Současné vedení města se bude snažit o prominutí sankce, která vyplývá z porušení smlouvy se státem, kterého se dopustila předchozí vláda v čele s ODS a Jiřím Kittnerem. Úřad pro věci zastupování státu ve věcech majetkových udělil městu rekordní pokutu téměř 19 milionů za porušení smlouvy o převodu nemovitosti ze státu na město. Stalo se tak v roce 2010, když byly vydány dluhopisy v hodnotě dvou miliard korun a Liberec dál do zástavy svůj nemovitý majetek včetně budovy Uranu, kterou získal v minulosti od státu a smlouva její budoucí zastavení zakazovala.
Nynější vedení radnice původně odmítlo závazek uznat a plánovalo se dokonce se i soudit, ale pod tíhou argumentů a jasného znění původní smlouvy svůj postoj ve finále přehodnotilo. Nyní bude ministerstvo žádat o prominutí sankce nebo alespoň o její zmírnění.
Příčinou dalšího mnohamilionového závazku, který hrozí ještě více zatížit už tak zruinovanou městskou kasu je rozhodnutí rady z roku 2010, kterým se budova Uranu stala zastaveným majetkem kvůli vydání dluhopisů. Tehdy vládla ODS, ČSSD a Unie pro sport a zdraví. Primátorem byl Jiří Kittner z ODS, který měl na starosti i městskou ekonomiku.
Ve smlouvě, která budovu Uranu v hodnotě 35. milionů korun v minulosti převáděla ze státu na Liberec bylo několik podmínek, které město nesmí porušit. Jednou z nich například bylo, že budova musí nejméně po dvacet let nadále sloužit pro úřednické účely, nebo že nesmí být zastavena. Proto Úřad pro věci zastupování státu ve věcech majetkových obvinil město z porušení smluvní dohody a soud uložil zadluženému Liberci pokutu ve výši 18,64 milionů korun.
Dluhopisy z roku 2010 byly vydány jako reakce na dvoumiliardový městský dluh. Ačkoliv byl Liberec ještě v devadesátých letech velice bohatým městem – od státu mu připadl obrovský majetek po odsunutých Němcích – dostal se v posledních letech do obrovských finančních potíží a je dnes nejzadluženějším městem v zemi. Na vině jsou investiční akce jako například výstavba Tipsport arény nebo MS v lyžování, které město zadlužily a na kterých naopak vydělávaly firmy spojené s některými zdejšími politiky.