Robert Dušek bude i nadále předsedou liberecké ČSSD

Liberečtí sociální demokraté mají staronového šéfa. Stal se jím současný europoslanec Robert Dušek, který již v minulosti ve straně pevně třímal otěže moci. Rozhodla o tom včerejší stranická volební konference, kde Dušek přesvědčivě zvítězil – získal 66 z 92 hlasů. Liberecká konference ČSSD zároveň odmítla delegovat na místopředsedu strany Jiřího Dienstbiera, který kandidoval na prezidenta a v rámci ČSSD představuje levicové křídlo, které se ostře vymezuje proti zaběhnutým pořádkům ve straně.

Robert Dušek oznámil svou rezignaci na podzim po prohraných krajských volbách, kdy liberecká ČSSD obhajovala vítězství, ale získala pouhých 13%, což představovalo nejhorší volební výsledek v celé zemi. Z původních patnácti křesel v zastupitelstvu Libereckého kraje to představuje pouhých sedm.

Tvářemi volebního debaklu byli vedle Duška i tehdejší krajští sociálně demokratičtí náměstci jako Martin Sepp, Pavel Petráček nebo Martin Bursa. Proti Duškovi kandidovala Romana Žatecká, ta ovšem získala jen 25 hlasů. Do krajského výboru se nedostal ani Duškův rival, matador české politiky a  semilské organizace a někdejší poslanec ČSSD Michal Kraus.

Na krajské konferenci schvalovali sociální demokraté také nominace pro celorepublikovou volební konferenci strany na místa místopředsedů. Získali ji Martin Starec, Alena Gajdůšková či Jiří Bodenlos. Na místo předsedy strany získal nominaci Bohuslav Sobotka.

Na post místopředsedy naopak nezískal podporu Jiří Dienstbier. Ten například v době odvolávání primátora Jana Korytáře v roce 2010 horoval proti likvidaci původní koalice se Změnou pro Liberec. Liberečtí sociální demokraté mu to nezapomněli a v době prezidentské kandidatury se v Liberci ze strany ČSSD nedočkal žádné podpory a s jeho kampaní zde pomáhali jen aktivisté hnutí ProAlt.

Robert Dušek proslul svým nekompromisním řízením strany, dosazováním svých příbuzných i věrných na stranické posty i na místa v krajem řízených organizacích. Za krajské vlády ČSSD s podporou KSČM bylo uzavřeno několik kritizovaných veřejných zakázek a ku příkladu začala privatizace veřejné dopravy firmou Busline, s jejímž vedením mají představitelé ČSSD (ale i např. KSČM) nadstandartní vztahy.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Nutnost opravy střechy Lidových sadů byla před dvěma lety jedním z argumentů, který měl sloužit ospravedlnění změny majitele liberecké zoo z města na kraj.
Jan Sviták ze Starostů pro Liberecký kraj je v regionu po hejtmanu Martinu Půtovi politickou šarží číslo dvě. Je statutárním náměstkem hejtmana, ale i
Kiosek u Dětského koutku za 8 milionů? Tento plán liberecké zoo zvedl některé ze zastupitelů ze židle. Liberec totiž přispívá Libereckému kraji na investice
Plánovaná rekonstrukce Lidových sadů v Liberci bude výrazně dražší. Ještě tento rok se počítalo s částkou zhruba 184 milionů korun, dnes je cena rekonstrukce