Proč nechce Změna pro Liberecký kraj vytvořit koalici s ODS?

Tisková zpráva Změny pro Liberecký kraj: Naše neochota vytvořit spolu se Starosty pro Liberecký kraj a ODS společnou koalici nevychází z osobní nenávisti ani zášti ke členům ODS, ale z těchto konkrétních důvodů:

 

 

1.    Voliči umožnili vznik koalice Starostové a Změna, ODS skončila na posledním místě a my chceme toto rozhodnutí převážné většiny voličů respektovat.

2.    Nejsme ochotni porušit dopředu daný slib voličům – na rozdíl od ODS se jednalo o veřejný příslib, nikoliv tajné usnesení, kde navíc chybí pro tento postoj důvody.

3.    23 hlasů je většina, která je potřebná pro zvolení hejtmana a nového vedení kraje a nutná u klíčových usnesení zastupitelstva, jako je např. schválení rozpočtu. U většiny dalších usnesení zastupitelstva je možné domluvit podporu s jednotlivými zastupitelskými kluby.

4.    Ačkoliv je pravda, že se za ODS dostaly do krajského zastupitelstva nové tváře,  na složení regionální rady ODS se nic podstatného oproti minulosti nezměnilo. Nechceme si znovu zopakovat situaci po volbách na liberecké radnici, kde tzv. „nové tváře“ byly jen prodlouženou rukou těch, co stojí v pozadí.

5.    Pokud někdo odmítá koalici s KSČM s ohledem na její minulost, Změna má tento postoj právě k ODS. Uznáváme, že v KSČM i ODS jsou i slušní, pracovití a schopní členové, se kterými nemáme problém spolupracovat, ovšem vzhledem k minulosti a mnoha sporným a společensky škodlivým důsledkům činnosti těchto stran je vnímáme do značné míry jako pro společnost a demokracii nebezpečné organizace, kde dosud neproběhla potřebná obroda ani dostatečná omluva veřejnosti.

6.    ODS jako strana nese odpovědnost za to, že má Liberec 2 miliardy dluhů, je nejzadluženějším krajským městem v ČR a zároveň je vnímaný jako „Mekka korupce“. Stejně negativně vnímáme předchozí působení ODS na kraji. Dosud jsme nezaznamenali, že by se regionální vedení ODS za tento stav občanům Liberce a našeho kraje omluvilo a od této minulosti jednoznačně distancovalo.

Chápeme snahu Martina Půty i Starostů pro LK o vytvoření stabilní koalice, stejně ale jako SLK nechce porušit svůj slib voličům, že nevytvoří koalici s ODS a ČSSD, tak stejně tak to nemůže ani nechce udělat Změna vůči ODS. Věříme, že koalici SLK + Změna je možné vytvořit.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Vláda uvrhla obce do obrovské nejistoty. Je to poměrně silné tvrzení, ale jako starostka třetího největšího města v kraji myslím, že vím, o čem
Nová výstava ve vestibulu Krajského úřadu Libereckého kraje přiblíží návštěvníkům, v čem spočívá přínos mokřadů a tůní pro přírodu i pro život lidí.
Do třetice všeho dobrého! Liberec se opět na jeden den stane hlavním českým městem poezie. A to v sobotu 14. října 2023 (a tentokrát
Ekologové z Liberce chtějí tímto způsobem získat více peněz na přípravu projektů na nové tůně, remízky, stromořadí nebo obnovu pestrých luk. Novinka spočívá v