nášLiberec

Search

Opravdu musíme prodávat letiště, aby se Liberec vyhnul bankrotu?

Rozpočet Liberce na rok 2013 počítá s příjmy z prodeje letiště a technických služeb. Pokud se včas neprodají, hrozí platební neschopnost města, jiná varianta nebyla vedením města ani naznačena. Rozpočet pomohla koalici schválit ODS, proti hlasovala Změna pro Liberec a KSČM.

O špatné finanční situaci Liberce jsme informovali před několika měsíci. Tvrdili jsme, že město musí v roce 2013 splatit závazky zhruba za 350 milionů a že se jeho vedení pokusí získat peníze z prodeje letiště a některé městské společnosti. Naše informace se bohužel potvrdily: schválený rozpočet počítá se splátkami ve výši 342 milionů a jejich splácení závisí na prodeji strategického majetku města, kterým letiště bez pochyby je.

Podle našeho názoru nebude mít hospodaření podle schváleného rozpočtu dobré pro město bez ohledu na to, jak dopadne. Buď se podaří letiště a technické služby prodat a město o tento zásadní majetek přijde, nebo se prodeje nepodaří a město se dostane do platební neschopnosti.

Jiného výsledku současné vedení města zřejmě není schopno dosáhnout, protože i v této situaci město stále stojí za problematickými smlouvami. Právě v přehodnocení některých velkých smluv vidíme východisko pro zlepšení finanční situace města. Na svoz odpadů, zimní a letní čištění, MHD nebo třeba informatiku Liberec vydává nejvíce ze srovnatelných krajských měst. Celkem na tyto činnosti vydává Liberec až o 100 milionů více než srovnatelná krajská města.

Paradoxní je, že ve všech případech jde o smlouvy mezi městem a jeho společnostmi, kde by pro město mělo být nepoměrně snadnější dosáhnout nějakých úspor. Vedení města ale schází odvaha a vůle zabývat se nevýhodnými smlouvami, raději rozprodá zbytky majetku Liberce a vyhrožuje uzavřením divadla či ZOO.

Vedle smluv táhnou Liberec ke dnu i vysoké splátky. Co je způsobilo? Z poloviny jde o splátky dvoumiliardového dluhopisu, který za sebou zanechala ODS. Druhou polovinu ale koalice mohla ovlivnit: tvoří ji platby z minulých dvou let, jejichž odložením si koalice pomohla letos, ale jen převalila balvan závazků do roku 2013. Pak splátky úvěrů, které koalice nesplácela průběžně, a konečně to jsou problémy spojené s proplácením rekonstrukce lázní a nového bazénu. Platby za bazén se zpožďují a lázně Regionální rada hospodařící s prostředky EU odmítá proplácet zcela.

Přehled splátek v roce 2013:

Splátka dluhopisu a úroků 170 mil.
Splátky investic realizovaných v roce 2012 (včetně Soukenného náměstí): 42 mil.
Odložené platby dopravnímu podniku a TSML: 33 mil.
Kontokorent: min. 22 mil.
Revolvingový úvěr na předfinancování investic z dotací: min 75 mil.

Vedle splátek dluhů hrozí městu v příštím roce a v následujících letech několik pokut a vracení dotací. Vedle zmiňovaných lázní a bazénu má s dotacemi stále problém dopravní podnik a je možné očekávat osmnáctimilionovou penalizaci za neoprávněnou zástavu budovy Uranu. Město v budoucnu čeká také finanční vyrovnání s firmou Eltodo-Citelum a stále neskončilo prošetřování Mistrovství světa v klasickém lyžování v roce 2009.

Rozumíme tomu, že tato rizika nejsou postižena v rozpočtu, ale vedle rozpočtu zastupitelstvo schvalovalo i rozpočtový výhled a ani ten o rizicích a možných řešeních nehovoří. Pak je doopravdy problémem zvýšit důvěru v to, že vedení města hospodaří dobře.

Prezentace k rozpočtu, která srovnává rozpočty Liberce a dalších měst – ZDE

Jaromír Baxa, Josef Šedlbauer

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Liberec je nejzadluženějším městem v celé České republice, ač v minulosti byl, zejména kvůli nemovitému majetku po odsunutém německém obyvatelstvu, městem z nejbohatších. Jenže kdeže loňské sněhy
Zcela zásadní rozhodnutí čeká Zastupitelstvo našeho města ve vztahu k budoucímu (ne)vlastnictví celé společnosti Technické služby města Liberce, a.s. (dále jen Společnost). Jde o
Na dnešním jednání Zastupitelstva se naplňuje bezmála rok trvající jednání na mezinárodní úrovni, kdy jsem hledal pro město výrazně výhodnější podmínky splácení dluhu. Byla
Ve čtvrtek mají liberečtí zastupitelé hlasovat o největší finanční transakci letošního roku: Dohodě o narovnání s Českou spořitelnou (bod 15). Půjde v ní o