Varšava, miliony navíc za bazén a vyhlášení války Libereckému kraji

Ostré hranice mezi jednotlivými stranami, vzájemná nesnášenlivost, absolutně rozdílné pohledy na správu města a možná strach ze změny poměrů a zaběhnutých praktik. Asi tak by se dalo charakterizovat včerejší zasedání libereckého zastupitelstva, které se protáhlo skoro až k půlnoci. Dost možná na něm začala i skutečná válka mezi městem a Libereckým krajem. To když vládnoucí koalice opírající se o ODS a podpořená KSČM odmítla posvětit kandidáty do dozorčí rady liberecké nemocnice, které delegoval kraj.

Hned v počátku zastupitelstva byla oznámena změna jednoho zastupitelského mandátu. Své funkce městského zastupitele se vzdal nynější krajský náměstek pro životní prostředí a zemědělství za Změnu pro Liberecký kraj Josef Jadrný. Nahradil jej Ondřej Petrovský ze stejného politického uskupení. Petrovský pracuje jako ředitel Nadace pro záchranu Jizerských hor, od narození žije v Liberci, kde také absolvoval Technickou univerzitu.

Během vystoupení občanů prezentoval Pavel Felgr z iniciativy Je čas nemlčet svou analýzu městských školních bazénů, o které jsme Vás informovali i na našich stránkách. Předsedkyně občanského sdružení Staré město Liberec Alena Dvořáčková zase apelovala na zastupitele, aby se pokusili z 37 milionů z evropských dotací určených pro Lidové sady, které město není schopné vyčerpat a které tak musí „vrátit“, zachránit co nejvíce a nasměrovat je do projektů v této lokalitě, na které se zatím nedostalo.

Ředitel dopravního podniku Luboš Wejnar čelil otázkám zastupitelům, a to zejména ze Změny pro Liberec. Ty zajímal chaos ohledně nového jízdního řádu, nedostatečná kapacita jednotlivých linek, problémy nového typu tramvaje (daleko hlučnější, na což si obyvatelé centra stěžují), proč si fatálně zadlužený dopravní podnik ještě dovoluje luxus sponzorovat hokejový klub Bílí tygři nebo jak se dopravní podnik postaví k požadavku ministerstva financí na vrácení dotace 85 milionů na výstavbu tramvajové trati. Luboš Wejnar se snažil odpovídat, ale rozhodně všechny zastupitele nepřesvědčil.

Na lámání chleba došlo v případě Varšavy. Na zastupitelstvu vystoupili mladí zástupci občanského sdružení Zachraňme kino Varšava, kteří zde prezentovali svoje záměry vybudovat v prostorách kina kulturní centrum s biografem, které ve městě jednoznačně chybí. Podpory se jim dostalo od komunistů a Změny pro Liberec, naopak zásadně proti a pro prodej budovy kina byli zástupci ČSSD a zejména Petr Černý (VV, nyní nezařazený). Kultury je prý v Liberci i v televizi až dost. Nakonec zastupitelé schválili pouze prodej části objektu – současné restaurace Maškovka a použití prostředků z tohoto prodeje na financování záchrany kina. Naštěstí.

Chvályhodnou snahou současného vedení (byť je otázkou bude-li mít reálný dosah, ale i snaha se cení) a zejména ekonomického náměstka Jiřího Šolce (Liberec občanům) je požadavek na vrácení historického majetku, který nyní patří státu. V soupisu jde o majetek v řádu stovek milionu korun, který ovšem Liberci patřil ještě za dob mocnářství nebo první republiky a je otázka zda bude vůbec moci být vrácen či z bude-li z něj město mít moci nějaký užitek (například ve formě pronájmu atd..).

Debata se vedla také kolem městských fondů, zejména kolem jejich žalostného stavu. Ladislav Dušek (Liberec občanům) z Liberce občanům ukázal, v jaké zoufalé situaci je Kulturní fond, který už svým podfinancováním de facto ztrácí smysl. Primátorka Martina Rosenbergová (ČSSD) obdobně zmínila i fond prevence, zejména v souvislosti s nelichotivou zprávou a nárůstu kriminality ve městě. I to je důsledek městského hospodaření posledních dvaceti let.

Město bude zřejmě více platit za městský bazén, který stavěla firma Syner. Slavnostní fanfáry, volňásky, žetony a řeči o ušetřených sedmi stech tisících  blednou ve světle požadavku regionální rady, že se na stavbě nebude podílet z 85. ale jen z 80. procent. Důvodem jsou jiné práce, které byly na bazénu použity. Výsledek? Bazén má stát městskou kasu o 5-7 milionů více. Opozice říká (Změna pro Liberec) říká, že došlo na její slova, že smlouvy byly špatně a nevýhodně sepsány, vedení města se brání, že jde o absurditu – ušetřilo se a regionální rada  teď chce Liberec pokutovat. Zajímavá debata, o které bude jistě ještě pod Ještědem slyšet.

Asi nejvíce emocí vytrysklo na samotný závěr. Hlasy ODS, (části) KSČM, ČSSD a nezařazených (zvolených za VV) zastupitelstvo neschválilo krajem nominované členy dozorčí rady Krajské nemocnice Liberec (KNL). Měli jimi být Jan Korytář a Josef Šedlbauer (oba Změna pro Liberecký kraj). Zvolen byl pouze delegát města na valnou hromadu Petr Černý (nezařazený, ex VV).

Ten má dnes (1.2.) hlasovat pro odvolání staré dozorčí rady a jmenování nové. Nicméně požadavek většinového vlastníka nemocnice – Libereckého kraje (82% KNL) na jmenování Korytáře a Šedlbauera vyslyšen nebyl a k jejich jmenování je potřeba souhlas i akcionáře menšinového, tedy města (18% KNL). Kraj ani nemůže změnit stanovy KNL, jelikož opět potřebuje souhlas města.

Těžko říci, zda je za bezprecedentním rozhodnutím většiny libereckého zastupitelstva osobní nevraživost nebo strach, co by v nemocnici, kam byl bez výběrového řízení jmenován Jiří Kittner (ODS) a Jiří Veselka (USZ), působí zde exponenti ČSSD a KSČM, mohli noví členové dozorčí rady najít, ale jedno se zdá být jisté. Pokud dnes Petr Černý neodsouhlasí požadavky většinového akcionáře, půjde ze strany města, slovy krajského zastupitele Michaela Canova ze Starostů, o vyhlášení války Libereckému kraji.

Jaroslav Tauchman

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Letošní listopadové zastupitelstvo bylo přeci jen o něco jiné, než bývají ta ostatní. Jednak se projednávaly závažné věci, které městskou ekonomiku ovlivní na dlouhé
Listopadové zastupitelstvo se ponese na vlně vyrovnávání se města se soukromými společnostmi. A to nejen (ač zřejmě v nejkontroverznějším bodě jednání) na základě podivného
Včerejší zastupitelstvo nebylo obzvlášť dlouhé, ale místy obzvláště zajímavé. Hádka kolem hospicu, kolem úrokového zajištění dluhopisu, kdy bývalý primátor Jiří Kittner na město pravděpodobně
Město musí šetřit. A šetřit bude a bude se i snažit získávat prostředky. Což by bylo v pořádku, kdyby se šetřilo na pro město