Liberecký kraj bude mít novou vládu – koalici Starostů a Změny

Očekávané se stalo skutečností. V Libereckém kraji jako v jediném v celé zemi bude vládnout koalice složená z neparlamentních stran. Zástupci Starostů pro Liberecký kraj a Změny pro Liberec dnes oznámili veřejnosti, že vytvoří společnou koalici. Půjde sice o nepříliš silnou většinu jednoho hlasu, ale oba, nyní již koaliční partneři, se budoucnosti nebojí. ČSSD i KSČM, které spolu na kraji vládly v tiché koalici poslední čtyři roky, odcházejí do opozici. Stejně tak největší poražený letošních voleb – ODS, která krajské politice dominovala do roku 2008.

Martin Půta, dosavadní starosta Hrádku nad Nisou a lídr Starostů pro Liberecký kraj bude novým hejtmanem Libereckého kraje. Na tom panuje jednoznačná shoda, ač zatím ostatní personální obsazení krajské vlády bude věcí vyjednávání. Krajská rada bude tvořena poměrem 5:4 ve prospěch vítězných Starostů. Změna pro Liberecký kraj by pravděpodobně měla mít statutárního zástupce.

Starostové i Změna jsou připraveni opozici nabídnout funkce v kontrolních orgánech a komisích tak, aby situace respektovala poměrné zastoupení a výsledky voleb. „Pokud změníme v krajském  zastupitelstvu způsob a styl práce, věřím, že najdeme pro naše plány podporu i politiků ostatních stran. Všichni šli do voleb přeci proto, aby pracovali pro Liberecký kraj,“ uvedl na adresu možné křehkosti koalice Martin Půta.

„Chybí zde sice výrazná matematická většina, ale myslím, že je zde více faktorů, které hovoří pro tuto koalici. Je to zejména spřízněnost  programů a vizí, které nás se Starosty spojují,“ uvedl k témuž lídr Změny Jan Korytář. „Na liberecké radnici jsme před dvěma lety měli sice daleko stabilnější většinu, ale bylo to jen na oko. Důležité ale skutečně je, zda rozhodují opravdu zvolení politici nebo zákulisní hráči a kmotři z podnikatelských kruhů, tak jako v Liberci“, doplnil Korytář. Jan Korytář rovněž dementoval tvrzení, že Změna prosazovala koalici se Starosty a KSČM s tím, že zástupci Změny od začátku trvali na koalici bez účasti velkých stran.

Jediný Martin Půta nastínil své představy o personálním obsazení krajské rady. Pod sebou by si chtěl nechat rozvoj kraje a tvorbu nového územního plánu. Do krajské vlády pravděpodobně nastoupí i starosta Chrastavy Michael Canov. Ten to již v minulosti uvedl s odkazem na svůj volební úspěch, kdy byl voliči „vykroužkován“ z třináctého na druhé místo. Oba starostové jsou připraveni se svých postů ve svých městech vzdát a uvolnit je pro další politiky.

Starostové pro Liberecký kraj v uplynulých krajských volbách získali 22% hlasů a mají v novém krajském zastupitelstvu 13 mandátů. Druzí skončili komunisté s osmnácti procenty, v novém krajském zastupitelstvu budou mít 10 zástupců. Stejný počet zastupitelů bude mít i Změna pro Liberecký kraj, která od voličů obdržela 17 procent hlasů. Čtvrtou stranou je ČSSD, která získala pouhých 13 % , za což jí náleží 7 mandátů v zastupitelstvu. Sociální demokraté přitom obhajovali mandátů patnáct. Občanští demokraté pouhých 9 % hlasů, což jim stačilo na 5 mandátů v krajském zastupitelstvu.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Nové stání soudu, který se zaobírá libereckou velkou korupční kauzou, během které se rozkrádaly evropské dotace a v níž figuruje i hejtman Martin Půta,
Schodiště u historické liberecké radnice se dočká opravy. Město dlouho nemohlo najít firmu, která by se rekonstrukce historických schodů zhostila. Nakonec ji ale našla
Krajské volby za dveřmi a letité sliby vládnoucích politiků. Po rychlovlaku na Prahu je tu další ohraná pohádka pro důvěřivé voliče, tentokrát ještě staršího
Krajské volby se pomalu blíží a politici vytahují své trumfy do kampaně. V Liberci i na kraji vládnoucí Starostové slibují, že zajistí rychlý vlakový