Jak se rýmuje volební kampaň ODS s realitou

Na tradičně četných a nákladných plakátech slibují méně známé tváře liberecké ODS především zdravé hospodaření kraje. Jak ODS hospodařila v samotném Liberci, kdy po dvaceti letech její vlády zůstaly obrovský dluh, ještě větší problémy a žádný majetek, je obecně známé. Ale jak je tomu v případě kraje? Kdo vede zdejším občanským demokratům kampaň a opravdu jsou v jejím čele osobnosti, které s posledními roky, kdy se vyhazovaly veřejné peníze do předem připravených kapes, nemají nic společného?

Liberečtí občanští demokraté do nadcházejících voleb nenasadili letité tváře, ale politiky o něco málo známější nebo ty, kteří na chvíli nevystupovali veřejnosti moc na očích. Kandidátkou na hejtmanku je někdejší náměstkyně hejtmana Eva Bartoňová, která pak dlouhé roky dělal náměstkyni na ministerstvu školství v Praze nebo lékař Vladimír Šámal, bývalý zastupitel města Liberce.

Důvod je prostý. Nejznámější liberečtí i krajští politici ODS (nebo ti s největším vlivem) by u veřejnosti, kvůli svým skandálům a napojením na zdejší známé firmy, nebudili příliš důvěry. Ze stejného důvodu se musel z kandidátky stáhnout i Radim Zika, který coby šéf Pozemkového fondu proslul nemálo aférami a podezřelými obchody a jemuž již zřejmě nepomohlo ani patronství Přemysla Sobotky, jehož kandidaturu na prezidenta už nebere vážně ani nemalá část ODS.

Sliby a realita

Silnou kartou v předvolebním programu ODS je zdravotnictví a zejména zřízení hospice. Liberecký kraj je jedním ze dvou posledních krajů, který hospic nemá. Ostudné skoro prvenství ale trvá již řadu let a je zajímavé, že se téma hospice objevuje vždy jen před volbami. Ti, kteří sledují libereckou politiku si pamatují, jaký byl hospic prioritou například pro Jiřího Kittnera v obecních volbách 2006 i 2010, ale věřme zdejším politikům (a popravdě nejen těm z ODS), že tentokrát to již myslí vážně.

Tématem nejzávažnějším (protože od něj se všechna další odvíjejí) je hospodaření kraje. ODS, ústy kandidátky na hejtmana Evy Bartoňové slibuje „zdravé hospodaření kraje“. Občanští demokraté vyčítají ČSSD, že stále a nehospodárně zadlužuje krajskou kasu. Jenže právě ODS na kraji vládla od roku 2000 do roku 2008 (druhé volební období v koalici s ČSSD) a podle průzkumů agentury Czech Credit Bureau si zrovna v zadlužování Libereckého kraje nemůžou občanští a sociální demokraté nic vyčítat. Prvotní nárůst zadlužení dokonce nastartovala ODS.

Jak se utrácely stovky milionů

Eva Bartoňová působila před svým odchodem na ministerstvo školství ve volebním období 2000-2004 jako náměstkyně hejtmana a na starosti měla rovněž školství. Přitom právě za jejího působení byl odstartován velice kontroverzní projekt „Centra vzdělanosti Libereckého kraje“ (CVLK). Ovšem projekt pokračoval i roky po jejím odchodu z kraje. Jednalo se o záměr sloučení pěti libereckých středních škol do jedné a vybudování jedné „superškoly“ na Masarykově třídě v Liberci, která měla stát cca 1,3 miliardy korun (alespoň na začátku). Projekt si vlastně vymyslela dceřiná společnost firmy Syner, Investorsko inženýrská, a.s. a ve spolupráci s Libereckým krajem jej začala realizovat.

Projekt byl od začátku napadán pro svou nepotřebnost a účelovost. Kritizovali jej samotní pedagogové (obrovské množství studentů na jednom místě), urbanisté, památkáři, ale i starostové ostatních měst, protože se oprávněně báli, že vybudování „superškoly“ odvede finance jen tímto směrem. Velice důmyslný plán stavební lobby, který by vytvořil obří zakázku a ještě by pro trh uvolnil tradiční, lukrativní budovy středních škol v Liberci, nakonec pohořel, jelikož jej sociální demokracie po vyhraných volbách 2008 smetla ze stolu.

Nicméně i tak zaplatil Liberecký kraj neuvěřitelných 125 milionů korun za dokumentaci k nakonec nepotřebnému projektu, kterým nebyl ani hlasováním vázán. Inkasovala dceřiná společnost Syneru, Investorsko inženýrská. Nikoliv jediný příklad zdravého financování kraje za ODS.

Noví lidé na billboardech, staří známí za nimi

Ačkoliv se Radim Zika oficiálně stáhnul z politiky, jeho vliv je stále patrný. Současnou volební kampaň liberecké ODS vede dlouholetý Zikův přítel, někdejší liberecký taxikář a člen oblastní rady liberecké ODS Petr Židek. Toho si Radim Zika, ještě než musel s ostudou odejít z Pozemkového fondu udělal svým poradcem za nemalý státní peníz. Za poradenství na Pozemkovém fondu si Petr Židek vydělával zhruba půl milionu ročně. Jaká je jeho kvalifikace, to ví asi jen pánbůh a Radim Zika, který jej vždy hájil, stejně jako další své kamarády, jejich milenky a politické kolegy, kteří za něj našli na Pozemkovém fondu pěkná pracovní místa.

Židek ovšem před několika lety pracoval na policejním prezidiu, kde měl na starosti například rozsáhlý projekt na modernizaci policejních služeben, které dělal pro ministra vnitra za ODS Ivana Langra. Skončil neslavně: kvůli podezření, že si řekl o úplatek, ho na hodinu vyhodili. Zůstalo však jen u podezření – klíčový svědek totiž nakonec o sto osmdesát stupňů obrátil a  vše popřel.

Jaroslav Tauchman

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Kdo pozorně sleduje korupční kauzu kolem kostela sv. Máří Magdalény v Liberci, nemohl být překvapen přiznáním hlavního obžalovaného, tedy stavebního gigantu Metrostav. Navzdory mediálnímu
Je rozhodnuto. Liberec bude stavět nejdražší bazén v historii země a možná celé střední Evropy. Kdo si tedy myslel, že současná koalice, ve které
Poslanci po dlouhých měsících schválili zpřísnění lex Babiš. Principiálně je to dobře – kumulace mediální moci v rukou politiků není správná a je třeba
V Liberci a v Libereckém kraji staví ty nejlukrativnější veřejné zakázky de facto stále stejná skupina stavebních firem. Kdo si myslí, že mezi sebou