Starosta Canov: kvůli ČSSD a KSČM bude kraji chybět 300 milionů

Koalice Starostů pro Liberecký kraj (SLK) a Změny pro Liberecký kraj (ZLK) začala pěkně zostra. Na tiskové konferenci, kde zástupci obou sdružení oznámili svou dohodu o koaliční spolupráci, padlo rovněž velmi silné obvinění dosluhující vlády ČSSD, která se opírala o KSČM. „Skokan voleb“, chrastavský starosta Michael Canov obvinil krajskou vládu, že kraj připravila o 300 milionů korun, když nezažádala o státní dotaci na opravu povodněmi poničených silnic. Odcházející náměstek Martin Sepp zase reagoval údajně předraženými pracemi na silnicích právě v Canovově Chrastavě.

Podle místopředsedy SLK Michalea Canova Liberecký kraj přišel o dotace ve výši nejméně 300 milionů korun a Starostové podají na odpovědné funkcionáře Libereckého kraje trestní oznámení pro porušování povinnosti při správě cizího majetku. Jak uvedl Michale Canov a s ním i Martin Půta je zarážející, že kraj pod vedením tiché koalice ČSSD a KSČM nedokázal v řádném termínu podat příslušné žádosti na státní podporu ohledně povodněmi zničených silnic.

Jan Korytář ze Změny k situaci dodal, že podle jeho názoru podobná kombinace diletantství a účelově nevýhodného nakládání s veřejnými prostředky je pro každou organizaci smrtící.

Přitom, podle Starostů, se ve věci neangažoval ani hejtman Stanislav Eichler (ČSSD), ani náměstek pro dopravu Martin Sepp (ČSSD) ani předseda dopravního výboru Miloš Tita (KSČM), který za svou funkci předsedy dopravního výboru bral nestandartně přes 50 tisíc korun měsíčně. Diskutabilní je dle Starostů i role někdejšího ředitele Krajské správy silnic Libereckého kraje, Tomáš Jakubala, který za 70 tisíc měsíčně pracoval pro Liberecký kraj jako zmocněnec k jednání o získání peněz na odstranění následků ničivých záplav roku 2010. Nikdo z jmenovaných nezapracoval na tom, aby kraj dotaci získal.

Odstupující náměstek Martin Sepp se ale obviněným nařčením brání. Podle něj jen  kraj nestihl vypracovat tři administrativně náročné projekty do programu, v němž ministerstvo přispívalo na opravy silnic z 50. procent. Navíc Sepp uvedl, že končícímu vedení kraje přiišlo výhodnější počkat na program, kde státní dotace dělá sedmdesát procent a podíl kraje jen třicet procent. Takový program ovšem ještě nebyl vypsán.

Ani k silným slovům Michaela Canova o trestních oznámeních nezůstal Martin Sepp hluchý a odpověděl stejnou písničkou. Na Canova zase zvažuje Sepp podat trestní oznámení ve věci předražených zakázek na opravu poničené infrasttruktury v Chrastavě. Podle Seppa ve srovnání s položkovými cenami za opravy krajských silnic byly ceny v Chrastavě předražené třikrát až čtyřikrát.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Kiosek u Dětského koutku za 8 milionů? Tento plán liberecké zoo zvedl některé ze zastupitelů ze židle. Liberec totiž přispívá Libereckému kraji na investice
Plánovaná rekonstrukce Lidových sadů v Liberci bude výrazně dražší. Ještě tento rok se počítalo s částkou zhruba 184 milionů korun, dnes je cena rekonstrukce
Liberečtí si zastupitelé si včera večer, během narychlo svolaného mimořádného zasedání zastupitelstva, schválili podání žádosti na dotaci 139 milionů korun od Národní sportovní agentury
V sousedním Jablonci nad Nisou hýbe politickou scénou nákup tzv. Tajvanu, tedy poloostrova na zdejší oblíbené přehradě, kde dlouho chátraly dožívající stavby. Město tak