Robert Dušek bude i nadále předsedou liberecké ČSSD

Liberečtí sociální demokraté mají staronového šéfa. Stal se jím současný europoslanec Robert Dušek, který již v minulosti ve straně pevně třímal otěže moci. Rozhodla o tom včerejší stranická volební konference, kde Dušek přesvědčivě zvítězil – získal 66 z 92 hlasů. Liberecká konference ČSSD zároveň odmítla delegovat na místopředsedu strany Jiřího Dienstbiera, který kandidoval na prezidenta a v rámci ČSSD představuje levicové křídlo, které se ostře vymezuje proti zaběhnutým pořádkům ve straně.

Robert Dušek oznámil svou rezignaci na podzim po prohraných krajských volbách, kdy liberecká ČSSD obhajovala vítězství, ale získala pouhých 13%, což představovalo nejhorší volební výsledek v celé zemi. Z původních patnácti křesel v zastupitelstvu Libereckého kraje to představuje pouhých sedm.

Tvářemi volebního debaklu byli vedle Duška i tehdejší krajští sociálně demokratičtí náměstci jako Martin Sepp, Pavel Petráček nebo Martin Bursa. Proti Duškovi kandidovala Romana Žatecká, ta ovšem získala jen 25 hlasů. Do krajského výboru se nedostal ani Duškův rival, matador české politiky a  semilské organizace a někdejší poslanec ČSSD Michal Kraus.

Na krajské konferenci schvalovali sociální demokraté také nominace pro celorepublikovou volební konferenci strany na místa místopředsedů. Získali ji Martin Starec, Alena Gajdůšková či Jiří Bodenlos. Na místo předsedy strany získal nominaci Bohuslav Sobotka.

Na post místopředsedy naopak nezískal podporu Jiří Dienstbier. Ten například v době odvolávání primátora Jana Korytáře v roce 2010 horoval proti likvidaci původní koalice se Změnou pro Liberec. Liberečtí sociální demokraté mu to nezapomněli a v době prezidentské kandidatury se v Liberci ze strany ČSSD nedočkal žádné podpory a s jeho kampaní zde pomáhali jen aktivisté hnutí ProAlt.

Robert Dušek proslul svým nekompromisním řízením strany, dosazováním svých příbuzných i věrných na stranické posty i na místa v krajem řízených organizacích. Za krajské vlády ČSSD s podporou KSČM bylo uzavřeno několik kritizovaných veřejných zakázek a ku příkladu začala privatizace veřejné dopravy firmou Busline, s jejímž vedením mají představitelé ČSSD (ale i např. KSČM) nadstandartní vztahy.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
S dalším extrémním prodražením plánované rekonstrukce libereckého bazénu přichází koalice STAN/Starostů pro Liberecký kraj, ANO, ODS a Pirátů. Podle odpovědného náměstka Petra Židka z
Pedagogům z Ostašova dochází trpělivost se způsobem, jakým město s jejich školou nakládá. Rozhodli se proto napsat otevřený dopis určený vedení města. Ani jeden
Liberecký kraj je velkým stavebním firmám nakloněn. Dodavatelům silničních staveb vyplatí kraj za loňský rok navíc 68,26 milionu korun ve srovnání s tím, co
Vedení Liberce usiluje o vybudování kompostárny v Chotyni. Jak ale ukázal seminář pro zastupitele, který k tomuto tématu minulý týden svolal primátor Jaroslav Zámečník