V Libereckém kraji se stále výrazněji rýsuje dvoubarevná koalice

Ani ČSSD nemá zájem podílet se na krajské vládě. Sociální demokraté odmítli nabídku Starostů pro Liberecký kraj na spolupráci bez koaliční smlouvy a nechtějí ani dvě místa neuvolněných radních. Liberecká sociální demokracie tak zaujala podobný postoj jako ODS. Nyní to vypadá, že na kraji přeci jen povládne koalice Starostů pro Liberecký kraj a Změny pro Liberecký kraj. S KSČM, která skončila ve volbách druhá, nechtějí do koalice jít zase Starostové.

ČSSD Libereckého kraje si na včerejším zasedání zároveň volila nové vedení. Respektive jen z části. Krajský výbor ČSSD zvolil nové místopředsedy. Stali se jimi Sylva Moravcová, Milena Frenclová, Pavel Svoboda a Lukáš Vorel. Krajským předsedou ovšem i nadále zůstává Robert Dušek, muž, který určoval politiku ČSSD v Libereckém kraji dominantním způsobem v posledních několika letech. I ten ohlásil svůj odchod – ale až v lednu na volební krajské konferenci.

ČSSD zároveň odmítla nabídku Starostů pro Liberecký kraj s podobným odůvodněním jako před několika dny ODS. Obě strany totálně propadly v krajských volbách. ČSSD získala 13%, ODS 9%. V samotném Liberci pak byla porážka dvou velkých stran ještě drtivější. Sociální demokraté zde získali zhruba 9%, ODS pak dokonce jen něco málo přes 7%. Vítězem v Liberci se stala Změna pro Liberecký kraj s 32% hlasů.

Koalice Starostů a Změny by v 45 členném zastupitelstvu měla křehkou nadpoloviční většinu 23 hlasů. Proto se lídr Starostů a pravděpodobný příští hejtman Martin Půta pokoušel vytvořil širší koalici, ale narazil. Změna pro Liberecký kraj před volbami deklarovala, že nechce jít do přímé koalice s ODS a ČSSD, které jsou podle ní hlavními viníky situace na kraji i ve městě. Po volbách na svém stanovisku vytrvala.

Starostové zase nechtěli jít do přímé koalice s ČSSD a KSČM, které spolu de facto vládli na kraji poslední volební období a proti jejichž politice se právě Starostové nejvíce vymezovali. Občanští demokraté si sice před volbami odhlasovali neveřejné ustanovení, které jim zakazovalo spolupráci se Změnou, ale po volbách jej hned zrušili. Marně. O spolupráci s nimi stáli jen Starostové.

V současné době to tedy vypadá, že se v Libereckém kraji sestaví dvoubarevná vláda neparlamentních stran, které se přeci jen staly vítězi zdejších voleb. Jednání ovšem i nadále pokračují.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Na dnešek připadá i další „šedesátkové“ výročí. 31.ledna roku 1963 při neopatrném rozmrazování potrubí vznikl v budově horského hotelu na Ještědu požár, kterému celá
Novým českým prezidentem je Petr Pavel. V Liberci ho volilo 63,5 procenta voličů, což je ještě o pět procent více než v republikovém průměru.
Navzdory slibům společnosti Tatra Mountains Resorts (TMR) slovenského miliardáře Igora Rattaje se na Ještědu kvůli zasněžování spotřebuje zhruba dvakrát více pitné vody než v
Letošní prezidentské volby víří emoce. Nejen na náměstích, ale i v politických stranách. Jde o záležitost výsostně celorepublikovou, která ale proniká na regionální a komunální