Ministr Drábek končí ve funkci v souvislosti s korupcí

Ministr práce a sociálních věcí, jablonecký Jaromír Drábek, skončí ve své funkci k 31. říjnu. Důvodem je korupční jednání, kterého se měl dopustit jeho blízký přítel, někdejší obchodní partner a později první náměstek na ministerstvu Vladimír Šiška a vedoucí IT odboru Milan Hojer. Drábek pochází z Jablonce nad Nisou, dlouhá léta se snažil dostat politiky skrze KDU-ČSL, nakonec byla ale zvolen za TOP 09. Nikoliv ovšem v Libereckém, ale v Ústeckém kraji. Jeho ministrování je spojeno s kolapsem systému vyplácení sociálních dávek a nyní i s korupcí.

Drábek oznámil svou rezignaci včera dopoledne. Podle policie nabízel náměstek Šiška zakázku za 100 milionů firmě OK system, která si stěžovala na to, jak úřad postupoval, když měnil dodavatele počítačového systému pro výplatu sociálních dávek. Tuto „nabídku“ již ovšem monitorovala policie. Systém vyplácení sociálních dávek přitom po letošním Novém roce zkolaboval a přinesl problémy tisícům lidí a vysloužil si velikou kritiku.

Vladimír Šiška, ministrův přítel a nejbližší spolupracovník, se kterým dříve samotný Drábek podnikal (vlastnil 24% ve jedné ze společných firem) bývá označován za skutečného vládce ministerstva práce a sociálních věcí. Během necelých dvou a půl let měl na starosti zakázky za zhruba dvě miliardy korun. Například zlepšení hlasových služeb 299 milionů pro Siemens, zakázku na integraci komunikačních technologií za 108 milionů pro Hewlett-Packard nebo smlouva na centrální dodávky energie od Pražské energetiky za 73 milionů.

Jaromír Drábek chce z ministerského postu odejít k poslednímu říjnovému dni.Jako důvod uvedl rozhodnutí soudu, vzít Vladimíra Šišku do vazby. Kritici tohoto kroku argumentují tím, že Drábek může během měsíce zametat na ministerstvu stopy. Drábek zůstává místopředsedou TOP 09.

Ačkoliv se Jaromír Drábek nechal zvolit za Ústecký kraj, je původem z Jablonce nad Nisou. Roky byl prezidentem Hospodářské komory a dlouhou dobu se snažil do politiky dostat skrze KDU-ČSL, která ovšem na Liberecku nemá tradičně žádnou významnou voličskou základnu. Uspěl až s TOP 09, kde již dříve potkal své někdejší podnikatelské partnery. Tím je například někdejší šéf TOP 09 Libereckého kraje Robert Korselt, který za TOP 09  kandiduje i dnes do krajských voleb.

TOP 09 ještě před několika měsíci tvořila koalici se Starosty pro Liberecký kraj, ti ovšem nedávno od předvolební spolupráce odstoupili a někteří ze Starostů jsou dnes vášnivými kritiky svých někdejších spojenců (např. Michael Canov, starosta Chrastavy).

TOP 09 je v poslední době provázána s řadou korupčních skandálů, jako je například sporný nákup letadel CASA. Podle kandidáta na hejtmana Jiřího Kočandrleho se Liberecká TOP 09 ve věci korupční kauzy na Drábkově ministerstvu ztotožňuje s postojem celorepublikového stranického vedení a nechce k tomu více dodávat.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Liberecký kraj má od města vypůjčený školní areál v Zeyerově ulici. Syner tam pro něj bude za 160 milionů stavět školu a hejtman kraje
V souvislosti s odsouzením bývalého zastupitele za ANO Pavla Šulce, který byl v dopravním podniku uplácen stínovým majitelem společnosti BusLine Jiřím Vařilem, se minulý
V zatáčce u libereckého lomu, na ulici Kunratická, byl instalován pomník připomínající nacistickou bestialitu v našem městě v letech 1938-1945. V místě byl pracovní
Fakulta umění a architektury Technické univerzity Liberec, město Liberec i Liberecký kraj si zítra připomenou sto let od narození významného českého architekta, jehož život