krenka spojuje i policejní obvinění za tunelování veřejného majetku v městské akciovce.

Zeronik byl odsouzen za nabízení úplatku 15 milionů pro asistenta poslance Věcí veřejných za to, že chtěl v Liberci vybudovat soukromou vysokou školu. Ke kýžené čtvrt miliardě se nedostal, ale na svůj objekt, kde měla škola vyrůst (objekt kostela sv. Máří Magdalény v Jungmannově ulici v Liberci) již čerpá jiných 60 milionů. Zde má vzniknout „Centrum Geotermální energie pro občany“ – podivný projekt podivné o.p.s. vzniklé pár měsíců před podáním žádosti.

V prosinci 2011 odsouhlasili zastupitelé velké tiché koalice (ČSSD, Liberec občanům, VV, část USZ s podporou ODS) projekt, který firmě Iberus zaručuje restaurovat pro svou soukromou školu Doctrina park na libereckém Perštýně, na který v minulosti získala předkupní právo, nikoliv bez podpory místních politiků. Tento záměr bude veřejnou kasu stát dalších 34 milionů.

Jiří Zeronik se rovněž snažil ovlivnit volby v roce 2010, když rozesílal anonymní leták na opoziční lídry a sestavoval kandidátku Demokratické regionálnís trany, ač byl sám členem ODS.

Iberus využívá výhody možnosti vlastnictví na akcie na doručitele. Iberus, s.r.o. patří firmě Iberus Euro. Jediný akcionář firmy Iberus Euro je firma Europea Capital,SE (12 ks anonymních akcií po cca 280 tis. Kč.). Jedná se o klasické, původně offshorové firmy na klíč, jež mají za účel zamést stopy ke skutečným vlastníkům. Nikomu nevadí, že nikdo neví (nebo ví moc dobře?), kam a komu peníze z kapes daňových poplatníků putují…

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Korupční kauza kolem evropských dotací v Liberci, kde je žalován hejtman Martin Půta a největší česká stavební firma Metrostav, se opět protáhne. Obhajoba se stále
Dnes se v Liberci u soudu četly odposlechy, které celkem jasně vypovídají o korupčním zázemí kolem projektu kostela sv. Máří Magdalény. Znalci obhajoby se rovněž
Dnes u krajského soudu v Liberci začíná další stání v rozsáhlé korupční kauze kolem zneužívání evropských dotací v Liberci. Obžalováni jsou manažeři největší české stavební firmy Metrostav,
Během včerejšího jednání se četly další výpovědi svědků, které byly opřené o listinné důkazy, mimo jiné o odposlechy mezi lobbisty z Metrostavu a jeho vedením.